Připravili jsme pro vás zábavný kvíz. Jedná se o bludiště poskládané z pastelek. Nenechte se zmýlit tím, že je obrázek poskládaný z pastelek a působí dětsky. Do půl minuty to dá málokterý dospělý!
Labyrinty jsou vynikajícím prostředkem k tréninku a zlepšování mentálních funkcí, prostorové orientace, koncentrace a máte-li po ruce papír a tužku i motorické dovednosti.
Při řešení labyrintů musíme využít logické myšlení a plánování. Labyrinty nám pomáhají rozvíjet prostorovou orientaci a posilují naše schopnosti vizualizace.
Hledání cesty bludištěm vyžaduje úzce propojenou spolupráci mezi pravou a levou mozkovou hemisférou. Pravá hemisféra se zaměřuje na zpracování vizuálních informací, jako jsou barvy a tvary, zatímco levá hemisféra řídí naše logické myšlení.
Jaké funkce zlepšujete luštěním labyrintů?
Koncentrace: Labyrinty vyžadují pozornost. Musíte se soustředit na řešení problému a eliminovat rušivé vlivy.
Prostorové vnímání: Labyrinty posilují schopnost vnímat a pochopit prostorové vztahy mezi objekty. Tento trénink napomáhá s řešením problémů v reálném světě, např. u parkování automobilu nebo hledání cesty v neznámém prostoru.
Plánování a rozhodování: Labyrinty vyžadují, aby jedinec plánoval cestu a uvažoval o následujícím kroku.
Kognitivní flexibilita: Hledání cesty vás nutí přizpůsobit se novým situacím a změnil svůj plán v závislosti na nových informacích. Tato schopnost se nazývá kognitivní flexibilita a je důležitá pro řešení problémů v reálném životě.
Proč začít s tréningem mentálních funkcí co nejdříve?
Vývoj mentálních funkcí začíná v raném dětství a trvá celý život. Nicméně, existují životní fáze, kdy je trénink mentálních funkcí zvláště důležitý.
Dětství a adolescence: Právě v tomto období se vytvářejí základní kognitivní schopnosti, jako je pozornost, paměť, logické myšlení. Pokud budete cvičit mozek, pokud ještě není „hotový“, odrazí se to pozitivně na kognitivní výkonnosti v dospělosti.
Střední a pozdní dospělost: V tomto období dochází k poklesu některých mentálních funkcí, jako je pozornost, rychlost zpracování informací a paměť. Proto je důležité trénovat, aby se snížil pokles a udržela kognitivní výkonnost v pozdějším věku.
Mentální funkce by měli systematicky procvičovat i mladší lidé. Přinese jim to řadu výhod, jako je zlepšení akademického výkonu, schopnosti řešit problémy a adaptovat se na nové situace. Trénování mentálních funkcí vede ke zlepšení sebevědomí a sebeúcty, což má rozhodně dopad na celkovou kvalitu života.
POKUD SI CHCETE JEŠTĚ POTRÉNOVAT SVÉ MENTÁLNÍ DOVEDNOSTI, PUSŤTE SE TŘEBA DO TOHOTO KVZU SE SKLÁDÁNÍM KOSTIČEK DO ŠACHOVNICOVÉHO POLE: NAJDETE HO ZDE
Správné řešení najdete zde: