Klasickou hru Domino známe všichni. Stejně tak je notoricky známý princip bludišťových kvízů. Tento rébus j spojením obojího. Úkolem je projít co nejrychleji labyrintem a respektovat při tom pravidla hry domino.
Úkol je tedy o něco náročnější. Nebude vám stačit pouze dobrá prostorová orientace, jako u klasických bludišť, budete muset zapojit ve větší míře i logické uvažování.
Pokud se vám povede úkol zvládnout do půl minuty, můžete si gratulovat. Vaše mentální funkce jsou na velmi vysoké úrovni a můžete se v oblasti prostorové a logické inteligence považovat za mimořádně inteligentního jedince.
Co všechno musí proběhnout ve vaší mysli, abyste byli schopni úkol vyřešit?
Při řešení úkolu, který kombinuje logické bludiště s pravidly hry domino, dochází k aktivaci různých oblastí mozku. Podílejí na procesech prostorového vnímání, logického uvažování a manipulaci s informacemi.
V první fázi úkolu vzniká mentální mapa a aktivují se centra prostorového vnímání v mozkové kůře. Oblast se nachází v parietálním laloku a zajišťuje schopnost orientace v prostoru a vytváření mentálního obrazu okolí.
Současně se zapínají další oblasti mozku, jako je limbický systém spojený s emocemi a motivací. Úkol může vyvolat pocity soutěživosti, zvědavosti nebo frustrace, které ovlivňují motivaci jedince k dosažení co nejlepšího výsledku.
Důležitá je oblast mozku, která se podílí na rozpoznávání a manipulaci s vzory. Nazývá vizuální kůra a nachází se v okcipitálním laloku. Je zodpovědná za zpracování informací, jako jsou tvary, barvy a vzory, a umožňuje rozpoznání dominových kamenů a jejich správné spojení.
Centrum logického uvažování se nachází v prefrontálním kortexu v přední částí mozkové kůry. Zodpovídá za vyšší kognitivní funkce, jako je plánování, rozhodování a logické úsudky.
Lidé s vyšší schopností v logických úlohách a řešení matematických rovnic mají obvykle silnější aktivaci prefrontálního kortexu. Tyto jedince je charakterizuje schopnost analyzovat informace, hledat souvislosti a vytvářet strategie pro dosažení optimálního řešení.
Důležitá je také tréning, který může váš mentální výkon velmi zvednout. Pravidelné luštění kvízů a logických úloh je skvělou prevencí opotřebení mozku v průběhu života a také degenerativních onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba.
Správné řešení najdete zde:
POKUD JEŠTĚ NEMÁTE DOST A CHCETE SE VRHNOUT SE NA DALŠÍ ÚKOL, KTERÝ PROVĚŘÍ VAŠI LOGIKU, ZKLUSTE TŘEBA TYTO „PERNÍČKOVÉ ROVNICE“. JSOU TROCHU SLOŽITĚJŠÍ NEŽ ÚKOL S DOMINEM, ALE JISTĚ HRAVĚ ZVLÁDNETE JI JE. HODNĚ ŠTĚSTÍ A JASNOU MYSL PŘI LUŠTĚNÍ.