Úterý, 23 července, 2024

Test IQ: Pokud do minuty poznáte, která z kostek odpovídá předloze, jste geniální!

Mohlo by vás zajímat

Kostky patří mezi nejstarší hry, kterými se lidstvo bavilo. Historie hry v kostky sahá až k starověkým civilizacím, k Sumerům, Egypťanům a starým Řekům. Od začátku měla mnoho variant.  I my jsme pro vás připravili zábavný „kostkový kvíz“. Pozor! Vůbec není jednoduchý…

- Reklama -

Kostky ve starověku

V Sumeru se kostky používaly před více než pěti tisíci lety jako nástroj pro předpovídání budoucnosti. Vyráběly se z různých materiálů – kostí zvířat, slonoviny nebo dřeva. 

Egypťané používali kostky při hře známé jako „senet“. Touto nelehkou hrou se bavili také už před pěti tisíci lety. Hrála se na desce se třiceti políčky. Hráči házeli kostkou a pohybovali figurkami po desce v různých směrech. I tato zábava měla zvláštní duchovní charakter. Hráči věřili, že pomáhá duším zemřelých odejít do posmrtného života.

V antickém Řecku byla hra v kostky populární mezi vojáky. Tady se o duchovním rozměru vůbec mluvit nedá. Hra v kostky se hrála především o peníze. Existovaly různé varianty hry, ale většinou se hrála s klasickou šestistěnnou kostkou označenou čísly, v podstatě velmi podobnou, jako známe dnes. Účelem hry bylo naházet co největší čísla, ta se pak každému hráči jednoduše sečetla. Takže tohle nebylo nic pro intelektuály!

Moderní hra v kostky

V průběhu času se hra v kostky rozšířila po celém světě a vzniklo mnoho různých variant. V Evropě se hra tradičně spojovala s hazardem a v často byla zakazována.  V 20. století se často kostky hrály v kasinech a různých legálních, či nelegálních hernách a hráčských doupatech. 

Dnes se kostky hrají po celém světě a jsou oblíbené mezi lidmi všech věkových skupin. Existuje mnoho různých podob hry i kostek. Některé jsou součástí vzdělávacích programů a tréninkových cvičení.

I my jsem pro vás jednu takovou hru připravili. Při tomto úkolu procvičíte postřeh, logické myšlení, prostorovou orientaci a rychlost. 

Pozorně se zadívejte na kostky. Rozložené variantě odpovídá pouze jedna. Více možností není správných. Pokud úkol vyřešíte do minuty, můžete na sebe být skutečně hrdí. Vaše prostorová orientace se pohybuje na hraně geniality. Drtivá většina lidí to nezvládne ani do dvou minut!

Pokud byste si chtěli vyzkoušet další podobný úkol, můžete se zamyslet nad následujícím úkolem. Na první pohled vypadá, že je jednodušší, ale uvidíte, že vážně není!

Hodně zdaru při luštění!

(správná odpověď je kostka číslo 8)

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -