Pondělí, 15 dubna, 2024

Jak probíhala výchova chlapců ve Spartě? Dnes bychom to stěží vydrželi

Mohlo by vás zajímat

Proč byli Sparťané tak skvělými a respektovanými válečníky? Krutí, nebojácní, naprosto oddaní a ignorující vlastní bolest. Nejdůležitějším faktorem byla pravděpodobně výchova. Mladí chlapci byli zařazení do agoge, vzdělávacího a výcvikového systému, který používal drsné extrémní metody k přeměně dětí na spartské občany a vojáky.

- Reklama -

„Cílem agoge bylo chlapcům vštípit vojenské ctnosti: sílu, vytrvalost, solidaritu. Toho všeho však bylo dosahováno za nesmírně vysokou cenu.  Drsná výchova změnila dětství spartských chlapců v něco, co bychom dnes považovali za traumatickou zkušenost, “ říká historik Mark Golden. 

Výcvik začínal v sedmi letech

Podle řeckého historika Plútarcha začínali Sparťané s přípravou vojáků krátce po narození. Žít nechali pouze silné a zdravé jedince, slabí a nemocní chlapci byli usmrceni už jako novorozenci. Byli ponecháni na úpatí hory, aby zemřeli hladem a žízní. 

Chlapci zůstávali do sedmi let u rodin. Pak je museli rodiče předat státu. Hoši byli organizováni do rot, které společně žily, studovaly a cvičily.

„Chlapec, který vynikal v úsudku a byl nejodvážnější v boji, se stal velitelem roty,“ napsal Plútarchos. „Ostatní z něj nespouštěli oči, poslouchali jeho rozkazy a podrobovali se jeho trestům, takto byli vedeni k absolutní poslušnosti.“

Plútarchos vykreslil spartské chlapce jako málo vzdělané, byli cvičeni spíše k boji, než by se jim dostalo teoretického vzdělání. Stephen Hodkinson, profesor starověkých dějin na Nottinghamské univerzitě, však tvrdí, že v jiných pramenech se objevují náznaky, že se jim dostalo standardního řeckého základního vzdělání ve čtení, psaní, počtech, zpěvu a tanci.

Kruté tresty za každou maličkost

Spartští chlapci chodili bosí a jen zřídka se koupali nebo používali masti, aby jejich kůže byla tvrdá a suchá, napsal Plútarchos. Jako oděv nosili pouze jeden plášť. Nosili jej v zimě i v létě,  aby se naučili snášet horko a chlad. Sami si vyráběli postele ze stromů, které museli holýma rukama lámat ze země na březích řek.

Podle Plútarcha museli mladí Sparťané neustále cvičit. Spartská mládež se musela pravidelně dostavovat k prohlídkám nahá a chlapci, kteří nevypadali dostatečně zdatně, byli bičováni.

Aby byl život Sparťanů ještě tvrdší, dostávali skromnou stravu. Xenofón, filozof a historik, poznamenal, že jedním z účelů bylo udržet chlapce štíhlé, protože Sparťané věřili, že lépe porostou do výšky. Hlad nutil chlapce krást v zahradách a na dalších místech, „aby byli vynalézavější při získávání zásob ve reálných bojích“, napsal Xenofón. Aby se však chlapci naučili lstivosti, když byli přistiženi při krádeži, krutě je zbičovali. 

Sparťanem až do smrti

Agoge byla „zkouškou v těžké zkoušce“.  Byl to však důležitý krok k tomu, aby byl chlapec stal váženým spartským občanem.  Agoge měla zařídit, aby se chlapci stali naprosto tvárnými a poddajnými pro skutečný dospělý vojenský výcvik. Spartští muži byli skutečně připraveni obětovat vše pro Spartu. Na rozdíl od jiných řeckých městských států byla Sparta výjimečná svou sociálně-politickou stabilitou. Zcela jistě to bylo z velké části zapříčiněno tvrdou výchovou chlapců. 

Skutečným tajemstvím Sparťanů nebyla jen fyzická zdatnost a lhostejnost k bolesti a utrpení, ale také vynikající organizace. Sparťanští vojáci neúnavně cvičili, dokud nedokázali taktiku provádět dokonale. Xenofón říká, že spartská armáda mohla díky svému výcviku provádět manévry, které ostatní nedokázali.

Podle Plútarcha pokračovali Sparťané v pravidelném vojenském výcviku po celý svůj dospělý život. Nikdo nesměl žít, jak se mu zlíbí. Občané i vojáci měli přesně předepsaný režim, který museli beze zbytku dodržovat.  Z armády mohli odejít až v šedesáti letech – za předpokladu, že se toho dožili.

Zdroj:

https://www.greekboston.com/culture/ancient-history/education-sparta/

https://kirusuf.wordpress.com/technology/by-period-and-geography/education/education-in-sparta-and-athens-compared/

https://www.quora.com/How-do-you-compare-the-education-of-Sparta-with-the-education-of-Athens

https://greece.mrdonn.org/education.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -