Úterý, 23 července, 2024

Bleskový IQ test pro chytré hlavy: Najdeš do půl minuty cestu bludištěm?

Mohlo by vás zajímat

Úkol je jednoduchý a netřeba ho dlouze vysvětlovat. Na jedné straně je vstup do bludiště a na druhé výstup. Vaším úkolem je co nejrychleji projít křivolakými cestičkymi a najít jedinou správnou trasu ven. Při troše trpělivosti úkol lehce zvládnete. Váš problém je čas. Máte na to půl minuty.

- Reklama -

I když je úkol zdánlivě jednoduchý, pro váš mozek je to složitá záležitost. Musí zapojit řadu oblastí a zkoordinovat mnoho funkcí, aby úkol správně vyřešil. Budete potřebovat především dobrou prostorovou orientaci a pracovní, tedy krátkodobou paměť.

Tento kvíz pro vás představuje nejen zábavný a intelektuální zážitek, ale také poskytuje zajímavý vhled do fungování mozku při řešení úkolů za časového stresu.

Prostorová orientace a krátkodobá paměť hrají klíčovou roli při řešení bludišťáckého úkolu. Prostorová orientace je zodpovědná za naši schopnost vnímat a interpretovat prostorové vztahy mezi objekty. V kontextu bludiště to znamená schopnost rozpoznat, kde se aktuálně nacházíme, a jaké cesty nás mohou dovést k výstupu. Krátkodobá paměť, nazývaná též pracovní paměť, je zase důležitá při uchovávání a manipulaci s informacemi, jako je zmapování cest, kterými jsme prošli, nebo plánování dalších kroků.

Jak funguje mozek pod časovým stresem?

Časový stres nás ovlivňuje různými způsoby. Pod časovým tlakem se aktivuje sympatický nervový systém, který způsobuje, že se tělo připravuje na boj nebo útěk. Zvýšený stres může zlepšit výkonnost některých jedinců, zatímco u jiných může vyvolat zhoršení mentálních i fyzických funkcí.

Různé osobnosti reagují na časový stres různě. Někteří lidé jsou schopni lépe zvládat stres a mohou dokonce v takových situacích vyniknout. Jiní naopak pod vlivem stresu selhávají a mají potíže s koncentrací. Odlišnost v reakcích na stres je dána genetickými faktory, životními zkušenostmi a osobními strategiemi zvládání stresu.

Řešení kvízů, jako je tento, může být užitečné z několika důvodů

Trénujete koncentraci a krátkodobou paměť, což potřebujeme při zvládání každodenních činností a úkolů. Řešením kvízů za časového limitu cvičíme si zvládání stresových situací, které nás denně potkávají.

V neposlední řadě je řešení kvízů zábavnou a odpočinkovou činností, která přispívá k celkovému duševnímu zdraví a pohodě. Výzkumy ukazují, že pravidelné řešení intelektuálních úkolů přispívá k udržení mozku aktivního a zdravého a předcházíte kognitivnímu úpadku spojenému s věkem.

Za jak dlouho se vám povedlo bludištěm projít? Správnou odpověď najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD BYSTE SE CHTĚLI VRHNOUT NA ŘEŠENÍ DALŠÍHO ÚKOLU, DOPORUČUJEME ZKUSTI TŘEBA TENTO S HLEDNÁNÍM ROZDÍLŮ MEZI DVĚMA OBRÁZKY

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -