Sobota, 25 května, 2024

Rychlá IQ výzva pro bystré hlavy: Najdi správnou část mozaiky do dvaceti vteřin!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás rychlý kvíz. Vaším úkolem je vybrat ze šesti možností správný dílek, který patří do obrazce.

- Reklama -

Úkol se jeví jako jednoduchý. Pro váš mozek je to ale velmi složitý proces, kdy musí zapojit mnoho svých částí, aby našel správné řešení.

Začátek úkolu spočívá v zrakovém vnímání. Když si prohlížíme obrazec a možné dílky, naše oči zachycují světelné signály, které se převádějí na elektrické nervové impulsy a ty jsou odesílány do mozku, konkrétně do zrakového kortexu. Zde se dále zpracovávají a analyzují.

V mozku musí spolupracovat řada částí, přičemž každá z nich se specializuje na určitý aspekt úkolu. Parietální lalok je důležitý pro prostorové vnímání a integruje informace z různých zdrojů smyslového vnímání. Pomáhá určit, jak se dílky mozaiky vejdou do obrazce. Frontální lalok zodpovídá za plánování, rozhodování a řešení problémů a vyhodnocuje strategii, kterou zvolíme pro řešení úkolu.

Temporální lalok hraje roli v rozpoznávání vzorů a porovnávání jednotlivých dílků s obrazcem, okcipitální lalok zpracovává vizuální informace a umožňuje nám vidět a rozlišovat jednotlivé dílky mozaiky. Prefrontální kortex v přední části frontálního laloku, je centrem pracovní paměti a pozornosti. Umožňuje nám udržet si v hlavě obrazec a jednotlivé dílky, zatímco se snažíme najít správné řešení.

Během celého procesu komunikují jednotlivé části mozku prostřednictvím neuronů vytvářejících složitou síť spojení. Informace přenáší pomocí elektrických impulsů a neurotransmiterů, jako jsou glutamát a GABA.

Dobře musí spolupracovat mozkové hemisféry. Pravá hemisféra je zodpovědná za globální vnímání a prostorové řešení problémů, levá hemisféra se zaměřuje na analytické myšlení a detaily. Celý proces probíhá velmi rychle a bez našeho vědomého úsilí.

Pokud bychom neviděli obrázek pouze na papíře, v mobilu či na počítači a skládali bychom kousky manuálně, jako třeba při puzzle, zapojí se motorické oblasti mozku – primární motorický kortex a premotorický kortex. Tyto části zodpovědné za plánování, koordinaci a provedení pohybu rukou a prstů.

V případě, že se nám podaří úkol úspěšně splnit, aktivuje se odměňovací systém mozku – ventrální tegmentální oblast a nucleus accumbens. Tyto oblasti uvolňují neurotransmiter dopamin, který nám poskytuje pocit uspokojení a radosti z dosažení cíle.

Povedlo se vám najít správné řešení? Pro kontrolu jej najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

CHCETE-LI VAŠ MOZEK ZAMĚSTNAT DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO SE ZRCADLOVÝM ODRAZEM LODIČEK

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -