Sobota, 20 dubna, 2024

IQ výzva pro bystré mozky: Najdi správné kousky! Tohle není pro děti. Do dvaceti vteřin to nedáš!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás kvíz na pobavení a procvičení vašich mozkových závitů. Pozor, jde o čas! Zadání netřeba vysvětlovat. Doplň správné dílky puzzle. Máš na to dvacet vteřin!

- Reklama -

Skládání puzzle je komplexní kognitivní úkol, který vyžaduje zapojení mnoha částí mozku. Při hledání dílků a jejich spojování dochází k aktivaci a spolupráci několika mozkových oblastí, které se podílejí na vizuálním vnímání, prostorové orientaci, paměti, rozhodování a motorických funkcích.

Klíčovou oblastí je primární vizuální kortex nacházející se v zadní části mozku. Tato oblast zpracovává základní vizuální informace, jako jsou tvary, barvy a orientace objektů. V průběhu skládání puzzle musí mozek rozpoznat jednotlivé dílky a porovnat je s celkovým obrazcem. Tato schopnost se odehrává právě zde.

Puzzle vyžadují prostorové vnímání a orientaci. To zajišťuje parietální kortex. Umožňuje nám najít správnou polohu a orientaci dílků vzhledem k celkovému obrazu. Prostorová paměť, zprostředkována hipokampem a přilehlými strukturami, hraje také klíčovou roli při uchovávání informací o umístění dílků.

Při rozhodování, který dílek patří kam, se uplatňuje prefrontální kortex, oblast mozku provádějící výkonné funkce, jako je plánování, řešení problémů a rozhodování.

Na motorické úrovni se skládání puzzle podílí primární motorický kortex a cerebellum. Řídí koordinaci pohybů rukou a prstů potřebných pro manipulaci s dílky a jejich přesné umístění. Toto u našeho kvízu odpadá, neznamená to však, že bychom vám usnadnili situaci. Právě naopak. Veškeré operace musíte provést pouze ve vaší mysli.

Skládání puzzle je velmi užitečné pro všechny, kteří si chtějí procvičit mozek a zároveň se pobavit. Skládáním puzzle a procvičujete řadu kognitivních schopností paralelně, což vede k rozvoji a zlepšení funkcí, jako je pozornost, koncentrace, trpělivost a kreativní řešení problémů. Navíc, je dokázáno, že skládání puzzle napomáhá redukci stresu a posiluje emoční pohodu.

POKUS SI CHCETE PROCVIČIT MOZEK DALŠÍM KVÍZEM, MŮŽETE SE PUSTIT TŘEBA DO TOHOTO S HLEDNÁNÍM ČERVENOBÍLÝCH ŠABLON.

Správné řešení najdete zde:

rovnice symboly reseni
Foto: Depositphotos.com
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -