Sobota, 25 května, 2024

Obtížná IQ výzva pro chytré hlavy: Znáte Chromino? Zkuste vyluštit tento rébus!

Mohlo by vás zajímat

Chromino je hra podobná klasickému dominu, jen o něco obtížnější. Chromino se domina liší tím, že kameny jsou složeny ze tří, nikoli ze dvou částí a musíte je poskládat do předem stanoveného pole. Podíváte-li se na herní plán, zjistíte, že některé kostky herní plán přesahují a na ploše se vyskytují i šedá pole – ta musí zůstat neobsazená.

- Reklama -

Cílem hry Chromino je sestavit řadu kamenů se stejnými symboly tak, aby se každý váš přidělená kámen dotýkal dvou dalších kamenů se stejnými symboly a zároveň byl umístěn na hrací desce. Žádný z vašich kamenů nesmí herní plán přesahovat. Na rozdíl od domina se kostky musí dotýkat dvěma a ne jen jednou stejnou plochou.

Vaším úkolem je tedy umístit kostky do herního pole. Princip složitý není, ale i tak se vám mozek pořádně zavaří.

Historie hry

Hra Chromino byla vytvořena v roce 2004 francouzským designérem Dominiquem Ehrhardtem a vydána společností Gigamic. Chromino kombinuje prvky her jako jsou domino a Tetris. Původní desková hra se hraje na desce s 76 kameny. Hráči si náhodně vyberou počáteční kámen a postupně přidávají další kameny.

Hráči se střídají a postupně přidávají další kameny na volné místo herní desky. Pokud hráč nemůže přidat kámen na desku, protože již nejsou volná místa, musí si vzít nový kámen z balíčku a ztrácí svůj tah. Cílem hry je vytvořit co nejdelší řadu kamenů stejné barvy a získat co nejvíce bodů.

Co se děje v mozku při hraní Chromina?

Když člověk hraje Chromino, dochází v jeho mozku k aktivaci různých oblastí, které se podílejí na řešení problémů a rozhodování. Nejprve se zaktivuje oblast frontálních laloků, které zodpovídají za plánování, rozhodování a kontrolu pozornosti.

Když hráč přemýšlí o tom, kam umístit kostky, aktivuje se jeho pracovní paměť, oblast mozku, která slouží k uchování a manipulaci informací v krátkodobé paměti. Hráč tak musí neustále aktualizovat své mentální reprezentace, abych mohl vyhodnotit nejlepší možnosti pro umístění kostek.

Důležitá je také vizuální a prostorová představivost. Hráč mentálně rotuje s kostkami a přemýšlí o jejich umístění na herní desce. Hraním Chromina cvičíte svou kognitivní flexibilitu a kreativitu, protože musíte neustále přehodnocovat a vymýšlet nové cesty.

Zvládli jste úkol vyřešit? Možná bude náš kvíz impulzem k tomu, že se Chromino stane vaším oblíbeným koníčkem. Výsledek má vypadat takto.

testy
Foto: Depositphotos.com

JESTLI CHCETE POCVIČIT MOZEK DALŠÍM KVÍZEM, MŮŽETE SE VRHNOUT TŘEBA NA TYTO ROVNICE S CUKROVINAKAMI A VÁHOU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -