Pondělí, 22 července, 2024

IQ kvíz pro nejchytřejší: Doplníš správně dlaždice do mozaiky! Tohle nedá z hlavy téměř nikdo!

Mohlo by vás zajímat

Tohle je opravdu těžký úkol, který zvládnou skutečně jen ti nejlepší. Budete potřebovat dobrou prostorovou orientaci a hlavně skvělou tzv. pracovní paměť.

- Reklama -

Zadání je jednoduché, princip je podobný jako u hry puzzle: Na obrázku vidíte barevnou mozaiku, ze které vypadly dlaždice. Pomůžete nešťastnému obkladači poskládat všechny zpátky tak, aby tvořily smysluplný, pravidelný obrazec?

Kdybyste měly před sebou puzzle, se kterými můžete manipulovat a zkoušet, jaký dílek kam patří, byl by rébus celkem jednoduchý. Vy ale budete muset všech 24 dílků podržet v paměti a pracovat s nimi pouze ve své mysli. K tomu budete potřebovat především skvělou krátkodobou paměť.

Co je a co umí pracovní paměť?

Krátkodobá, nebo také pracovní paměť, je klíčovou komponentou, která nám umožňuje udržovat a manipulovat s informacemi v krátkém časovém rámci. Bez ní bychom nemohli vést souvislý rozhovor, pochopit složité texty nebo vyřešit matematické úlohy.

Sídlí v prefrontálním kortexu, který je součástí frontálního laloku mozku. Tato část je klíčová pro takzvané exekutivní funkce, což jsou schopnosti, jako je plánování, organizace a úsudek. Další části mozku, které budete k vyřešení úlohy potřebovat, zahrnují parietální lalok (prostorová orientace a číselné zpracování) a hippocampus (přenos informací do dlouhodobé paměti).

V oblasti pracovní paměti fungují dva hlavní systémy: fonologická smyčka, která zpracovává slovní a zvukové informace, a vizuospatiální poznámkový blok, který zpracovává vizuální a prostorové informace. Třetí součástí je centrální výkonný systém, koordonující tyto dva subsystémy a integrující informace z dlouhodobé paměti.

Některé profese vyžadují silnou krátkodobou paměť, včetně letových dispečerů, simultánních tlumočníků, šachových hráčů, hudebníků a lékařů, kteří musí být schopni udržet si v paměti komplexní informace a rychle na ně reagovat.

Pokud jde o trénink krátkodobé paměti, existuje mnoho efektivních metod. Můžete opakovat seznamy slov nebo čísel, hry a úlohy vyžadující prostorové a logické myšlení.

Poradili jste si s úkolem? Pokud jste tápali, správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

CHCETE-LI SE VRHNOUT NA DALŠÍ ZÁBAVNÝ KVÍZ, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S HLENÁNÍM ROZDÍLŮ V OBRÁZKU HRADU. I ZDE BUDETE POTŘEBOVAT DOBROU KRÁTKODOBOU PAMĚŤ, ALE OPROTI ÚKOLU PŘEDCHOZÍMU JE DOCELA „ODPOČINKOVÝ.“ NAJDETE HO ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -