Na obrázku vidíte čtyři váhy se čtyřmi druhy sladkostí. Ve skutečnosti se jedná o docela těžké rovnice. Střed váhy zastupuje znaménko rovná se. Za každou ze sladkostí se skrývá jedno celé kladné číslo. Napovíme, že žádné z čísel nepřesahuje hodnotu 10.
Jestli si myslíte, že se jedná o dětskou hádanku, tak se mýlíte. I chytrému dospělému člověku dá matematický rébus dost zabrat. Vaším úkolem je dosadit za jednotlivé druhy sladkostí konkrétní čísla. Pusťte se do toho, máte na řešení minutu!
Co se vám děje v hlavě?
Při řešení této dětsky působící hádanky musí mozek vyvinout řadu kognitivních procesů. Systém vizuálního zpracování je zodpovědný za vnímání a interpretaci informací prezentovaných na obrázku. Identifikujete čtyři rovnice a čtyři druhů bonbonů. Zrakový systém informace zakóduje a předá je dalším částem mozku k dalšímu zpracování.
Pak přicházejí na řadu identifikace a interpretace vzorů a dat. V tomto případě vzor znamená pochopení, že konkrétní obrázek představuje matematický znak, čili že je substitutem čísla. Mozek využije své schopnosti numerického zpracování a ví, že každý bonbón představuje kladné celé číslo a že úkolem je jej dosadit.
Při řešení hádanky mozek využívá různé matematické operace, především sčítání a odčítání. Logickým uvažováním vylučujete možné hodnoty, které se do rovnic nevejdou. Mozek ví, že žádné z čísel nesmí přesáhnout 10, a používá metodu pokusů a omylů.
Kognitivní procesy zapojené do řešení této hádanky jsou mnohostranné a vyžadují zapojení různých neuronových sítí v mozku – prefrontální kůru, temenní kůru a přední cingulární kůru. Hrají významnou roli při zpracování číselných údajů. Za logické procesy odpovídá bazální ganglia.
Tento typ hlavolamu nesvědčí o celkové inteligenci, je založen na specifických kognitivních schopnostech spojených s matematickou zdatností. Výzkum ukázal, že jedinci s lepšími schopnostmi numerického zpracování mají tendenci dosahovat lepších výsledků v úlohách, jako je tento hlavolam. Proto lze tuto hádanku považovat za test matematických schopností, i když je pro mnoho jedinců náročný bez ohledu na věk nebo úroveň inteligence.
Pro kontrolu, správné řešení najdete zde:
POKUD NEMÁTE DOST, MŮŽETE VAŠE MOZKOVÉ ZÁVITY POTRÁPIT JEŠTĚ TÍMTO ZÁBAVNÝM KVÍZEM, U KTERÉHO VYUŽIJETE MNOHEM VÍCE POSTŘEHU, RYCHLOSTI A SCHOPNOSTI KONCENTRACE NA DETAIL. JAK RYCHLE NAJDETE ROZDÍLY MEZI DVĚMA PIRÁTSKÝMÍ MAPAMI?