Sobota, 20 dubna, 2024

IQ test pro bystré hlavy: Jak rychle najdeš cestu bludištěm? Do 30 vteřin to nedá skoro nikdo!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás bleskový IQ test, který prověří především vaši pracovní (krátkodobou) paměť, rychlost uvažování a prostorovou orientaci.

- Reklama -

Zadání je jednoduché. Vaším úkolem je během půl minuty najít cestu labyrintem k vrcholu hory.

Při řešení zdánlivě snadného úkolu si ani neuvědomujeme, kolik mozkových center a kolik procesů musí naše mysl zapojit, abychom se dobrali správného řešení.

Cesta bludištěm vyžaduje zapojení mnoha center mozku, především předního čelního kortexu, oblasti odpovědné za rozhodování a plánování. Důležitý je i hipokampus, základní struktura určený pro paměť a prostorovou orientaci. V parietálním lóbu se zpracovávají vizuální informace a je centrem motorických funkcí.

Aktivace oblastí začíná v momentu, když se oči registrují obrázek. Zrakové informace se rychle předávají do vizuálního kortexu na zadní straně mozku. Odtud se pak rozdělují do dalších oblastí – hipokampu – zde se vytváří mentální mapa cesty. V čelním lóbu vznikají strategie a plánuje se další cesta.

Pokud vládnete kvalitní pracovní pamětí, dobrou vizuální percepcí a silnými strategickými dovednostmi bude pro vás náš úkol hračkou. Lehký je pro ty, co při svých profesích využívají matematiku, pracují v technických oborech nebo dobře hrají šachy. Jsou zvyklí rychle a efektivně zpracovávat složitější informace a vytvářet komplexní plány.

Při řešení tohoto úkolu je důležité neztratit se v množství možností, udržet si přehled o slepých cestách, kterými už jsme prošli. Pokud úkol nestihnete do půl minuty, neznamená to, že jste hloupí, nebo že je s vaším mozkem něco v nepořádku. Důležitou roli hraje také aktuální schopnost soustředění, kterou může ovlivnit únava, nebo rušivé vlivy.

Navíc vše se dá trénovat. Uvidíte, že když vyluštíte několik podobných úkolů, celý proces se zrychlí a půl minuty vám začne připadat dostatečně dlouhá doba, do které se s přehledem vejdete.

CHCETE-LI POKRAČOVAT A ZKUSIT DALŠÍ PODOBNÝ KVÍZ, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S TROJROZMĚRNÝMI ROVNICEMI. JE O NĚCO NÁROČNĚJŠÍ A BUDETE MUSET ZAPOJIT VÍCE MATEMATICKÉ INTELIGENCE, ALE JISTĚ S HRAVĚ PORADÍTE I S NÍM.

Zde je správné řešení:

Foto: Depositphotos.com
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -