Pátek, 18 října, 2024

Rychlá IQ výzva pro chytré mozky: Najdeš 11 rozdílů do půl minuty? Málokdo to dá!

Mohlo by vás zajímat

Máme pro vás úkol, který prověří váš postřeh, rychlost myšlení a další důležité kognitivní funkce. Zadání je jednoduché. Máte mezi dvěma podobnými obrázky najít jedenáct drobných rozdílů.

- Reklama -

Prvních pět budete mít snadno, zhruba kolem poloviny se vaše schopnost koncentrace sníží a hledání vám bude trvat déle. Pokud se vám podaří všechny rozdíly objevit do půl minuty, jste skutečně dobří a můžete si gratulovat. Některé z rozdílů jsou poschovávané velice rafinovaně!

Zajímavým úkolem, který prověřuje intelektuální výkonnost, je hledání rozdílů mezi dvěma obrazy. V takových situacích musí lidský mozek provést mnoho složitých operací, možná více, než by se na první pohled zdálo.

Co se děje v hlavě během řešení úkolu?

Vizuální informace z obrazů jsou snímány pomocí receptorů v očích a následně předány do mozku. Zde dochází k první fázi zpracování, tzv. vjemové analýze, při které si mozek představu obrazu „ohmatá“ a identifikuje vlastnosti, jako jsou barvy, tvary, velikost a další.

Informace je následně uložena do paměti a zpracovávána v primárních oblastech kůry mozkové. Poté dochází ke zpracování informací v tzv. vizuální kůře specializující se na složitější informace, jako jsou pohyby, změny tvarů, hloubky a vzdálenosti.

Další klíčovou oblastí mozku je parietální kůra. Zde dochází k vyhodnocení procesu, informace jsou systematizovány a roztříděny.

Proces hledání rozdílů vyžaduje také logické myšlení, kdy musí být rozdíly vyhodnoceny a porovnány. Většina lidí není schopna identifikovat více rozdílů najednou a musí postupovat systematicky, hledat jeden rozdíl, uložit ho do paměti a následně hledat další.

Lidé s fotografickou pamětí mají výhodu, protože si v paměti ukládají celkové obrazy a snáze je porovnávají s předlohami. To jim umožňuje provádět více operací najednou a rychleji identifikovat rozdíly než těm, kteří mají dominantní jiné typy paměti.

Hledání rozdílů mezi obrazy je tak pro mozek náročnou úlohou, která vyžaduje spolupráci různých oblastí mozku a využití různých typů paměti a logického myšlení. Výzkumy ukazují, že tato schopnost se může zlepšit tréninkem a cvičením.

Kdo může mít s úkolem problém?

Pro úspěšné hledání rozdílů mezi obrázky jsou důležité také oblasti mozku podílející se na udržení pozornosti a orientaci. Sem patří například pozornostní síť umožňující se soustředit na důležité vizuální podněty a orientační oblasti, které nám umožňují zorientovat se v prostoru a přemisťovat pozornost podle potřeby.

Vada nebo poškození těchto oblastí mozku může mít vliv na rychlost při řešení úkolu. Například poruchy zraku mohou způsobit potíže při zpracování vizuálních informací a vytváření přesné vnitřní reprezentace vizuálního vjemu. Poruchy pozornosti pak mohou způsobit neschopnost soustředit se na důležité vizuální podněty nebo se rychle přemísťovat pozorností podle potřeby.

Vliv mají i neurologická onemocnění, jako jsou například Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Tyto nemoci mohou ovlivňovat kognitivní funkce mozku, včetně pozornosti, paměti a zpracování vizuálních informací.

Schopnost vyřešit úkol může být ovlivněna i dalšími faktory, jako jsou například věk, stres nebo únava. Tyto faktory ovlivňují efektivitu kognitivních procesů a snižují schopnost soustředit se na úlohu a rozpoznat detaily v obraze. Je tedy důležité brát v úvahu celkový stav a kontext, ve kterém se jedinec nachází.

Pro ověření: správné řešení najdete zde

Foto: Depositphotos.com

POKUD NEMÁTE DOST, MŮŽETE SI VYZKOUŠET JAKO BONUS TENTO RÉBUS S BAREVNÝMI KOSTKAMI, KTERÝ PROVĚŘÍ PROSTOROVOU ORIENTACI.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Led Zeppelin se stali součástí největší hotelové loupeže newyorské historie. A bylo jim to úplně fuk

Když v roce 1973 kapela Led Zeppelin vystupovala tři večery v Madison Square Garden, byla okradena o spoustu peněz: asi 200 000 dolarů. Stohy...

Kdo byl legendární Robin Hood: Jeho skutečný život byl jiný než ten ve filmu

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Luxusní auto zdarma: Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...
- Reklama -