Pátek, 6 září, 2024

Rychlá IQ výzva pro bystré hlavy: Najdi správnou část mozaiky do dvaceti vteřin!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás rychlý kvíz. Vaším úkolem je vybrat ze šesti možností správný dílek, který patří do obrazce.

- Reklama -
- Reklama - Google

Úkol se jeví jako jednoduchý. Pro váš mozek je to ale velmi složitý proces, kdy musí zapojit mnoho svých částí, aby našel správné řešení.

Začátek úkolu spočívá v zrakovém vnímání. Když si prohlížíme obrazec a možné dílky, naše oči zachycují světelné signály, které se převádějí na elektrické nervové impulsy a ty jsou odesílány do mozku, konkrétně do zrakového kortexu. Zde se dále zpracovávají a analyzují.

V mozku musí spolupracovat řada částí, přičemž každá z nich se specializuje na určitý aspekt úkolu. Parietální lalok je důležitý pro prostorové vnímání a integruje informace z různých zdrojů smyslového vnímání. Pomáhá určit, jak se dílky mozaiky vejdou do obrazce. Frontální lalok zodpovídá za plánování, rozhodování a řešení problémů a vyhodnocuje strategii, kterou zvolíme pro řešení úkolu.

Temporální lalok hraje roli v rozpoznávání vzorů a porovnávání jednotlivých dílků s obrazcem, okcipitální lalok zpracovává vizuální informace a umožňuje nám vidět a rozlišovat jednotlivé dílky mozaiky. Prefrontální kortex v přední části frontálního laloku, je centrem pracovní paměti a pozornosti. Umožňuje nám udržet si v hlavě obrazec a jednotlivé dílky, zatímco se snažíme najít správné řešení.

Během celého procesu komunikují jednotlivé části mozku prostřednictvím neuronů vytvářejících složitou síť spojení. Informace přenáší pomocí elektrických impulsů a neurotransmiterů, jako jsou glutamát a GABA.

Dobře musí spolupracovat mozkové hemisféry. Pravá hemisféra je zodpovědná za globální vnímání a prostorové řešení problémů, levá hemisféra se zaměřuje na analytické myšlení a detaily. Celý proces probíhá velmi rychle a bez našeho vědomého úsilí.

Pokud bychom neviděli obrázek pouze na papíře, v mobilu či na počítači a skládali bychom kousky manuálně, jako třeba při puzzle, zapojí se motorické oblasti mozku – primární motorický kortex a premotorický kortex. Tyto části zodpovědné za plánování, koordinaci a provedení pohybu rukou a prstů.

V případě, že se nám podaří úkol úspěšně splnit, aktivuje se odměňovací systém mozku – ventrální tegmentální oblast a nucleus accumbens. Tyto oblasti uvolňují neurotransmiter dopamin, který nám poskytuje pocit uspokojení a radosti z dosažení cíle.

Povedlo se vám najít správné řešení? Pro kontrolu jej najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

CHCETE-LI VAŠ MOZEK ZAMĚSTNAT DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO SE ZRCADLOVÝM ODRAZEM LODIČEK

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -