Úterý, 23 července, 2024

Cvičení zlepšuje paměť v pokročilém věku. Ovzduší ale může vyrušit jeho pozitivní účinky

Mohlo by vás zajímat

Cvičení pomáhá paměti, ale jen pokud se vyhnete znečištěnému ovzduší.

- Reklama -

Podle nové studie cvičení povzbuzuje váš mozek a pomáhá odvrátit ztrátu paměti během seniorských let. Výzkumníci z Pittsburské univerzity zjistili, že dospělí ve středním věku, kteří se věnují aerobnímu cvičení alespoň třikrát týdně po dobu nejméně čtyř měsíců, si lépe pamatují důležité životní události.

Konkrétně se zdá, že cvičení posiluje epizodickou paměť. Ta má na starost zapamatování si informací o událostech a zážitcích, například kdy jak jste se poprvé řídili učili psát nebo kam jste šli minulý měsíc na večeři. Výsledky byly zveřejněny v časopise Communications Medicine.

Dostupný způsob, jak odvrátit problémy s pamětí

Vědci se díky studii domnívají, že cvičení spojené s větším pumpováním srdce zvyšuje průtok krve do mozku a zabraňuje odumírání neuronů. „Důsledky pro veřejné zdraví jsou jasné: cvičení je dostupný způsob, jak mohou starší dospělí odvrátit zhoršování paměti. Z toho mají prospěch oni sami. Ale i jejich pečovatelé a systém zdravotní péče,“ říká autorka studie Sarah Aghjayanová, doktorandka klinické psychologie na Pittsburské univerzitě.

Epizodická paměť se s věkem zhoršuje jako první. „Tento typ paměti se obvykle zhoršuje s věkem a také u lidí s Alzheimerovou chorobou,“ uvedla Sarah Aghjayanová. „S přibývajícím věkem se nám všem přirozeně hůře vybavují podobné osobní vzpomínky.“

Pozor na znečištěné ovzduší, varuje další studie

Další nedávná studie však zjistila, že pokud jsou lidé aktivní ve znečištěných oblastech, nemá cvičení stejný přínos. Studie Arizonské univerzity sledující 8 600 Kaliforňanů varuje, že znečištěné ovzduší může negovat přínosy cvičení, které posiluje paměť!

U těch ze zkoumaných, kteří byli nejaktivnější, se sice snížila míra poškození bílé hmoty mozkové, to však platilo pouze v případě, že žili v oblasti s nízkým znečištěním. U podobně aktivních lidí v místech se znečištěným ovzduším totiž k takovému posílení mozku nedošlo.

Drobné částice znečištění mohou potenciálně způsobovat záněty v těle nebo poškození cév, což může mít vliv na mozek. „Intenzivní cvičení může zvýšit expozici znečištěnému ovzduší. A předchozí studie prokázaly nepříznivé účinky znečištění ovzduší na mozek,“ uvedla doktorka Melissa Furlongová z Arizonské univerzity, která studii o vlivu ovzduší na výsledky cvičení vedla.

Zdroj:

nature.com, post-gazette.com, nytimes.com, news.arizona.edu

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -