Středa, 15 ledna, 2025

Zábavná IQ výzva: Kterému z mravenečníků se povedlo chytit mravence. Za 30 vteřin to nedá téměř nikdo!

Mohlo by vás zajímat

Hra bludiště je jednoduchá, ale velmi užitečná při trénování mozku, posiluje prostorové myšlení, paměť a pozornost.

- Reklama -

K tomu, aby hráč našel cestu ven, musí propojit mnoho složek inteligence. Systematické hledání alternativ posiluje funkci paměti a prostorového myšlení, což jsou důležité aspekty kognitivního procesu. Tento typ úkolu navíc cvičí pozornost a trpělivost.

Věděli jste, že?

Jazyk mravenečníka je základním nástrojem, kterým si toto pozoruhodné zvíře obstarává potravu. U některých druhů dosahuje až úctyhodných 60 cm. Mravenečník jazykem rychle kmitá, za minutu jej může zastrčit a zase vystrčit až 150×. Jazyk je tenký, aby mohl snadno pronikat do úzkých mezer a trhlin, kde se skrývá kořist.

Jazyk je pro mravenečníka nejdůležitějším orgánem

Když se mravenečník rozhodne lapit jazykem mravence nebo jiný hmyz, vysune jej z tlamy a namíří k cíli. Jakmile se jazyk dotkne kořisti, mravenečník ho rychle stáhne zpět. Kořist se zachytí na „žahadlové“ části jazyka pokryté malými háčky a štětinkami. Jazyk pokrývá navíc ještě lepkavá slina, na kterou se drobný hmyz přilepí jako na mucholapku.

Mravenečníci nemají zuby. Ty nahrazují výrůstky v ústech, kterými potravu drní. Zbytek práce s rozmělňování potravy odvede speciální svalnatý žaludek.

Dospělý mravenečník zkonzumuje denně až 30 tisíc mravenců. V jejich přirozeném prostředí jsou mravenci pro mravenečníky základní složkou potravy.

Pokud jsou mravenečníci chováni v zajetí, např. v zoologických zahradách, jsou velmi náročnými zvířaty, protože je těžké tyto hmyzožravé kolosy „ukrmit“. Není reálné, že by se jejich strava skládala pouze z hmyzu, protože např. mravenci jsou ve většině států Evropy chránění zákonem.

V zoologických zahradách mravenečníci dostávají speciální nutričně vyváženou kaši, která nahradí proteiny obsažené v hmyzu, a kočičí granule. Velmi jim chutnají i sušenky a další sladkosti určené pro lidi. S těmi to však není záhodno přehánět, protože by hmyzožravcům ve větším množství mohli uškodit.

Našli jste správného mravenečníka? Pro ty, co neprojevili dostatek trpělivosti prozradíme, že se jedná o toho šedého.

POKUD SI CHCETE VYZKOUŠET DALŠÍ RÉBUS, ZKUSTE TŘEBA TENTO KVÍZ SE ZAMILOVANÝM MUŽEM, KTERÝ NESE SVÉ MILÉ KVĚTINY.

NAJDETE HO ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -