Čtvrtek, 13 června, 2024

IQ hra pro bystré mozky: Najdi správné dílky a přiřaď na své místo. Do dvaceti vteřin to nedáš!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás kvíz na procvičení vašich mozkových závitů. Zadání netřeba vysvětlovat. Puzzle zná každý. Z patnácti možných dílků vyber čtyři správné a přiřaď na správné místo. Pozor, jde o čas! Máš na to dvacet vteřin!

- Reklama -

Co se děje ve vaší hlavě, když se snažíte poskládat puzzle?

Skládání puzzle je fascinující kognitivní úkol, který vyvolává aktivitu v mnoha oblastech mozku. Možná ani netušíte, co všechno se ve vaší mysli při této zdánlivě jednoduché činnosti musí odehrát, abyste správně zařadili dílek na své místo.

Nejprve dochází k zapojení vizuálního kortexu zodpovědného za zpracování základních informací, jako jsou tvary, barvy a orientace. To nám umožňuje rozpoznat a následně porovnat jednotlivé dílky puzzle s celkovým obrazcem.

Parietální kortex hraje roli při prostorovém vnímání – to nám umožňuje najít správnou polohu a orientaci jednotlivých dílků vzhledem k celkovému obrazu. Významnou roli při skládání puzzle hraje také prostorová paměť, kterou zprostředkovává hipokampus a přilehlé struktury.

Další důležitou oblastí mozku při skládání puzzle je prefrontální kortex – má na starosti výkonné funkce, jako jsou plánování, rozhodování a řešení problémů. Díky němu jsme schopni rozhodnout, který dílek patří kam, a jak ho nejlépe umístit.

Pokud bychom skládali puzzle fyzicky, a ne pouze imaginárně v naší hlavě, potřebovali bychom primární motorický kortex a cerebellum, které zajišťují koordinaci pohybů rukou a prstů.

Proč je skládání puzzle tak užitečné?

Skládání puzzle není jen zábavným způsobem trávení volného času, ale také užitečnou činností pro tréning mozku. Během skládání se paralelně procvičují různé kognitivní schopnosti, což vede k rozvoji a zlepšení funkcí, jako jsou pozornost, koncentrace, trpělivost a kreativní řešení problémů. Výzkumy navíc prokázaly, že skládání puzzle má pozitivní vliv na snižování stresu a posilování emoční pohody.

Skládání puzzle není pouze zábavou pro děti, ale je skvělou činností také pro dospělé. Neměli by se jí vyhýbat lidé žádných věkových kategorií, jelikož je prokázáno, že může pomoci předcházet vzniku demence a zpomalit proces stárnutí mozku.

Každý člověk má jiné kognitivní schopnosti a genetické předpoklady pro různé činnosti, skládání puzzle nevyjímaje. Co je pro jednoho jednoduché, může být pro druhého velmi náročné. Proto je důležité respektovat individuální rozdíly a postupovat postupně a s cílem zlepšovat se pomalu, ale jistě. Nepodléhejte panice, když vám práce s puzzle nepůjde tak rychle jako např. vašemu kamarádovi či partnerovi. Vše se dá trénovat a cvičit.

Ideální je pořídit si puzzle domů. Jejich skládání se může stát příjemnou zábavou pro celou rodinu. Ccičíte u ní mnoho oblastí mozku a přináší nám zábavu a relaxaci zároveň. Pokud tedy hledáte způsob, jak trénovat své mentální schopnosti a zároveň strávit příjemné a podnětné chvíle s vašimi blízkými, skládání puzzle by mohlo být ideální aktivitou pro vás.

Správné řešení jsou kousky 4, 6, 9 a 11.

POKUS SI CHCETE PROCVIČIT MOZEK DALŠÍM KVÍZEM, MŮŽETE SE PUSTIT TŘEBA DO TOHOTO S HLEDNÁNÍM ČERVENOBÍLÝCH ŠABLON.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -