Pondělí, 22 července, 2024

IQ test pro bystré hlavy: Jak rychle najdeš cestu bludištěm? Do 30 vteřin to nedá skoro nikdo!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás bleskový IQ test, který prověří především vaši pracovní (krátkodobou) paměť, rychlost uvažování a prostorovou orientaci.

- Reklama -

Zadání je jednoduché. Vaším úkolem je během půl minuty najít cestu labyrintem k vrcholu hory.

Při řešení zdánlivě snadného úkolu si ani neuvědomujeme, kolik mozkových center a kolik procesů musí naše mysl zapojit, abychom se dobrali správného řešení.

Cesta bludištěm vyžaduje zapojení mnoha center mozku, především předního čelního kortexu, oblasti odpovědné za rozhodování a plánování. Důležitý je i hipokampus, základní struktura určený pro paměť a prostorovou orientaci. V parietálním lóbu se zpracovávají vizuální informace a je centrem motorických funkcí.

Aktivace oblastí začíná v momentu, když se oči registrují obrázek. Zrakové informace se rychle předávají do vizuálního kortexu na zadní straně mozku. Odtud se pak rozdělují do dalších oblastí – hipokampu – zde se vytváří mentální mapa cesty. V čelním lóbu vznikají strategie a plánuje se další cesta.

Pokud vládnete kvalitní pracovní pamětí, dobrou vizuální percepcí a silnými strategickými dovednostmi bude pro vás náš úkol hračkou. Lehký je pro ty, co při svých profesích využívají matematiku, pracují v technických oborech nebo dobře hrají šachy. Jsou zvyklí rychle a efektivně zpracovávat složitější informace a vytvářet komplexní plány.

Při řešení tohoto úkolu je důležité neztratit se v množství možností, udržet si přehled o slepých cestách, kterými už jsme prošli. Pokud úkol nestihnete do půl minuty, neznamená to, že jste hloupí, nebo že je s vaším mozkem něco v nepořádku. Důležitou roli hraje také aktuální schopnost soustředění, kterou může ovlivnit únava, nebo rušivé vlivy.

Navíc vše se dá trénovat. Uvidíte, že když vyluštíte několik podobných úkolů, celý proces se zrychlí a půl minuty vám začne připadat dostatečně dlouhá doba, do které se s přehledem vejdete.

CHCETE-LI POKRAČOVAT A ZKUSIT DALŠÍ PODOBNÝ KVÍZ, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S TROJROZMĚRNÝMI ROVNICEMI. JE O NĚCO NÁROČNĚJŠÍ A BUDETE MUSET ZAPOJIT VÍCE MATEMATICKÉ INTELIGENCE, ALE JISTĚ S HRAVĚ PORADÍTE I S NÍM.

Zde je správné řešení:

Foto: Depositphotos.com
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -