Úterý, 23 července, 2024

IQ výzva pro chytré lidi se skvělou prostorovou představivosti: Najdeš do půl minuty správný pohled?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás těžký úkol. Na obrázku vidíte 3D objekt složený z fialových kostek. Má poměrně složitý tvar s prázdným prostorem uvnitř.

- Reklama -

Vaším úkolem je najít správný boční pohled. Úhel pohledu máte vyznačený zelenou šipkou. Ze čtyř řešení je správné pouze jediné a na úkol máte šibeniční termín – půl minuty. Pokud to zvládnete, jste vážně machři a můžete si gratulovat!

Úkol je velmi náročný na prostorovou představivost a abstraktní myšlení. Je o to složitější, že 3D objekt nevidíte v reálu, ale máte ho rozkreslený pouze ve dvojrozměrné podobě. Musíte ho převést do trojrozměrného prostoru, otočit v mysli a posléze určit správný boční pohled. Váš mozek musí provést řadu nesmírně obtížných operací, abyste se dobrali správného řešení.

Co se děje při řešení tohoto složitého rébusu ve vaší mysli?

Když pozorujete 3D objekt, aniž si to uvědomujete, provádí vaše mysl řadu velmi složitých úkonů. Jste nuceni integrovat mnoho mozkových oblastí, jako je pozornost, paměť a prostorové poznávání.

Celá „procedura“ začíná přenosem obrazu na sítnici. 2D projekce se následně přenese do mozku prostřednictvím zrakových nervů. Mozek vjem systematizuje, zpracuje a vytvoří mentální obraz ve 3D.

Důležité je určení hloubky objektu. Při vytváření mentální prezentace se mozek spoléhá na vizuální podněty, jako je stínování, textura a velikost. Tyto informace slouží k odlišení objektu od pozadí a k určení jeho polohy v prostoru.

Dalším nutným úkonem je mentální rotace. Bez ní bychom nemohli určit správný boční pohled. Objekt otáčíte zase pouze v mysli, což dává vašim mozkovým závitům skutečně zabrat. Proces vyžaduje slušné prostorové vnímání a koncentrovanou pozornost.

Rozpoznávání objektů je dalším náročným procesem, který mozek musí provést, aby převedl 3D objekt znovu na dvourozměrnou reprezentaci. V tento moment budete potřebovat paměť. Úkony se odehrávají v několika oblastech mozku – zrakové kůře, spánkovém laloku a hipokampu.

Nejdůležitější při řešení úkolu je, jak dobrou máte prostorovou orientaci. Tzv. mentální mapa je nezbytná pro určení bočního pohledu a pochopení jeho vztahu k 2D bočním pohledům.

Co se děje v mozku, když vidíme fialovou barvu?

Fialová barva je kombinací modré a červené vlnové délky světla. Když vstoupí do oka, fotoreceptorové buňky v sítnici vyšlou signály do mozku. Signály se přenášejí zrakovým nervem a zpracovávají ve zrakové kůře, části mozku zodpovědné za vizuální informace.

Ve zrakové kůře se aktivují neurony a vyšlou signály do dalších částí mozku, včetně parietálního a temporálního laloku.

Parietální lalok vnímá barvy a hraje roli při rozlišování různých odstínů. Spánkový lalok zpracovává informací souvisejících s tvarem, formou a pohybem. Naše mysl zohledňuje i světelné podmínky, pozadí a přítomnost dalších objektů.

Emocionální vnímání fialové se liší napříč kulturami. Fialová je často spojována s královskou hodností, luxusem a spiritualitou. Fialovou barvu preferují především mladší ženy, dospívající dívky a děti do sedmi let obou pohlaví.

CHCETE-LI SI SE POPRAT S DALŠÍM LOGICKÝM ÚKOLEM, VYZKOUŠEJTE TŘEBA TENTO S RŮZNÝMI POHLEDY SE SHORA NA STARÝ HRAD.

Správné řešení je pohled D.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -