Úterý, 23 července, 2024

IQ hra pro dospělé: Jaká je tvá prostorová orientace? Když najdeš do minuty správnou vázu, jsi machr!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás nelehký úkol, který prověří vaši prostorovou orientaci – velmi důležitou složku celkové inteligence. Jste omezení časem jedné minuty, o to je zadání těžší.

- Reklama -

Na obrázku vidíte krásně zdobenou hliněnou vázu. Na menších obrázcích najdete šest pohledu se shora. Rébus má jediné správné řešení a vaším úkolem je ho najít. Situaci vám stěžuje fakt, že originál vidíte pouze z jedné strany. Důležitým vodítkem je ucho vázy a jeho postavení vůči ornamentům. Od něj musíte začít.

Pokud rébus stihnete vyřešit do minuty, jsou vaše mentální funkce zcela v pořádku. Váš postřeh i prostorová orientace obdivuhodné. Pokud se vám úkol nepodaří vyřešit do minuty, nezoufejte. Prostorová orientace se dá velmi dobře trénovat.

Co je to vlastně prostorová orientace?

Prostorová orientace je důležitá schopnost lidského mozku, která nám umožňuje interagovat s okolním prostředím. Tato dovednost vyžaduje kooperaci více částí mozku. Nejdůležitější je hippocampus a další oblasti limbického systému.

Hippocampus se nachází v temporálních lalocích a je zodpovědný za orientaci v prostoru a paměťové funkce. Tato oblast umožňuje vnímat a rozpoznávat prostorové informace a následně je zpracovávat a ukládat do paměti.

Další oblasti mozku důležité pro prostorovou orientaci jsou entorhinální kůra a parietální laloky. Entorhinální kůra je úzce propojena s hippocampem a pomáhá dešifrivat prostorové informace z okolního prostředí. Parietální laloky jsou zodpovědné za integraci informací z různých smyslových orgánů, jako jsou oči a uši, a poskytuje tak mozku celkový obraz prostředí, ve kterém se nachází.

Mechanismy umožňující orientaci v prostoru jsou komplexem několika procesů. Prvním krokem je rozpoznání orientačních bodů v prostředí. Na základě toho si vytvoříme mentální mapu a porovnáme ji s uloženými informacemi v paměti.

Dalším důležitým procesem je senzorická integrace. Umožňuje mozku kombinovat informace z různých smyslových orgánů a vytvářet celkový obraz prostředí.

Jak trénovat Hippocampus a prostorovou orientaci.

  • Fyzická aktivita: Například běh nebo chůze zvažují množství nervových buněk v této oblasti mozku.
  • Kognitivní trénink: Luštění křížovek, hádanek a podobných úkolů jednoznačně stimuluje Hippocampus a zlepšuje jeho funkci.
  • Dostatečný spánkový režim: je klíčový pro správnou funkci Hippocampu. Veškeré vědecké studie potvrzují, že pravidelný a kvalitní spánek mají zcela zásadní vliv na správnou funkci na Hippocampu.
  • Mentální cvičení: například meditace zlepšuje procesy v Hippocampu a zvyšuje jeho schopnost zpracovávat informace.
  • Strava: obsahující potraviny bohaté na vitaminy a minerály má jednoznačně také pozitivní vliv na Hippocampus. Zvyšuje schopnost zpracovávat informace.

Tyto cviky snadno začleníte do každodenního života. Pravidelným prováděním podobných aktivit lze zlepšit funkci Hippocampu a tím posílit paměť, prostorovou orientaci a další kognitivní funkce.

POKUD CHCETE ZNOVU DÁT ZABRAT SVÝM MOZKOVÝM BUŇKÁM ZKUSTE TŘEBA TENTO ZÁBAVNÝ KVÍZ SE ZABÍRACÍMI KRAVIČKAMI

Správná odpověď vázového kvízu je váza číslo 5.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -