Pondělí, 15 dubna, 2024

Bleskový IQ test prostorové orientace: Poskládej rozbité sklíčko hodinek. Do 20 vteřin to dá jen génius!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný úkol, který prověří především vaši prostorovou orientaci a logiku. Na obrázku vidíte hodinky, ze kterých vypadlo sklíčko a roztříštilo se na kusy. Podaří se vám poskládat kousky zpět na správná místa? Do dvaceti vteřin to většina lidí nezvádne!

- Reklama -

Mozek je úžasný a složitý orgán a při řešení tohoto úkolu se zapojí několik jeho oblastí. První práci odvede primární zraková kůra. Ta přijímá informace z vašich očí a začne s jejich zpracováním. Rozezná základní tvary a vzory, což je důležité pro rozeznání jednotlivých kousků sklíčka.

Samotné rozpoznání tvarů ale nestačí. Potřebujeme si je dobře zapamatovat, abychom rozlišili, který kus kam patří. Tady přichází na řadu pracovní paměť zodpovědná za udržování a manipulaci s informacemi v krátkém časovém horizontu. Její centrum se nachází ve frontálních a parietálních lalocích našeho mozku.

Následně potřebujeme být schopni jednotlivé kousky sklíčka v mysli otáčet. K tomu slouží naše prostorové vnímání a schopnost mentální rotace. Parietální laloky, zejména v pravé hemisféře, se starají o zpracování prostorových informací.

Když máme jednotlivé kousky v mysli uspořádány, je potřeba je správně poskládat dohromady. To už vyžaduje strategické plánování a koordinaci konkrétních kroků. Exekutivní funkce se odehrávají v prefrontální kůře v přední části frontálního laloku našeho mozku. Oblast je odpovědná za inhibici nežádoucích reakcí a aktualizaci informací v pracovní paměti.

Nicméně, nezáleží jen na těchto kognitivních dovednostech, ale také na rychlosti, jakou váš mozek dokáže tyto procesy provádět. Genetické faktory, stáří, zdraví a zkušenosti ovlivňují vaši duševní kondici a tím i rychlost zpracování informací.

Nesmíme zapomenout ani na význam učení a dlouhodobé paměti. Pokud jste v minulosti řešili podobné úkoly, vaše zkušenosti vám mohou pomoci úkol vyřešit rychleji. Učení a dlouhodobá paměť jsou zprostředkovány strukturami jako je hipokampus a okolní temporální a parietální kůra.

Takže shrňme: K řešení tohoto úkolu potřebujeme zapojit zrakové zpracování, pozornost, pracovní paměť, prostorovou orientaci, exekutivní funkce, rychlost zpracování, motorické dovednosti a zkušenosti. Úspěšné zvládnutí tohoto úkolu ve stanoveném časovém limitu je skvělou příležitost pro procvičení a rozvoj kognitivních dovedností.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CHCETE VRHNOUT ROVNOU NA DALŠÍ ÚKOL, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S OBRÁZKOVÝMI ROVNICEMI. DOKÁŽETE DOPLNIT SPRÁVNÉ SYMBOLY NA PRÁZDNÁ MÍSTA? TOHLE JE O NECO TĚŽŠÍ A BUDETE MUSET ZAPOJIT VÍCE LOGIKY A MATEMATICKÉHO UVAŽOVÁNÍ. KVÍZ NAJDETE ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -