Sobota, 20 dubna, 2024

IQ výzva pro chytré lidi se skvělou prostorovou představivosti: Najdeš do půl minuty správný pohled?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás těžký úkol. Na obrázku vidíte 3D objekt složený z fialových kostek. Má poměrně složitý tvar s prázdným prostorem uvnitř.

- Reklama -

Vaším úkolem je najít správný boční pohled. Úhel pohledu máte vyznačený zelenou šipkou. Ze čtyř řešení je správné pouze jediné a na úkol máte šibeniční termín – půl minuty. Pokud to zvládnete, jste vážně machři a můžete si gratulovat!

Úkol je velmi náročný na prostorovou představivost a abstraktní myšlení. Je o to složitější, že 3D objekt nevidíte v reálu, ale máte ho rozkreslený pouze ve dvojrozměrné podobě. Musíte ho převést do trojrozměrného prostoru, otočit v mysli a posléze určit správný boční pohled. Váš mozek musí provést řadu nesmírně obtížných operací, abyste se dobrali správného řešení.

Co se děje při řešení tohoto složitého rébusu ve vaší mysli?

Když pozorujete 3D objekt, aniž si to uvědomujete, provádí vaše mysl řadu velmi složitých úkonů. Jste nuceni integrovat mnoho mozkových oblastí, jako je pozornost, paměť a prostorové poznávání.

Celá „procedura“ začíná přenosem obrazu na sítnici. 2D projekce se následně přenese do mozku prostřednictvím zrakových nervů. Mozek vjem systematizuje, zpracuje a vytvoří mentální obraz ve 3D.

Důležité je určení hloubky objektu. Při vytváření mentální prezentace se mozek spoléhá na vizuální podněty, jako je stínování, textura a velikost. Tyto informace slouží k odlišení objektu od pozadí a k určení jeho polohy v prostoru.

Dalším nutným úkonem je mentální rotace. Bez ní bychom nemohli určit správný boční pohled. Objekt otáčíte zase pouze v mysli, což dává vašim mozkovým závitům skutečně zabrat. Proces vyžaduje slušné prostorové vnímání a koncentrovanou pozornost.

Rozpoznávání objektů je dalším náročným procesem, který mozek musí provést, aby převedl 3D objekt znovu na dvourozměrnou reprezentaci. V tento moment budete potřebovat paměť. Úkony se odehrávají v několika oblastech mozku – zrakové kůře, spánkovém laloku a hipokampu.

Nejdůležitější při řešení úkolu je, jak dobrou máte prostorovou orientaci. Tzv. mentální mapa je nezbytná pro určení bočního pohledu a pochopení jeho vztahu k 2D bočním pohledům.

Co se děje v mozku, když vidíme fialovou barvu?

Fialová barva je kombinací modré a červené vlnové délky světla. Když vstoupí do oka, fotoreceptorové buňky v sítnici vyšlou signály do mozku. Signály se přenášejí zrakovým nervem a zpracovávají ve zrakové kůře, části mozku zodpovědné za vizuální informace.

Ve zrakové kůře se aktivují neurony a vyšlou signály do dalších částí mozku, včetně parietálního a temporálního laloku.

Parietální lalok vnímá barvy a hraje roli při rozlišování různých odstínů. Spánkový lalok zpracovává informací souvisejících s tvarem, formou a pohybem. Naše mysl zohledňuje i světelné podmínky, pozadí a přítomnost dalších objektů.

Emocionální vnímání fialové se liší napříč kulturami. Fialová je často spojována s královskou hodností, luxusem a spiritualitou. Fialovou barvu preferují především mladší ženy, dospívající dívky a děti do sedmi let obou pohlaví.

CHCETE-LI SI SE POPRAT S DALŠÍM LOGICKÝM ÚKOLEM, VYZKOUŠEJTE TŘEBA TENTO S RŮZNÝMI POHLEDY SE SHORA NA STARÝ HRAD.

Správné řešení je pohled D.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -