Sobota, 20 dubna, 2024

Josephine Bakerová za války špehovala: Zprávy odboji posílala na svém prádle

Mohlo by vás zajímat

Tanečnice Josephine Bakerová ukázala za války charakter a odvahu, za které by se nemusel stydět žádný opravdový hrdina.

- Reklama -

Ikonická bavička jazzového věku, proslulá svými riskantními vystoupeními, tanečnice Josephine Bakerová se s nástupem nacistů nehodlala smířit. Reagovala na začátek druhé světové války tak, že se stala špionkou francouzského odboje.

Jacques Abtey je muž, který strávil první dny druhé světové války náborem špionů, aby shromažďovali informace o nacistickém Německu a dalších mocnostech Osy. Šéf tajné služby typicky vyhledával muže, kteří mohli cestovat inkognito. Pro tanečnici a zpěvačku amerického původu ale nebylo typické nic.

Kruté dětství, útěk z Ameriky a nebývalý úspěch

Bakerová vyrůstala bez otce v řadě krysami zamořených chatrčí. Škole moc nedala, poprvé se vdala ve třinácti letech. V devatenácti letech pak odešla z Ameriky, kde ji diskriminovali kvůli barvě pleti, a začala vystupovat jako burleskní tanečnice v pařížských hudebních sálech, kde se díky svým riskantním tanečním kreacím oděná jen do šňůry perel a gumové banánové sukně stala senzací jazzového věku.

Poté, co se začala věnovat zpěvu a hraní ve filmech, se stala nejlépe placenou bavičkou v Evropě.

Josephine Bakerová? Představitelka všeho, co Hitler nechtěl

Začátek druhé světové války pozastavil Josephinino další vystupování. V té době se provdala za svého třetího manžela, francouzsko-židovského cukrovarnického makléře Jeana Liona. Manželé se později v roce 1941 rozvedli, ale v té době začala Josephine představovat mnohé z toho, čím Hitler a nacisté opovrhovali.

Byla to úspěšná černoška v mezirasovém manželství s Židem, která byla také otevřeně bisexuální a měla několik dlouhodobých, poloveřejných vztahů s jinými ženami. Když v roce 1940 začali Němci postupovat na Paříž, Josephine stejně jako miliony dalších Pařížanů z města uprchla.

Z tanečnice vyznamenanou agentkou

Josephine se přestěhovala na zámek, který si pronajala na jihu Francie. Po pádu Paříže se Bakerová dostala do kontaktu s Jacquesem Abteyem, šéfem francouzské protivojenské rozvědky. Abtey byl náborář – získával lidi, kteří by se mohli zapojit do špionáže a pomoci tak odboji proti nacistické okupaci. Dohodli se spolu na spolupráci.

Bakerová přijímala uprchlíky prchající před nacistickou perzekucí, ubytovávala odbojáře a účastnila se večírků, kde se střetávala s vysokými představiteli zemí Osy. Josephine Bakerová předávala spojencům zpravodajské informace připínáním poznámek na své spodní prádlo. Když nacisté dostali tip na její záškodnickou činnost, navštívili její zámek, kde se jí ale podařilo nechtěné návštěvníky přesvědčit, že se ve skutečnosti žádné odbojové činnosti neúčastní.

Josephine Bakerová po setkání s nacisty raději uprchla z Francie a vrátila se až po skončení druhé světové války. Mnoho let se pak věnovala shánění peněz pro Pařížany, které zasáhla nacistická okupace. V roce 1945 ji generál Charles de Gaulle jmenoval Rytířem čestné legie, což je nejvyšší francouzské vyznamenání za vojenské a civilní zásluhy.

Zdroj:

Guardian, history.com, historyextra.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -