Čtvrtek, 13 června, 2024

IQ výzva jen pro chytré: Vyřešíte zdánlivě dětské rovnice? Tohle vám zavaří mozek!

Mohlo by vás zajímat

Na obrázku vidíte čtyři váhy se čtyřmi druhy sladkostí. Ve skutečnosti se jedná o docela těžké rovnice. Střed váhy zastupuje znaménko rovná se. Za každou ze sladkostí se skrývá jedno celé kladné číslo. Napovíme, že žádné z čísel nepřesahuje hodnotu 10.

- Reklama -

Jestli si myslíte, že se jedná o dětskou hádanku, tak se mýlíte. I chytrému dospělému člověku dá matematický rébus dost zabrat. Vaším úkolem je dosadit za jednotlivé druhy sladkostí konkrétní čísla. Pusťte se do toho, máte na řešení minutu!

Co se vám děje v hlavě?

Při řešení této dětsky působící hádanky musí mozek vyvinout řadu kognitivních procesů. Systém vizuálního zpracování je zodpovědný za vnímání a interpretaci informací prezentovaných na obrázku. Identifikujete čtyři rovnice a čtyři druhů bonbonů. Zrakový systém informace zakóduje a předá je dalším částem mozku k dalšímu zpracování.

Pak přicházejí na řadu identifikace a interpretace vzorů a dat. V tomto případě vzor znamená pochopení, že konkrétní obrázek představuje matematický znak, čili že je substitutem čísla. Mozek využije své schopnosti numerického zpracování a ví, že každý bonbón představuje kladné celé číslo a že úkolem je jej dosadit.

Při řešení hádanky mozek využívá různé matematické operace, především sčítání a odčítání. Logickým uvažováním vylučujete možné hodnoty, které se do rovnic nevejdou. Mozek ví, že žádné z čísel nesmí přesáhnout 10, a používá metodu pokusů a omylů.

Kognitivní procesy zapojené do řešení této hádanky jsou mnohostranné a vyžadují zapojení různých neuronových sítí v mozku – prefrontální kůru, temenní kůru a přední cingulární kůru. Hrají významnou roli při zpracování číselných údajů. Za logické procesy odpovídá bazální ganglia.

Tento typ hlavolamu nesvědčí o celkové inteligenci, je založen na specifických kognitivních schopnostech spojených s matematickou zdatností. Výzkum ukázal, že jedinci s lepšími schopnostmi numerického zpracování mají tendenci dosahovat lepších výsledků v úlohách, jako je tento hlavolam. Proto lze tuto hádanku považovat za test matematických schopností, i když je pro mnoho jedinců náročný bez ohledu na věk nebo úroveň inteligence.

Pro kontrolu, správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD NEMÁTE DOST, MŮŽETE VAŠE MOZKOVÉ ZÁVITY POTRÁPIT JEŠTĚ TÍMTO ZÁBAVNÝM KVÍZEM, U KTERÉHO VYUŽIJETE MNOHEM VÍCE POSTŘEHU, RYCHLOSTI A SCHOPNOSTI KONCENTRACE NA DETAIL. JAK RYCHLE NAJDETE ROZDÍLY MEZI DVĚMA PIRÁTSKÝMÍ MAPAMI?

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -