Sobota, 25 května, 2024

IQ test prověří vaši prostorovou orientaci: Najdi víčko, které patří k čokoládě! Máš 30 vteřin.

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás obtížný test, u kterého se ukáže, jak jste na tom s prostorovou orientací pracovní pamětí. Pokud máte dobré orientační smysly v běžném životě, měl by pro vás být náš kvíz hračka. V průběhu řešení úkolu se totiž sepínáte stejná mozková centra a používáte totožné funkce, jako když se orientuje v neznámém prostoru nebo stavíte stavebnici.

- Reklama -

Na obrázku vidíte tabulku čokolády v krabičce. Některé z dílků se přilepily na víčko. Vaším úkolem je zjistit, které z šesti možných to jsou. Řešení existuje jediné a pro kontrolu ho najdete na konci článku. Půl minuty je krátká doba, málokdo se vejde do limitu. Pokud se vám to nepovede, nevadí, klidně si čas protáhněte!

Co je to prostorová orientace?

Prostorová orientace je schopnost, která nám umožňuje vnímat, porozumět a manipulovat s prostorovými informacemi. Vyžaduje spolupráci různých částí mozku a využívá několik důležitých kognitivních procesů.

Prvním důležitým faktorem je vnímání prostoru. Naše oči přijímají informace z okolí a ty jsou předávány do vizuálního kortexu v mozkové kůře. Ten zpracovává informace a umožňuje nám vnímat tvary, barvy a vzorce.

Dalším důležitým procesem je prostorové myšlení a manipulace s vizuálními informacemi. Když se podíváme na tabulku čokolády, musíme rozpoznat vzory a vnímat vztahy mezi jednotlivými částmi.

Pracovní paměť hraje také důležitou roli při řešení tohoto úkolu. Po dobu řešení úkolu si musíme si pamatovat, jak vypadá víčko a porovnávat ho s jednotlivými dílky na tabulce. Pracovní paměť nám umožňuje uchovávat a manipulovat s informacemi ve své mysli, dokud nenajdeme správné řešení. Pak tyto informace vymizí a do dlouhodobé paměti se již nepřenesou. Do ní se propíše pouze to, že jsme úkol řešili, ev. jaký postup jsme zvolili.

V průběhu řešení úkolu se aktivují různé části mozku. Frontální laloky jsou zodpovědné za plánování, rozhodování a řízení v průběhu celého procesu. Hippokampus, který se nachází v mozku blízko středu, hraje klíčovou roli právě při procesu ukládání do paměti – ať už dlouhodobé, nebo krátkodobé.

Někteří lidé mají přirozeně lepší prostorovou orientaci než jiní. To může být ovlivněno různými faktory, jako je genetika, výchova nebo životní zkušenosti. Například inženýři, architekti, piloti a umělci často vykazují vysokou míru prostorového myšlení a orientace, protože jejich povolání vyžaduje práci s prostory, tvary a vzory.

Dobrá prostorová orientace je důležitá v každodenním životě, například při hledání cesty v neznámém prostředí, skládání nábytku, parkování auta nebo při čtení mapy. Lidé s vysokou mírou prostorového myšlení mají často schopnost si snadno představit a vizualizovat prostorové vztahy.

Je důležité si uvědomit, že prostorová orientace není statická a může se vyvíjet a zdokonalovat s tréninkem a praxí. Existují různé způsoby, jak rozvíjet své prostorové myšlení, například hraním stavebnic, skládáním puzzle, řešením geometrických úkolů nebo cvičením vizualizace prostorových objektů.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD BYSTE SE CHĚLI POBAVIT U DALŠÍHO KVÍZU, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S PLÁSTVEMI. JE ZALOŽEN NA PODOBNÉM PRINCIPU, JEN JE MOŽNÁ O NĚCO JEDNODUŠŠÍ. NAJDETE HO ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -