Pondělí, 22 července, 2024

Bleskový IQ test prostorové orientace: Poskládej rozbité sklíčko hodinek. Do 20 vteřin to dá jen génius!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný úkol, který prověří především vaši prostorovou orientaci a logiku. Na obrázku vidíte hodinky, ze kterých vypadlo sklíčko a roztříštilo se na kusy. Podaří se vám poskládat kousky zpět na správná místa? Do dvaceti vteřin to většina lidí nezvádne!

- Reklama -

Mozek je úžasný a složitý orgán a při řešení tohoto úkolu se zapojí několik jeho oblastí. První práci odvede primární zraková kůra. Ta přijímá informace z vašich očí a začne s jejich zpracováním. Rozezná základní tvary a vzory, což je důležité pro rozeznání jednotlivých kousků sklíčka.

Samotné rozpoznání tvarů ale nestačí. Potřebujeme si je dobře zapamatovat, abychom rozlišili, který kus kam patří. Tady přichází na řadu pracovní paměť zodpovědná za udržování a manipulaci s informacemi v krátkém časovém horizontu. Její centrum se nachází ve frontálních a parietálních lalocích našeho mozku.

Následně potřebujeme být schopni jednotlivé kousky sklíčka v mysli otáčet. K tomu slouží naše prostorové vnímání a schopnost mentální rotace. Parietální laloky, zejména v pravé hemisféře, se starají o zpracování prostorových informací.

Když máme jednotlivé kousky v mysli uspořádány, je potřeba je správně poskládat dohromady. To už vyžaduje strategické plánování a koordinaci konkrétních kroků. Exekutivní funkce se odehrávají v prefrontální kůře v přední části frontálního laloku našeho mozku. Oblast je odpovědná za inhibici nežádoucích reakcí a aktualizaci informací v pracovní paměti.

Nicméně, nezáleží jen na těchto kognitivních dovednostech, ale také na rychlosti, jakou váš mozek dokáže tyto procesy provádět. Genetické faktory, stáří, zdraví a zkušenosti ovlivňují vaši duševní kondici a tím i rychlost zpracování informací.

Nesmíme zapomenout ani na význam učení a dlouhodobé paměti. Pokud jste v minulosti řešili podobné úkoly, vaše zkušenosti vám mohou pomoci úkol vyřešit rychleji. Učení a dlouhodobá paměť jsou zprostředkovány strukturami jako je hipokampus a okolní temporální a parietální kůra.

Takže shrňme: K řešení tohoto úkolu potřebujeme zapojit zrakové zpracování, pozornost, pracovní paměť, prostorovou orientaci, exekutivní funkce, rychlost zpracování, motorické dovednosti a zkušenosti. Úspěšné zvládnutí tohoto úkolu ve stanoveném časovém limitu je skvělou příležitost pro procvičení a rozvoj kognitivních dovedností.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CHCETE VRHNOUT ROVNOU NA DALŠÍ ÚKOL, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S OBRÁZKOVÝMI ROVNICEMI. DOKÁŽETE DOPLNIT SPRÁVNÉ SYMBOLY NA PRÁZDNÁ MÍSTA? TOHLE JE O NECO TĚŽŠÍ A BUDETE MUSET ZAPOJIT VÍCE LOGIKY A MATEMATICKÉHO UVAŽOVÁNÍ. KVÍZ NAJDETE ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -