Pondělí, 22 července, 2024

Zvládnete tento zdánlivě snadný dětský IQ test do 15 vteřin? Abyste se nedivili…

Mohlo by vás zajímat

Princip tohoto testu je všeobecně známý. Mezi dvěma podobnými obrázky máte najít osm pečlivě ukrytých rozdílů. Všichni si tuto hru pamatujeme z dětství, tak osvěžte paměť a zkuste úkol vyřešit do 15 sekund. Uvidíte, že to vůbec není jednoduché a málokterý dospělý to dá!

- Reklama -

Když se snažíme najít rozdíly mezi dvěma obrázky, náš mozek spustí řadu komplexních procesů. Nejprve informace, které vnímáme očima, putují do primární zrakové kůry, kde se zpracovávají základní vizuální atributy, jako jsou barvy, tvary a pohyb. Poté se posílají do dalších oblastí mozku a rozebírají se složitější aspekty obrazů, například vzájemné polohy a vztahy objektů.

Při hledání rozdílů je nezbytná souhra různých typů paměti. Pracovní paměť nám umožňuje uchovat obrázek v naší mysli pouze krátce, po dobu řešení úkolu. Dlouhodobá paměť nám pomáhá rozpoznat objekty a scény, které jsme již dříve viděli.

Dále je třeba zapojit i naše kognitivní a percepční schopnosti – schopnost přehlížet nepodstatné detaily, koncentrovat se na klíčové prvky a systematicky procházet obrázky. To vše se týká našeho kognitivního ovládání, které zahrnuje plánování, rozhodování, flexibilitu myšlení a inhibiční kontrolu.

Rychlost, s jakou tyto procesy probíhají, je dána řadou faktorů, včetně genetiky, zdraví a stáří mozku. Stejně jako fyzické schopnosti, i kognitivní funkce lze trénovat a zlepšovat.

Dětský mozek se liší od dospělého mozku v mnoha ohledech. Dětský mozek je mnohem pružnější a adaptabilnější. To je důvod, proč se děti tak rychle učí a adaptují. Na druhou stranu, dospělý mozek je stabilnější a má lepší schopnost se soustředit a vydržet u úkolu, který vyžaduje vyšší kognitivní ovládání.

Správné řešení si můžete ověřit zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CÍTÍTE NA DALŠÍ ÚKOL, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S ROVNICEMI POSKLÁDANÝMI ZE SIREK.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -