Pondělí, 15 dubna, 2024

Nová léčba může vyléčit rakovinu slinivky břišní

Mohlo by vás zajímat

Vědci, kteří testují revoluční léčbu rakoviny slinivky břišní, doufají, že její zázračné účinky výrazně zlepší notoricky špatné možnosti přežití této smrtelné nemoci – nebo ji dokonce úplně vyléčí!

- Reklama -

Vědci z londýnského Institutu pro výzkum rakoviny poprvé na světě zkombinovali dvě stávající léčebné metody – imunoterapii a vysoce intenzivní fokusovaný ultrazvuk (HIFU). Myši s nejčastějším typem rakoviny slinivky břišní, který se vyskytuje u lidí, dostaly tuto dvojí léčbu a žily až o 40 % déle než neléčení hlodavci.

Podle vědce Petrose Mouratidise by to v lidských podmínkách znamenalo několik měsíců života navíc. Důležité však je, že myši dostaly tuhle léčbu „dva v jednom“ jen jedinkrát, a pokud by se podávala v průběhu, mohla by nová technika dokonce znamenat vyléčení, vysvětlil.

Smrtelná rakovina slinivky břišní

Rakovina slinivky břišní je ve svých raných stadiích nezjistitelná a v pokročilé formě obtížně odstranitelná. Ročně se v České republice diagnostikuje přes 2 000 nádorů slinivky břišní. Nejčastěji se objevuje u lidí ve věku 60 až 80 let. Podle Americké onkologické společnosti je míra přežití tohoto typu rakoviny pouhých 40 %, pokud zůstane lokalizovaná, ale pokud se rozšíří, klesne na šokující 3 %.

Mnoho lidí trpících rakovinou slinivky břišní zemře jako hollywoodské legendy Alex Trebek nebo Patrick Swayze, kteří touto nemocí trpěli.

Nádory slinivky jsou navíc fungují téměř jako pevnosti, kterými léky často neproniknou, tvrdí vědci. Nový léčebný koktejl proto využívá imunoterapeutické léky, které blokují bílkoviny bránící imunitnímu systému v útoku na rakovinné buňky – poté HIFU ostřeluje nádor pulzy zvukových vln. Tím se v nádoru vytvoří dutiny, které rozbijí tkáň a umožní lékům a imunitním buňkám bojujícím s rakovinou proniknout dovnitř a vykonat svou život zachraňující práci.

Lidé se léčby dočkají možná už za 5 let

„Potenciál této kombinace je vzrušující,“ říká Dr. Chris Macdonald z britské organizace Pancreatic Cancer UK.

Pokud budou zkoušky na lidech úspěšné, mohla by se tato terapie začít široce používat do pěti let, odhadují odborníci. Ultrazvuková technologie proti rakovině slinivky břišní se vyvíjí také na Washingtonské univerzitě.

Podle Dr. Tanyi Khokhlové se zkoušky na lidech a případné schválení jejich nového ultrazvukového přístroje dají očekávat asi tři roky. Diagnóza rakoviny slinivky „je pro lékaře i pacienty zdrcující“, říká. „Doufáme, že jim dáme naději.“

Zdroj:

mou.cz, ncbi.nlm,nih.gov, openaccessgoverment.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -