Připravili jsme pro vás zajímavý úkol. Nešikovný pirát prorazil díru v lodi a teď mu do ní teče. Pomůžete mu najít správný dílek, kterým ji zase utěsní? Pozor! Tohle není dětská hra, na řešení máte 20 vteřin. Málokterý dospělý to v takto šibeničním termínu dokáže.
Kvíz má jediné řešení, správný výsledek pro ověření najdeš na konci!
Co se vám děje v mozku při řešení tohoto úkolu?
Pokud se vám jeví tento úkol jednoduchý, jste na omylu. Pro váš mozek je to vážně „makačka“. Musíte synchronizovat funkce
přední cingulární kůry, hipokampu, spánkové kůry a prefrontální kůry. Jen tak jsme schopni vnímat, vyhledávat, rozpoznávat a dobrat se správného výsledku. Nejvíce práce odvedou místa, ve kterých se odehrává obrazové vnímání, pozornost, paměť, rozpoznávání vzorů a rozhodovací procesy.
Vše začíná vizuální percepcí. Receptory v očích detekují obraz, rozliší detaily a barvy, navínímáte chybějící místo z předlohy. Do procesu se zapojuje zraková kůra, určená pro zpracování vizuální informace, díky té také vnímáme a chápeme celkový obraz. Dále musíme zapojit pozornost, abychom identifikovali chybějící dílek. To zahrnuje přední cingulární kůru.
Cingulární kůra
Cingulární kůra je část mozku nacházející se na ploše mozkových hemisfér nad mozkovým tělem. Podílí se na řadě funkcí, včetně zpracování emocí, pozornosti a rozhodování.
Důležitou funkcí cingulární kůry je regulace kognitivního a emočního zpracování a koordinace informací z různých oblastí mozku, jako je amygdala, thalamus a prefrontální kůra.
Cingulární kůrou také vnímáme bolest, sociálním chování a vyhledávání v paměti. Předpokládá se, že hraje roli při přiřazování emočního významu vzpomínkám, což může ovlivnit jejich pozdější vyvolání.
Celkově je cingulární kůra důležitou oblastí mozku pro regulaci a integraci kognitivního, emočního a sociálního zpracování a její dysfunkce se podílí na řadě psychiatrických a neurologických poruch.
Paměť a logické procesy
Jakmile si mozek „ohmatá“ chybějící část obrázku, vyvolá jej z paměti a porovná s dostupnými možnostmi. V této fázi hraje prim hipokampus a spánková kůra, které se podílejí na vytváření a obnovování paměti.
Po identifikaci dílku a „zburcování“ paměti musíme rozpoznat, která možnost pasuje do skládačky. Nyní potřebujeme zrakovou a spánkovou kůru, abychom rozpoznali shody a rozdílnosti. Poslední a nejdůležitější část práce odvede prefrontální kůra. Zde probíhají logické procesy. Na jejím výkonu a rychlosti je závislé úspěšné řešení celého rébusu.
CHCETE-LI JEŠTĚ ZAMĚSTNAT LOGICKÉ MYŠLENÍ MŮŽETE ZKUSIT ÚKOL Z FIALOVÝMI KOSTKAMI, TEN JE ZALOŽEN NA PODOBNÉM PRINCIPU, ALE JE O NĚCO NÁROČNĚJŠÍ. NAJDETE HO ZDE
Správné řešení pirátského úkolu je číslo 2.