Sobota, 25 května, 2024

Test IQ: Pokud do minuty poznáte, která z kostek odpovídá předloze, jste geniální!

Mohlo by vás zajímat

Kostky patří mezi nejstarší hry, kterými se lidstvo bavilo. Historie hry v kostky sahá až k starověkým civilizacím, k Sumerům, Egypťanům a starým Řekům. Od začátku měla mnoho variant.  I my jsme pro vás připravili zábavný „kostkový kvíz“. Pozor! Vůbec není jednoduchý…

- Reklama -

Kostky ve starověku

V Sumeru se kostky používaly před více než pěti tisíci lety jako nástroj pro předpovídání budoucnosti. Vyráběly se z různých materiálů – kostí zvířat, slonoviny nebo dřeva. 

Egypťané používali kostky při hře známé jako „senet“. Touto nelehkou hrou se bavili také už před pěti tisíci lety. Hrála se na desce se třiceti políčky. Hráči házeli kostkou a pohybovali figurkami po desce v různých směrech. I tato zábava měla zvláštní duchovní charakter. Hráči věřili, že pomáhá duším zemřelých odejít do posmrtného života.

V antickém Řecku byla hra v kostky populární mezi vojáky. Tady se o duchovním rozměru vůbec mluvit nedá. Hra v kostky se hrála především o peníze. Existovaly různé varianty hry, ale většinou se hrála s klasickou šestistěnnou kostkou označenou čísly, v podstatě velmi podobnou, jako známe dnes. Účelem hry bylo naházet co největší čísla, ta se pak každému hráči jednoduše sečetla. Takže tohle nebylo nic pro intelektuály!

Moderní hra v kostky

V průběhu času se hra v kostky rozšířila po celém světě a vzniklo mnoho různých variant. V Evropě se hra tradičně spojovala s hazardem a v často byla zakazována.  V 20. století se často kostky hrály v kasinech a různých legálních, či nelegálních hernách a hráčských doupatech. 

Dnes se kostky hrají po celém světě a jsou oblíbené mezi lidmi všech věkových skupin. Existuje mnoho různých podob hry i kostek. Některé jsou součástí vzdělávacích programů a tréninkových cvičení.

I my jsem pro vás jednu takovou hru připravili. Při tomto úkolu procvičíte postřeh, logické myšlení, prostorovou orientaci a rychlost. 

Pozorně se zadívejte na kostky. Rozložené variantě odpovídá pouze jedna. Více možností není správných. Pokud úkol vyřešíte do minuty, můžete na sebe být skutečně hrdí. Vaše prostorová orientace se pohybuje na hraně geniality. Drtivá většina lidí to nezvládne ani do dvou minut!

Pokud byste si chtěli vyzkoušet další podobný úkol, můžete se zamyslet nad následujícím úkolem. Na první pohled vypadá, že je jednodušší, ale uvidíte, že vážně není!

Hodně zdaru při luštění!

(správná odpověď je kostka číslo 8)

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -