Úterý, 23 července, 2024

Nová léčba může vyléčit rakovinu slinivky břišní

Mohlo by vás zajímat

Vědci, kteří testují revoluční léčbu rakoviny slinivky břišní, doufají, že její zázračné účinky výrazně zlepší notoricky špatné možnosti přežití této smrtelné nemoci – nebo ji dokonce úplně vyléčí!

- Reklama -

Vědci z londýnského Institutu pro výzkum rakoviny poprvé na světě zkombinovali dvě stávající léčebné metody – imunoterapii a vysoce intenzivní fokusovaný ultrazvuk (HIFU). Myši s nejčastějším typem rakoviny slinivky břišní, který se vyskytuje u lidí, dostaly tuto dvojí léčbu a žily až o 40 % déle než neléčení hlodavci.

Podle vědce Petrose Mouratidise by to v lidských podmínkách znamenalo několik měsíců života navíc. Důležité však je, že myši dostaly tuhle léčbu „dva v jednom“ jen jedinkrát, a pokud by se podávala v průběhu, mohla by nová technika dokonce znamenat vyléčení, vysvětlil.

Smrtelná rakovina slinivky břišní

Rakovina slinivky břišní je ve svých raných stadiích nezjistitelná a v pokročilé formě obtížně odstranitelná. Ročně se v České republice diagnostikuje přes 2 000 nádorů slinivky břišní. Nejčastěji se objevuje u lidí ve věku 60 až 80 let. Podle Americké onkologické společnosti je míra přežití tohoto typu rakoviny pouhých 40 %, pokud zůstane lokalizovaná, ale pokud se rozšíří, klesne na šokující 3 %.

Mnoho lidí trpících rakovinou slinivky břišní zemře jako hollywoodské legendy Alex Trebek nebo Patrick Swayze, kteří touto nemocí trpěli.

Nádory slinivky jsou navíc fungují téměř jako pevnosti, kterými léky často neproniknou, tvrdí vědci. Nový léčebný koktejl proto využívá imunoterapeutické léky, které blokují bílkoviny bránící imunitnímu systému v útoku na rakovinné buňky – poté HIFU ostřeluje nádor pulzy zvukových vln. Tím se v nádoru vytvoří dutiny, které rozbijí tkáň a umožní lékům a imunitním buňkám bojujícím s rakovinou proniknout dovnitř a vykonat svou život zachraňující práci.

Lidé se léčby dočkají možná už za 5 let

„Potenciál této kombinace je vzrušující,“ říká Dr. Chris Macdonald z britské organizace Pancreatic Cancer UK.

Pokud budou zkoušky na lidech úspěšné, mohla by se tato terapie začít široce používat do pěti let, odhadují odborníci. Ultrazvuková technologie proti rakovině slinivky břišní se vyvíjí také na Washingtonské univerzitě.

Podle Dr. Tanyi Khokhlové se zkoušky na lidech a případné schválení jejich nového ultrazvukového přístroje dají očekávat asi tři roky. Diagnóza rakoviny slinivky „je pro lékaře i pacienty zdrcující“, říká. „Doufáme, že jim dáme naději.“

Zdroj:

mou.cz, ncbi.nlm,nih.gov, openaccessgoverment.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -