Sobota, 20 dubna, 2024

Zvládnete tento zdánlivě snadný dětský IQ test do 15 vteřin? Abyste se nedivili…

Mohlo by vás zajímat

Princip tohoto testu je všeobecně známý. Mezi dvěma podobnými obrázky máte najít osm pečlivě ukrytých rozdílů. Všichni si tuto hru pamatujeme z dětství, tak osvěžte paměť a zkuste úkol vyřešit do 15 sekund. Uvidíte, že to vůbec není jednoduché a málokterý dospělý to dá!

- Reklama -

Když se snažíme najít rozdíly mezi dvěma obrázky, náš mozek spustí řadu komplexních procesů. Nejprve informace, které vnímáme očima, putují do primární zrakové kůry, kde se zpracovávají základní vizuální atributy, jako jsou barvy, tvary a pohyb. Poté se posílají do dalších oblastí mozku a rozebírají se složitější aspekty obrazů, například vzájemné polohy a vztahy objektů.

Při hledání rozdílů je nezbytná souhra různých typů paměti. Pracovní paměť nám umožňuje uchovat obrázek v naší mysli pouze krátce, po dobu řešení úkolu. Dlouhodobá paměť nám pomáhá rozpoznat objekty a scény, které jsme již dříve viděli.

Dále je třeba zapojit i naše kognitivní a percepční schopnosti – schopnost přehlížet nepodstatné detaily, koncentrovat se na klíčové prvky a systematicky procházet obrázky. To vše se týká našeho kognitivního ovládání, které zahrnuje plánování, rozhodování, flexibilitu myšlení a inhibiční kontrolu.

Rychlost, s jakou tyto procesy probíhají, je dána řadou faktorů, včetně genetiky, zdraví a stáří mozku. Stejně jako fyzické schopnosti, i kognitivní funkce lze trénovat a zlepšovat.

Dětský mozek se liší od dospělého mozku v mnoha ohledech. Dětský mozek je mnohem pružnější a adaptabilnější. To je důvod, proč se děti tak rychle učí a adaptují. Na druhou stranu, dospělý mozek je stabilnější a má lepší schopnost se soustředit a vydržet u úkolu, který vyžaduje vyšší kognitivní ovládání.

Správné řešení si můžete ověřit zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CÍTÍTE NA DALŠÍ ÚKOL, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S ROVNICEMI POSKLÁDANÝMI ZE SIREK.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -