Připravili jsme pro vás kvíz, který prověří především vaši schopnost abstraktního myšlení, logické uvažování a schopnost mentálně manipulovat s předměty v prostoru. Na obrázku máte čtyři šestiúhelníkové medové plástve a vaším úkolem je poskládat do nich všechny barevné dílky tak, aby vyplnily volná místa.
Všechny dílčí úkoly mají pouze jediné řešení. Pokud se vejdete dohromady do čtyřiceti vteřin, tj. cca 10 vteřin na každou plástev, můžete si gratulovat. Jste mimořádně bystří a vaše kognitivní funkce jsou naprostém pořádku. Pokud se do 40 vteřin nevejdete, nevadí, klidně si čas protáhněte. Kdybyste se měli s nějakou částí trápit a nedařilo se vůbec, správné řešení najdete na konci článku.
Pro vyřešení této úlohy jsou zapotřebí různé části mozku. Abstraktní myšlení a logické uvažování se odehrávají převážně v prefrontální kůře. Mentální manipulace s předměty v prostoru je spojena s činností parietální kůry.
Lidé s dobrou prostorovou orientací mají schopnost vnímat, porozumět a manipulovat s prostorovými informacemi. Tato schopnost je často spojena s vizuálním myšlením a schopností představit si objekty ve třírozměrném prostoru. Někteří lidé mají tuto schopnost přirozeně, zatímco jiní ji mohou rozvíjet a trénovat.
Prostorovou orientaci lze trénovat různými způsoby. Jedním z nich je řešení logických hádanek, jako je tato, skládání puzzle nebo hraní stolních her, které vyžadují prostorové myšlení. Profese, kde v vysoké míře potřebujete prostorovou orientaci, zahrnují architekty, inženýry, chirurgy, piloty, navigátory, designéry her a umělce pracující s prostorovým designem.
Trénovat prostorovou orientaci se rozhodně vyplatí. Potřebujete ji při řízení auta, čtení map, pohybu v neznámých místech a mnoha dalších běžných situacích. Prostorovou orientaci by měli trénovat i pacienti po cévních mozkových příhodách (CMP), kteří se potýkají s poruchami vnímání prostoru. Fyzické a kognitivní terapie, které zahrnují cvičení zaměřená na zlepšení prostorové orientace a manipulace s objekty, je mohou opět vrátit do běžného života. U zdravých lidí jsou skvělou prevencí předčasného opotřebení mozku a prevencí degenerativních onemocnění.
Správné řešení najdete zde:

POKUD MÁTE CHUŤ PUSTIT SE DO DALŠÍHO ÚKOLU, MŮŽETE ZKUSIT TŘEBA TENTO. JEDNÁ SE O CIFERNÍK HODINEK, ZE KTERÉHO VYPADLO SKLÍČKO A ROZBILO SE NA MAQLÉ KOUSKY. VY JEJ MUSÍTE POSKLÁDAT ZPĚT. BUDETE POTŘEBOVAT PODOBNÉ FUNKCE A ZAPOJÍTE STEJNÉ ČÁSTI MOZKU JAKO U PŘEDCHOZÍHO ÚKOLU, I KDYŽ PRONCIP KVÍZU JE ODLIŠNÝ.