Sobota, 25 května, 2024

IQ výzva pro chytré hlavy: Najdeš do půl minuty, který pohled na hrad je správný? Většina lidí to nedá ani do minuty!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný kvíz střední obtížnosti. Na velkém obrázku vidíte středověký hrad. Máte šest možností, ze kterých pouze jedna odpovídá správnému pohledu se shora.

- Reklama -

Váš úkol je o to těžký v tom, že vidíte hrad pouze z jedné strany. Zbytek obrazu si musíte dotvořit ve své mysli. K tomu budete potřebovat především tzv. prostorovou inteligenci. Kdo má tuto složku myšlení oslabenou, možná bude mít s řešením trochu problém.

Pokud se vám nepovede správné řešení najít do minuty, nezoufejte, i prostorová inteligence se dá docela dobře trénovat

Jak funguje prostorová inteligence?

Prostorová inteligence zahrnuje schopnost manipulovat s objekty ve třech rozměrech. U našeho kvízu potřebujete vizualizovat možné půdorysy a rozhodnout se, který je správný. Úkol vyžaduje schopnost tzv. mentální rotace, tzn. schopnosti přemísťovat a otáčet objekty v mysli.

Prostorová orientace je komplexní proces využívající mnoho různých částí mozku. Základním pilířem prostorové orientace jsou informace přicházející z našich smyslů. např. vizuální informace o okolním prostředí a taktilní informace z našich končetin.

Tyto informace se poté zpracovávají mozkovém kmeni a talamu, ze kterého se přenášejí se do hippocampu. Hippocampus je oblast, která hraje klíčovou roli při ukládání a zpracování informací o prostoru.

Další důležitou oblastí je mozková kůra. Zde se zpracovávají složitější aspekty prostorové orientace, jako jsou mentální rotace a převádění objektů do 3D. V neposlední řadě se do procesu zapojuje také bazální ganglia a cerebellum, které koordinují pohyby a umožňují nám tak efektivní pohyb v prostoru.

Co dělat při potížích s prostorovou inteligencí?

Někteří lidé mají s prostorovou inteligencí potíže. Mohou se například ztrácet v neznámém prostředí, obtížně rozpoznávat tvary a prostorové vztahy. Pokud chcete zjistit, zda vaše prostorová orientace funguje správně, poraďte se se svým lékařem. Existuji jednoduché testy, jak potíže odhalit.

Pro zlepšení prostorové orientace můžete trénovat schopnosti různými způsoby, např. hrát deskové hry, které vyžadují prostorové uvažování, nebo řešit hádanky a logické úkoly zahrnující práci s mentální rotací a rozpoznáváním tvarů.

Správná odpověď na otázku, který hrad je na obrázku, je číslo 4.

POKUD CHETE DALŠÍ ZÁBAVNÉ CVIČENÍ UPEVŇUJÍCÍ VAŠE SCHOPNOSTI V OBLASTI PROSTOROVÉ INTELIBENCE, MŮŽETE ZKUSIT TŘEBA TENTO OBTÍŽNÝ KVÍZ SE SKLÁDÁNÍM KOSTEK.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -