Sobota, 25 května, 2024

Rychlá IQ výzva pro chytré mozky: Najdeš 11 rozdílů do půl minuty? Málokdo to dá!

Mohlo by vás zajímat

Máme pro vás úkol, který prověří váš postřeh, rychlost myšlení a další důležité kognitivní funkce. Zadání je jednoduché. Máte mezi dvěma podobnými obrázky najít jedenáct drobných rozdílů.

- Reklama -

Prvních pět budete mít snadno, zhruba kolem poloviny se vaše schopnost koncentrace sníží a hledání vám bude trvat déle. Pokud se vám podaří všechny rozdíly objevit do půl minuty, jste skutečně dobří a můžete si gratulovat. Některé z rozdílů jsou poschovávané velice rafinovaně!

Zajímavým úkolem, který prověřuje intelektuální výkonnost, je hledání rozdílů mezi dvěma obrazy. V takových situacích musí lidský mozek provést mnoho složitých operací, možná více, než by se na první pohled zdálo.

Co se děje v hlavě během řešení úkolu?

Vizuální informace z obrazů jsou snímány pomocí receptorů v očích a následně předány do mozku. Zde dochází k první fázi zpracování, tzv. vjemové analýze, při které si mozek představu obrazu „ohmatá“ a identifikuje vlastnosti, jako jsou barvy, tvary, velikost a další.

Informace je následně uložena do paměti a zpracovávána v primárních oblastech kůry mozkové. Poté dochází ke zpracování informací v tzv. vizuální kůře specializující se na složitější informace, jako jsou pohyby, změny tvarů, hloubky a vzdálenosti.

Další klíčovou oblastí mozku je parietální kůra. Zde dochází k vyhodnocení procesu, informace jsou systematizovány a roztříděny.

Proces hledání rozdílů vyžaduje také logické myšlení, kdy musí být rozdíly vyhodnoceny a porovnány. Většina lidí není schopna identifikovat více rozdílů najednou a musí postupovat systematicky, hledat jeden rozdíl, uložit ho do paměti a následně hledat další.

Lidé s fotografickou pamětí mají výhodu, protože si v paměti ukládají celkové obrazy a snáze je porovnávají s předlohami. To jim umožňuje provádět více operací najednou a rychleji identifikovat rozdíly než těm, kteří mají dominantní jiné typy paměti.

Hledání rozdílů mezi obrazy je tak pro mozek náročnou úlohou, která vyžaduje spolupráci různých oblastí mozku a využití různých typů paměti a logického myšlení. Výzkumy ukazují, že tato schopnost se může zlepšit tréninkem a cvičením.

Kdo může mít s úkolem problém?

Pro úspěšné hledání rozdílů mezi obrázky jsou důležité také oblasti mozku podílející se na udržení pozornosti a orientaci. Sem patří například pozornostní síť umožňující se soustředit na důležité vizuální podněty a orientační oblasti, které nám umožňují zorientovat se v prostoru a přemisťovat pozornost podle potřeby.

Vada nebo poškození těchto oblastí mozku může mít vliv na rychlost při řešení úkolu. Například poruchy zraku mohou způsobit potíže při zpracování vizuálních informací a vytváření přesné vnitřní reprezentace vizuálního vjemu. Poruchy pozornosti pak mohou způsobit neschopnost soustředit se na důležité vizuální podněty nebo se rychle přemísťovat pozorností podle potřeby.

Vliv mají i neurologická onemocnění, jako jsou například Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Tyto nemoci mohou ovlivňovat kognitivní funkce mozku, včetně pozornosti, paměti a zpracování vizuálních informací.

Schopnost vyřešit úkol může být ovlivněna i dalšími faktory, jako jsou například věk, stres nebo únava. Tyto faktory ovlivňují efektivitu kognitivních procesů a snižují schopnost soustředit se na úlohu a rozpoznat detaily v obraze. Je tedy důležité brát v úvahu celkový stav a kontext, ve kterém se jedinec nachází.

Pro ověření: správné řešení najdete zde

Foto: Depositphotos.com

POKUD NEMÁTE DOST, MŮŽETE SI VYZKOUŠET JAKO BONUS TENTO RÉBUS S BAREVNÝMI KOSTKAMI, KTERÝ PROVĚŘÍ PROSTOROVOU ORIENTACI.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -