Pondělí, 15 dubna, 2024

IQ test prostorové orientace: Najdi cestu bludištěm do 20 vteřin. Tohle dají jen nejlepší!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás rychlý test vaší prostorové orientace a logického myšlení. Na obrázku vidíte bludiště. Vaším úkolem je projít od kočky ke kotvě. Máte na to dvacet vteřin. Úkol není těžký, vaším problémem je čas. Ve výhodě jsou lidé s dobrou prostorovou orientací.

- Reklama -

Váš mozek musí v co nejkratším čase vytvořit správnou mentální mapu a eliminovat slepé cesty. K tomu potřebujete dobrou pracovní (krátkodobou) paměť. K tomu je potřeba zapnout a synchronizovat mnoho mozkových center. Co všechno se ve vaší mysli musí odehrát, abyste úkol vyřešili?

Vše začíná pohledem na obrázek. Prvotní informace se přenesou do okcipitálního laloku, tedy části mozku zodpovědné za zpracování vizuálních informací. Zde se obrázek bludiště transformuje na sítnici do smysluplné informace, kterou může mozek zpracovat.

Poté dochází k zapojení parietálního laloku, oblasti důležité pro orientaci v prostoru. Zde se vytváří mentální mapa bludiště. Parietální lalok spolupracuje s frontálním lalokem, který pomáhá při rozhodování o strategii navigace.

Nyní se dostáváme k dalšímu klíčovému kroku – zapojení hipokampu. Tato struktura hluboko v mozku hraje klíčovou roli při tvorbě a uchovávání nových informací, včetně těch prostorových. Hipokampus umožňuje rychle si zapamatovat a pak znovu vybavit cestu skrze bludiště. K tomu používá tzv. pracovní (krátkodobou) paměť. Ta umožňuje udržet informace o bludišti v mysli, zatímco procházíme jeho cestami.

Lidé s dobrou prostorovou orientací a pracovní pamětí mají při řešení našeho úkolu velkou výhodu, protože jsou schopni efektivně vytvořit a využívat mentální mapu bludiště a rychle rozhodovat o nejlepší cestě.

Skvělou prostorovou inteligenci potřebují např. architekti, aby mohli vizualizovat 3D struktury nebo třeba šachisté, kteří si musí pamatovat složité pozice na šachovnici.

Při řešení hlavolamů je také důležitá praxe. Lidé, kteří pravidelně vyřešují podobné kvízy přirozeně trénují orientaci v prostoru i krátkodobou paměť. V praxi se jim to hodí v mnoha oblastech života, např. při řízení nebo čtení map.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE MOZEK ZAMĚSTNAT DALŠÍM ÚKOLEM, KTERÝ PROVĚŘÍ VAŠI PROSTOROVOU INTELIGENCI, VYZKOUŠEJTE TŘEBA TENTO, KDE BUDETE HLEDAT SPRÁVNÝ POHLED NA HRAD. JE ZALOŽEN NA JINÉM PRINCIPU, ALE POKUD JSTE SI PORADILI S BLUDIŠTĚM, BUDE PRO VÁS TAKÉ JEDNODUCHÝ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -