Sobota, 25 května, 2024

IQ hra nejen pro řidiče se skvělou prostorovou orientací: Najdeš cestu do 30 vteřin?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás logický IQ kvíz. Zadání je jednoduché: Vaším úkolem je provést školní autobus z jednoho konce labyrintu na druhý. Zcela jistě se vám to povede. Váš problém je ale čas. Měli byste správnou cestu změtí silniček a podjezdů najít do třiceti vteřin. Zkuste to. Uvidíte, že to vůbec není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo.

- Reklama -

Dobře úkol půjde těm, kteří mají nadprůměrně vyvinutou prostorovou orientaci, ostatní by mohlI mít trochu problémy. Přestože se úkol může zdát jednoduchý, skutečnost je jiná. Váš mozek musí vyvinout řadu složitých procesů a koordinovat spolupráci mezi různými oblastmi. Nejdůležitější je funkce hipokampu, struktury zodpovědné za prostorovou orientaci a paměť.

Prefrontální kortex zase udržuje řád a systém během celé vaší „cesty“. Dalšími důležitými strukturami jsou parietální a temporální laloky zpracovávající informace ze zrakových orgánů. Představte si, že máte v mozku miniaturní GPS, která zaznamenává „všechny uličky“, kterými jste již projeli.

Když vaše „mozková GPS“ dosáhne cíle a vy zdárně vyluštíte úkol, máte radost. Zažijete pocit, který se jeví velmi přirozený a logický. Vlastně o něm většinou nepřemýšlíme a většina lidí vůbec netuší, jak složitý proces se právě ve vašem těle odehrává. Právě se ve vašem mozku sepnulo nucleus accumbens, centrum odměny a motivace, a začalo do těla vysílat hormon dopamin, jakousi drogu štěstí. Čím víc ji máte, tím víc ji chcete!

Vše se dá trénovat. Čím více kvízů úspěšně vyřešíte, tím víc dopaminu vám váš mozek přidělí. Luštění kvízů zaměřených na rychlost a prostorovou orientaci se dá trénovat podobně, jako třeba řízení auta nebo orientační běh.

Pravidelná intelektuální cvičení vám pomohou zlepšit postřeh, orientační schopnosti a paměť, což se pozitivně projeví v běžném životě.

NA PODOBNÉM PRINCIPU JE ZALOŽEN I TENTO ZÁBAVNÝ KVÍZ PROSTOROVÉHO SUDOKU. JE SICE NÁROČNĚJŠÍ, PROTOŽE PŘI NĚM BUDETE NAVÍC OPEROVAT S ČÍSLY, ALE ZCELA JISTĚ SI S NÍM TAKÉ ELEGANTNĚ A RYCHLE PORADÍTE.

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -