Pondělí, 15 dubna, 2024

Cvičení zlepšuje paměť v pokročilém věku. Ovzduší ale může vyrušit jeho pozitivní účinky

Mohlo by vás zajímat

Cvičení pomáhá paměti, ale jen pokud se vyhnete znečištěnému ovzduší.

- Reklama -

Podle nové studie cvičení povzbuzuje váš mozek a pomáhá odvrátit ztrátu paměti během seniorských let. Výzkumníci z Pittsburské univerzity zjistili, že dospělí ve středním věku, kteří se věnují aerobnímu cvičení alespoň třikrát týdně po dobu nejméně čtyř měsíců, si lépe pamatují důležité životní události.

Konkrétně se zdá, že cvičení posiluje epizodickou paměť. Ta má na starost zapamatování si informací o událostech a zážitcích, například kdy jak jste se poprvé řídili učili psát nebo kam jste šli minulý měsíc na večeři. Výsledky byly zveřejněny v časopise Communications Medicine.

Dostupný způsob, jak odvrátit problémy s pamětí

Vědci se díky studii domnívají, že cvičení spojené s větším pumpováním srdce zvyšuje průtok krve do mozku a zabraňuje odumírání neuronů. „Důsledky pro veřejné zdraví jsou jasné: cvičení je dostupný způsob, jak mohou starší dospělí odvrátit zhoršování paměti. Z toho mají prospěch oni sami. Ale i jejich pečovatelé a systém zdravotní péče,“ říká autorka studie Sarah Aghjayanová, doktorandka klinické psychologie na Pittsburské univerzitě.

Epizodická paměť se s věkem zhoršuje jako první. „Tento typ paměti se obvykle zhoršuje s věkem a také u lidí s Alzheimerovou chorobou,“ uvedla Sarah Aghjayanová. „S přibývajícím věkem se nám všem přirozeně hůře vybavují podobné osobní vzpomínky.“

Pozor na znečištěné ovzduší, varuje další studie

Další nedávná studie však zjistila, že pokud jsou lidé aktivní ve znečištěných oblastech, nemá cvičení stejný přínos. Studie Arizonské univerzity sledující 8 600 Kaliforňanů varuje, že znečištěné ovzduší může negovat přínosy cvičení, které posiluje paměť!

U těch ze zkoumaných, kteří byli nejaktivnější, se sice snížila míra poškození bílé hmoty mozkové, to však platilo pouze v případě, že žili v oblasti s nízkým znečištěním. U podobně aktivních lidí v místech se znečištěným ovzduším totiž k takovému posílení mozku nedošlo.

Drobné částice znečištění mohou potenciálně způsobovat záněty v těle nebo poškození cév, což může mít vliv na mozek. „Intenzivní cvičení může zvýšit expozici znečištěnému ovzduší. A předchozí studie prokázaly nepříznivé účinky znečištění ovzduší na mozek,“ uvedla doktorka Melissa Furlongová z Arizonské univerzity, která studii o vlivu ovzduší na výsledky cvičení vedla.

Zdroj:

nature.com, post-gazette.com, nytimes.com, news.arizona.edu

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -