Sobota, 20 dubna, 2024

Bleskový IQ test prostorové inteligence: Když najdeš cestu labyrintem do 20 vteřin, jsi fakt frajer!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás kvíz, který jsme všichni s oblibou řešili v dětství. Jedná se o průchod labyrintem. Když jsme byli malí, měli jsme před sebou list papíru a v ruce tužku, kterou jsme si mohli cestu kreslit. To vy k dispozici nemáte, a právě v tom je úkol obtížný.

- Reklama -

Budete potřebovat skvělou prostorovou orientaci a dobrou pracovní (krátkodobou) paměť. Váš mozek musí vytvořit mentální mapu, kterou si budete muset podržet v mysli po celou dobu řešení úkolu. Navíc jste limitováni časem. Časový tlak může způsobit stres, který spouští hormonální reakce, které mohou váš výkon při řešení kvízu také výrazně ovlivnit. Pokud se s řešením nevejdete do 20 vteřin, nezoufejte a klidně si čas protáhněte. Vždyť se jedná o hru a cílem je především se pobavit. Správné řešení najdete na konci článku.

Prostorová inteligence je schopnost, která nám pomáhá orientovat se v prostoru. Je to takový interní GPS systém, který nám umožňuje pochopit a interpretovat vzorce, tvary, vzdálenosti a směry. Díky ní si dokážeme představit, jak věci vypadají z různých úhlů, nebo jak se budou pohybovat.

Tato schopnost je z velké části závislá na našem mozku, konkrétně na oblasti zvané pravá parietální kůra. Tato část mozku je zodpovědná za převod dvourozměrných (2D) informací, které dostáváme z očí, na trojrozměrné (3D) obrazy. Takto nám umožňuje představit si prostor kolem nás.

Prostorová inteligence není jediný typ inteligence, který máme. Existuje celá řada jiných typů inteligence, jako je logicko-matematická, jazyková, hudební, tělesně-kinestetická, interpersonální a intrapersonální. Prostorová inteligence je ale unikátní v tom, že je nezbytná pro úspěšné řešení prostorových problémů a úloh, jako je právě ten labyrint.

Pracovní paměť je druh krátkodobé paměti, která udržuje informace aktivní a dostupné pro okamžité použití. Je to jako poznámkový blok pro náš mozek. Když se snažíte najít cestu labyrintem, pracovní paměť je ta, která si pamatuje, kudy jste už prošli a kudy ne.

Stres pak ovlivňuje náš výkon různými způsoby. Když jsme pod tlakem, naše tělo produkuje hormon zvaný kortizol. Ten může zvýšit naši bdělost a koncentraci, ale pokud je stres příliš intenzivní nebo trvá příliš dlouho, může to naopak naši schopnost soustředit se snížit. Navíc stres může ovlivnit i naši pracovní paměť, takže si možná nebudeme tak dobře pamatovat, kudy jsme už prošli v labyrintu. Proto je důležité se snažit zůstat v klidu a nepanikařit, i když se nám úkol zdá těžký.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD VÁS LABYRITN BAVIL, DOPORUČUJEME VRHNOUT SE ROVNOU NA DALŠÍ ÚKOL. VYZKOUŠEJTE TENTO. JE ZALOŽEN NA NINÉM PRINCIPU, ALE PROSTOROVOU ORIENTACI BUDETE POTŘEBOVAT TAKÉ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -