Úterý, 23 července, 2024

Cvičení může být podle studie klíčem k plození chytřejších dětí

Mohlo by vás zajímat

Podle nedávné studie může hrát cvičení důležitou roli při utváření kognitivních schopností budoucích generací.

- Reklama -

Nedávná studie naznačuje, že muži, kteří před oplodněním partnerky nějakou dobu cvičí, zvyšují své šance na narození chytrého potomka. Zní to skvěle, ne? Má to však háček, výzkum byl totiž zatím prováděn pouze na myších – konkrétně na budoucích otcích myší šest týdnů před početím.

Nejedná se přitom o ojedinělý objev. V loňském roce provedla skupina německých vědců podobnou studii na myších a oznámila srovnatelné výsledky, které naznačovaly, že fyzicky aktivní (myší) otcové zřejmě svým potomkům předávají zvýšené kognitivní schopnosti.

Děti cvičících otců měly lepší paměť

Výzkumníci u velké skupiny myší provedli hodnocení paměti. Nejdříve byli sedaví myší samci párováni se samicemi za účelem oplodnění a podle očekávání se jim narodily děti. Později byli někteří z neaktivních myších samců na šest týdnů posazeni na běžecké kolo, aby si procvičili srdeční činnost. Poté byly tytéž myši opět spárovány se samicemi, aby měly děti, a vědci analyzovali kognitivní schopnosti potomků na základě cvičení ve srovnání s myšmi, které se narodili při absenci cvičení.

Výsledky byly působivé, protože děti narozené otcům, kteří cvičili, si vedly v paměťových testech lépe než děti narozené sedavým otcům. Je docela fascinující, že pravidelná fyzická aktivita před oplodněním může přinést takové výhody.

Potvrdí se výsledky i u lidí?

Zároveň je zábavné uvažovat o možných důsledcích této studie pro lidské otce. Ačkoli byl totiž zatím výzkum prováděn pouze na myších, z výsledků se dá rozhodně usuzovat, že by mohla existovat souvislost mezi fyzickou aktivitou otců a vývojem jejich potomků. Ne nadarmo jsou totiž pokusy na myších často jedním z mezikroků, než se přistoupí k podobnému testování u lidí.

Bude tak zajímavé sledovat, jak výsledky této studie ovlivní budoucí výzkum. Současná zjištění naznačují, že cvičení je prospěšné nejen pro vlastní zdraví, ale podle všeho by mohlo hrát i nějakou roli při utváření kognitivních schopností našich možných potomků.

Zdroj:

seattletimes.com, nytimes.com, mensjournal.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -