Úterý, 23 července, 2024

Josephine Bakerová za války špehovala: Zprávy odboji posílala na svém prádle

Mohlo by vás zajímat

Tanečnice Josephine Bakerová ukázala za války charakter a odvahu, za které by se nemusel stydět žádný opravdový hrdina.

- Reklama -

Ikonická bavička jazzového věku, proslulá svými riskantními vystoupeními, tanečnice Josephine Bakerová se s nástupem nacistů nehodlala smířit. Reagovala na začátek druhé světové války tak, že se stala špionkou francouzského odboje.

Jacques Abtey je muž, který strávil první dny druhé světové války náborem špionů, aby shromažďovali informace o nacistickém Německu a dalších mocnostech Osy. Šéf tajné služby typicky vyhledával muže, kteří mohli cestovat inkognito. Pro tanečnici a zpěvačku amerického původu ale nebylo typické nic.

Kruté dětství, útěk z Ameriky a nebývalý úspěch

Bakerová vyrůstala bez otce v řadě krysami zamořených chatrčí. Škole moc nedala, poprvé se vdala ve třinácti letech. V devatenácti letech pak odešla z Ameriky, kde ji diskriminovali kvůli barvě pleti, a začala vystupovat jako burleskní tanečnice v pařížských hudebních sálech, kde se díky svým riskantním tanečním kreacím oděná jen do šňůry perel a gumové banánové sukně stala senzací jazzového věku.

Poté, co se začala věnovat zpěvu a hraní ve filmech, se stala nejlépe placenou bavičkou v Evropě.

Josephine Bakerová? Představitelka všeho, co Hitler nechtěl

Začátek druhé světové války pozastavil Josephinino další vystupování. V té době se provdala za svého třetího manžela, francouzsko-židovského cukrovarnického makléře Jeana Liona. Manželé se později v roce 1941 rozvedli, ale v té době začala Josephine představovat mnohé z toho, čím Hitler a nacisté opovrhovali.

Byla to úspěšná černoška v mezirasovém manželství s Židem, která byla také otevřeně bisexuální a měla několik dlouhodobých, poloveřejných vztahů s jinými ženami. Když v roce 1940 začali Němci postupovat na Paříž, Josephine stejně jako miliony dalších Pařížanů z města uprchla.

Z tanečnice vyznamenanou agentkou

Josephine se přestěhovala na zámek, který si pronajala na jihu Francie. Po pádu Paříže se Bakerová dostala do kontaktu s Jacquesem Abteyem, šéfem francouzské protivojenské rozvědky. Abtey byl náborář – získával lidi, kteří by se mohli zapojit do špionáže a pomoci tak odboji proti nacistické okupaci. Dohodli se spolu na spolupráci.

Bakerová přijímala uprchlíky prchající před nacistickou perzekucí, ubytovávala odbojáře a účastnila se večírků, kde se střetávala s vysokými představiteli zemí Osy. Josephine Bakerová předávala spojencům zpravodajské informace připínáním poznámek na své spodní prádlo. Když nacisté dostali tip na její záškodnickou činnost, navštívili její zámek, kde se jí ale podařilo nechtěné návštěvníky přesvědčit, že se ve skutečnosti žádné odbojové činnosti neúčastní.

Josephine Bakerová po setkání s nacisty raději uprchla z Francie a vrátila se až po skončení druhé světové války. Mnoho let se pak věnovala shánění peněz pro Pařížany, které zasáhla nacistická okupace. V roce 1945 ji generál Charles de Gaulle jmenoval Rytířem čestné legie, což je nejvyšší francouzské vyznamenání za vojenské a civilní zásluhy.

Zdroj:

Guardian, history.com, historyextra.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -