Úterý, 23 července, 2024

Blesková IQ výzva pro bystré mozky: Jak rychle najdeš tramvaj mezi trolejbusy?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný IQ kvíz. Prověří především váš postřeh, schopnost koncentrace a rychlost myšlení. Úkol není složitý, jde především o čas. Zvládnete-li to do deseti vteřin, jste skvělí a můžete na sebe být pyšní.

- Reklama -

Pokud ne, nezoufejte, třeba jen nemáte den, a navíc rychlost reakcí se dá podobnými úkoly velmi dobře trénovat.

Procesy probíhající v mozku jsou nesmírně složité a komplexní. Pokusíme se objasnit některé základní aspekty, které se týkají rychlosti myšlení a tréninku této schopnosti. Rychlost myšlení zahrnuje rychlost zpracování informací, rychlost reakce na podněty a schopnost rychle přepínat mezi úkoly.

Rozhodují struktury v mozku

Neurologicky jsou tyto procesy závislé na několika strukturách v mozku. Nejvýznamnější roli hrají prefrontální kortex, bazální ganglia, thalamus a cerebellum. Prefrontální kortex je umístěn v přední části mozku a je centrem pro vyšší kognitivní funkce, jako je rozhodování, plánování a řešení problémů. Bazální ganglia mají zásadní vliv na pohyb a motorickou koordinaci i na kognitivní funkce, jako je učení a paměť. Thalamus je hlavním komunikačním uzlem mezi různými částmi mozku a hraje roli ve zpracování a filtrování informací. Cerebellum koordinuje a upravuje motorické pohyby a je také zapojeno do procesů učení a paměti.

Rychlost myšlení a zpracování informacu je ovlivněna různými faktory. Nejdůležitějším je genetika, která určuje základní vlastnosti neuronů a synapsí v mozku. Druhým faktorem je vývoj mozku v průběhu života. Je výrazně ovlivněn zkušenostmi a interakcemi s okolím. Významnou roli hraje také dostatek spánku, strava a celkový zdravotní stav jedince.

Důležitý je trénink

Trénink rychlosti myšlení lze provádět různými způsoby. Praktikování úkolů vyžadující rychlé rozhodování a reakce zlepšuje celkovou rychlost zpracování informací i v běžných životních situacích. Příkladem takového úkolu je právě např. hledání odlišností v celku. Odlišit drobný detail a najít obrázek mezi podobnými trénuje postřeh, schopnost koncentrace a rychlost myšlení. Takové úkoly lze provádět opakovaně a v různých obtížnostech, což může vést ke zlepšení celkových kognitivních schopností.

Úkol je vhodný pro všechny věkové kategorie. Obzvláště starší lidé by měli podobné rébusy řešit pravidelně, protože svému mozku zajistí do budoucna lepší výkonnost a pozvolnější úbytek duševních sil.

CHCETE-LI SI POCVIČIT MOZEK NA DALŠÍM ÚKOLU, MŮŽETE VYZKOUŠET TŘEBA TENTO S ŠACHOVÝMI ROVNICEMI. JE O NĚCO TĚŽŠÍ, PROTOŽE KROM KONCETNTACE A POSTŘEHU MUSÍTE PŘI ŘEŠENÍ ZAPOJIT I LOGICKÉ MYŠLENÍ.

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -