Podle nové studie se nehormonální antikoncepční pilulky pro muže ukázaly v laboratorních testech na myších úspěšné z 99 % s omezenými vedlejšími účinky.
Ženy mají mnoho možností antikoncepce, od pilulek přes náplasti až po nitroděložní tělíska, a částečně proto nesou většinu břemene prevence těhotenství. Možnosti antikoncepce pro muže – a tedy i jejich odpovědnost – by se však brzy mohly rozšířit.
Vědci z Minnesotské univerzity vyvinuli pilulku YCT529, která podle nich dočasně inhibuje protein nezbytný pro tvorbu spermií, ale nenarušuje budoucí plodnost.
„YCT529 je ze všech antikoncepčních prostředků pro muže nejdále,“ vysvětluje vedoucí týmu Gunda Georg.
Studie na lidech už tento rok
Podle něj se YCT529 začne testovat v klinických studiích na lidech ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí roku 2022. „Protože může být obtížné předpovědět, zda se sloučenina, která vypadá dobře ve studiích na zvířatech, osvědčí i ve zkouškách na lidech, zkoumáme v současné době i další sloučeniny,“ říká.
Tým Gundy Georga se při vývoji nehormonálního léku zaměřil na protein zvaný receptor kyseliny retinové (RAR) alfa. V těle se vitamin A přeměňuje na různé formy, včetně kyseliny retinové, která hraje důležitou roli při růstu buněk, tvorbě spermií a vývoji embrya.
Důležitá kyselina retinová
Kyselina retinová potřebuje k plnění těchto funkcí interakci s RAR-alfa a vyřazení genu RAR-alfa u myších samců způsobilo jejich neplodnost, aniž by to mělo zjevné vedlejší účinky, uvedl tým ve své studii.
Pokud by se lék osvědčil i u lidí, byl by to v oblasti antikoncepce výrazný pokrok. Ženské anitkoncepční pilulky používají hormony k narušení menstruačního cyklu. I historické snahy o vývoj mužského ekvivalentu dosud se zaměřovaly na mužský pohlavní hormon testosteron.
Problémem tohoto přístupu však bylo, že způsoboval vedlejší účinky, jako je přibývání na váze, deprese a zvýšená hladina cholesterolu známého jako lipoprotein o nízké hustotě, který zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Tomu bychom se díky vývoji nového léku mohli definitivně vyhnout.
Zdroj:
acs.org, euronews.com, sciencealert.com