Pondělí, 15 dubna, 2024

Cvičení může být podle studie klíčem k plození chytřejších dětí

Mohlo by vás zajímat

Podle nedávné studie může hrát cvičení důležitou roli při utváření kognitivních schopností budoucích generací.

- Reklama -

Nedávná studie naznačuje, že muži, kteří před oplodněním partnerky nějakou dobu cvičí, zvyšují své šance na narození chytrého potomka. Zní to skvěle, ne? Má to však háček, výzkum byl totiž zatím prováděn pouze na myších – konkrétně na budoucích otcích myší šest týdnů před početím.

Nejedná se přitom o ojedinělý objev. V loňském roce provedla skupina německých vědců podobnou studii na myších a oznámila srovnatelné výsledky, které naznačovaly, že fyzicky aktivní (myší) otcové zřejmě svým potomkům předávají zvýšené kognitivní schopnosti.

Děti cvičících otců měly lepší paměť

Výzkumníci u velké skupiny myší provedli hodnocení paměti. Nejdříve byli sedaví myší samci párováni se samicemi za účelem oplodnění a podle očekávání se jim narodily děti. Později byli někteří z neaktivních myších samců na šest týdnů posazeni na běžecké kolo, aby si procvičili srdeční činnost. Poté byly tytéž myši opět spárovány se samicemi, aby měly děti, a vědci analyzovali kognitivní schopnosti potomků na základě cvičení ve srovnání s myšmi, které se narodili při absenci cvičení.

Výsledky byly působivé, protože děti narozené otcům, kteří cvičili, si vedly v paměťových testech lépe než děti narozené sedavým otcům. Je docela fascinující, že pravidelná fyzická aktivita před oplodněním může přinést takové výhody.

Potvrdí se výsledky i u lidí?

Zároveň je zábavné uvažovat o možných důsledcích této studie pro lidské otce. Ačkoli byl totiž zatím výzkum prováděn pouze na myších, z výsledků se dá rozhodně usuzovat, že by mohla existovat souvislost mezi fyzickou aktivitou otců a vývojem jejich potomků. Ne nadarmo jsou totiž pokusy na myších často jedním z mezikroků, než se přistoupí k podobnému testování u lidí.

Bude tak zajímavé sledovat, jak výsledky této studie ovlivní budoucí výzkum. Současná zjištění naznačují, že cvičení je prospěšné nejen pro vlastní zdraví, ale podle všeho by mohlo hrát i nějakou roli při utváření kognitivních schopností našich možných potomků.

Zdroj:

seattletimes.com, nytimes.com, mensjournal.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -