Pondělí, 22 července, 2024

IQ hra pro bystré mozky: Najdi správné dílky a přiřaď na své místo. Do dvaceti vteřin to nedáš!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás kvíz na procvičení vašich mozkových závitů. Zadání netřeba vysvětlovat. Puzzle zná každý. Z patnácti možných dílků vyber čtyři správné a přiřaď na správné místo. Pozor, jde o čas! Máš na to dvacet vteřin!

- Reklama -

Co se děje ve vaší hlavě, když se snažíte poskládat puzzle?

Skládání puzzle je fascinující kognitivní úkol, který vyvolává aktivitu v mnoha oblastech mozku. Možná ani netušíte, co všechno se ve vaší mysli při této zdánlivě jednoduché činnosti musí odehrát, abyste správně zařadili dílek na své místo.

Nejprve dochází k zapojení vizuálního kortexu zodpovědného za zpracování základních informací, jako jsou tvary, barvy a orientace. To nám umožňuje rozpoznat a následně porovnat jednotlivé dílky puzzle s celkovým obrazcem.

Parietální kortex hraje roli při prostorovém vnímání – to nám umožňuje najít správnou polohu a orientaci jednotlivých dílků vzhledem k celkovému obrazu. Významnou roli při skládání puzzle hraje také prostorová paměť, kterou zprostředkovává hipokampus a přilehlé struktury.

Další důležitou oblastí mozku při skládání puzzle je prefrontální kortex – má na starosti výkonné funkce, jako jsou plánování, rozhodování a řešení problémů. Díky němu jsme schopni rozhodnout, který dílek patří kam, a jak ho nejlépe umístit.

Pokud bychom skládali puzzle fyzicky, a ne pouze imaginárně v naší hlavě, potřebovali bychom primární motorický kortex a cerebellum, které zajišťují koordinaci pohybů rukou a prstů.

Proč je skládání puzzle tak užitečné?

Skládání puzzle není jen zábavným způsobem trávení volného času, ale také užitečnou činností pro tréning mozku. Během skládání se paralelně procvičují různé kognitivní schopnosti, což vede k rozvoji a zlepšení funkcí, jako jsou pozornost, koncentrace, trpělivost a kreativní řešení problémů. Výzkumy navíc prokázaly, že skládání puzzle má pozitivní vliv na snižování stresu a posilování emoční pohody.

Skládání puzzle není pouze zábavou pro děti, ale je skvělou činností také pro dospělé. Neměli by se jí vyhýbat lidé žádných věkových kategorií, jelikož je prokázáno, že může pomoci předcházet vzniku demence a zpomalit proces stárnutí mozku.

Každý člověk má jiné kognitivní schopnosti a genetické předpoklady pro různé činnosti, skládání puzzle nevyjímaje. Co je pro jednoho jednoduché, může být pro druhého velmi náročné. Proto je důležité respektovat individuální rozdíly a postupovat postupně a s cílem zlepšovat se pomalu, ale jistě. Nepodléhejte panice, když vám práce s puzzle nepůjde tak rychle jako např. vašemu kamarádovi či partnerovi. Vše se dá trénovat a cvičit.

Ideální je pořídit si puzzle domů. Jejich skládání se může stát příjemnou zábavou pro celou rodinu. Ccičíte u ní mnoho oblastí mozku a přináší nám zábavu a relaxaci zároveň. Pokud tedy hledáte způsob, jak trénovat své mentální schopnosti a zároveň strávit příjemné a podnětné chvíle s vašimi blízkými, skládání puzzle by mohlo být ideální aktivitou pro vás.

Správné řešení jsou kousky 4, 6, 9 a 11.

POKUS SI CHCETE PROCVIČIT MOZEK DALŠÍM KVÍZEM, MŮŽETE SE PUSTIT TŘEBA DO TOHOTO S HLEDNÁNÍM ČERVENOBÍLÝCH ŠABLON.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -