Středa, 22 ledna, 2025

Bleskový test postřehu a inteligence: Najdi stejné lišky! Do 20 sekund to nedá téměř nikdo!

Mohlo by vás zajímat

Přepravili jsme pro vás bleskový test postřehu a rychlosti vašich mozkových spojů. Na obrázku vidíte 14 roztomilých lištiček. Dvě z toho jsou stejné. Vaším úkolem je objevit, které to jsou. Nenechte se zmýlit dětským obrázkem, do dvaceti vteřin bude mít problém úkol vyřešit i většina dospělých.

- Reklama -

Pro váš mozek totiž vůbec není lehká záležitost rozpoznat a identifikovat dva stejné obrazce. Musí spustit řadu procesů a zrealizovat řadu složitých operací, aby se dobral správného řešení.

Co se odehrává v mozku, když se snažíte najít dvě stejné lištičky?

Prvním důležitým krokem je vizuální vnímání. Mozek musí zaznamenat a analyzovat každou jednotlivou lišku na obrázku. Vizuální informace jsou zpracovávány v primární vizuální kůře v zadní části mozku. Tato oblast detekuje přesnou podobu každé každé lišky, jako je tvar, barva, velikost a vzájemné postavení vůči sobě.

Dalším důležitým procesem je porovnávání. Mozek musí vyhodnotit informace o každé konkrétní lištičce a hledat podobnosti a rozdíly. To se děje v sekundární vizuální kůře v temenní části mozku.

Když konečně stejné lištičky objevíte, aktivuje se část mozku nazývaná limbický systém. Je spojen s emocemi a pamětí. Najednou pocítíte pocit zadostiučinění a libosti. Způsobují ho složité hormonální procesy, jejichž výsledkem je radost, tudíž motivace pustit se do dalšího úkolu, abyste příjemné pocity zažili s dalším úspěšným vyřešením.

Důležitá také schopnost udržet si pozornost. Pozornostní centrum se nachází v přední části hlavy a pomáhá eliminovat rušivé vlivy, abychom se byli plně schopni plně soustředit na konkrétní úkol.

Dobří řešitelé těchto úloh obvykle vykazují vysokou úroveň pozornosti, schopnost rychlého a přesného vizuálního vnímání a schopnosti srovnávat vzory. Mají často trénované mozky, schopné rychle aktivovat a koordinovat potřebná centra pro rozpoznání a identifikaci vzorů.

I při řešení kvízů, jako při většině ostatních věcí, hraje důležitou roli genetika. Někteří lidé mají přirozeně lepší schopnost rozpoznávat a srovnávat vzory než jiní. Předpoklady můžete podpořit pravidelným tréninkem a cvičením, které stimuluje příslušné mozkové oblasti.

Co se lidských vlastností týká, v řešení podobných kvízů vynikají pedanti a puntičkáři. Mají větší smysl pro detail. Jsou důkladní a pečliví, zvyklí zaměřovat se na drobnosti.

Tak co, povedlo se vám lištičku najít rychle? Pokud ne, nezoufejte. Všechno je v pořádku. Dopřejte si více času a rébus v klidu dořešte. Vždyť se jedná v první řadě o hru a hlavním cílem je se pobavit a příjemně strávit čas.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

CHCETE VÁŠ MOZEK ZAMĚSTANAT DALŠÍM ÚKOLEM? DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S DOPLŇOVÁNÍM PUZZLE DO OBRAZU KVĚTIN VE VÁZE. JE PODOBNĚ OBTÍŽNÝ, JEN ZALOŽENÝ NA TROCHU JINÉM PRINCIPU. JISTĚ SI S NÍM HRAVĚ PORADÍTE TAKÉ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -