Čtvrtek, 13 června, 2024

IQ kvíz pro nejchytřejší: Doplníš správně dlaždice do mozaiky! Tohle nedá z hlavy téměř nikdo!

Mohlo by vás zajímat

Tohle je opravdu těžký úkol, který zvládnou skutečně jen ti nejlepší. Budete potřebovat dobrou prostorovou orientaci a hlavně skvělou tzv. pracovní paměť.

- Reklama -

Zadání je jednoduché, princip je podobný jako u hry puzzle: Na obrázku vidíte barevnou mozaiku, ze které vypadly dlaždice. Pomůžete nešťastnému obkladači poskládat všechny zpátky tak, aby tvořily smysluplný, pravidelný obrazec?

Kdybyste měly před sebou puzzle, se kterými můžete manipulovat a zkoušet, jaký dílek kam patří, byl by rébus celkem jednoduchý. Vy ale budete muset všech 24 dílků podržet v paměti a pracovat s nimi pouze ve své mysli. K tomu budete potřebovat především skvělou krátkodobou paměť.

Co je a co umí pracovní paměť?

Krátkodobá, nebo také pracovní paměť, je klíčovou komponentou, která nám umožňuje udržovat a manipulovat s informacemi v krátkém časovém rámci. Bez ní bychom nemohli vést souvislý rozhovor, pochopit složité texty nebo vyřešit matematické úlohy.

Sídlí v prefrontálním kortexu, který je součástí frontálního laloku mozku. Tato část je klíčová pro takzvané exekutivní funkce, což jsou schopnosti, jako je plánování, organizace a úsudek. Další části mozku, které budete k vyřešení úlohy potřebovat, zahrnují parietální lalok (prostorová orientace a číselné zpracování) a hippocampus (přenos informací do dlouhodobé paměti).

V oblasti pracovní paměti fungují dva hlavní systémy: fonologická smyčka, která zpracovává slovní a zvukové informace, a vizuospatiální poznámkový blok, který zpracovává vizuální a prostorové informace. Třetí součástí je centrální výkonný systém, koordonující tyto dva subsystémy a integrující informace z dlouhodobé paměti.

Některé profese vyžadují silnou krátkodobou paměť, včetně letových dispečerů, simultánních tlumočníků, šachových hráčů, hudebníků a lékařů, kteří musí být schopni udržet si v paměti komplexní informace a rychle na ně reagovat.

Pokud jde o trénink krátkodobé paměti, existuje mnoho efektivních metod. Můžete opakovat seznamy slov nebo čísel, hry a úlohy vyžadující prostorové a logické myšlení.

Poradili jste si s úkolem? Pokud jste tápali, správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

CHCETE-LI SE VRHNOUT NA DALŠÍ ZÁBAVNÝ KVÍZ, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S HLENÁNÍM ROZDÍLŮ V OBRÁZKU HRADU. I ZDE BUDETE POTŘEBOVAT DOBROU KRÁTKODOBOU PAMĚŤ, ALE OPROTI ÚKOLU PŘEDCHOZÍMU JE DOCELA „ODPOČINKOVÝ.“ NAJDETE HO ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -