Sobota, 20 dubna, 2024

Rychlá IQ výzva pro bystré mozky: Jestli zacpeš díru v lodi do 20 vteřin, jsi velký frajer!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zajímavý úkol. Nešikovný pirát prorazil díru v lodi a teď mu do ní teče. Pomůžete mu najít správný dílek, kterým ji zase utěsní? Pozor! Tohle není dětská hra, na řešení máte 20 vteřin. Málokterý dospělý to v takto šibeničním termínu dokáže.

- Reklama -

Kvíz má jediné řešení, správný výsledek pro ověření najdeš na konci!

Co se vám děje v mozku při řešení tohoto úkolu?

Pokud se vám jeví tento úkol jednoduchý, jste na omylu. Pro váš mozek je to vážně „makačka“. Musíte synchronizovat funkce

přední cingulární kůry, hipokampu, spánkové kůry a prefrontální kůry. Jen tak jsme schopni vnímat, vyhledávat, rozpoznávat a dobrat se správného výsledku. Nejvíce práce odvedou místa, ve kterých se odehrává obrazové vnímání, pozornost, paměť, rozpoznávání vzorů a rozhodovací procesy.

Vše začíná vizuální percepcí. Receptory v očích detekují obraz, rozliší detaily a barvy, navínímáte chybějící místo z předlohy. Do procesu se zapojuje zraková kůra, určená pro zpracování vizuální informace, díky té také vnímáme a chápeme celkový obraz. Dále musíme zapojit pozornost, abychom identifikovali chybějící dílek. To zahrnuje přední cingulární kůru.

Cingulární kůra

Cingulární kůra je část mozku nacházející se na ploše mozkových hemisfér nad mozkovým tělem. Podílí se na řadě funkcí, včetně zpracování emocí, pozornosti a rozhodování.

Důležitou funkcí cingulární kůry je regulace kognitivního a emočního zpracování a koordinace informací z různých oblastí mozku, jako je amygdala, thalamus a prefrontální kůra.

Cingulární kůrou také vnímáme bolest, sociálním chování a vyhledávání v paměti. Předpokládá se, že hraje roli při přiřazování emočního významu vzpomínkám, což může ovlivnit jejich pozdější vyvolání.

Celkově je cingulární kůra důležitou oblastí mozku pro regulaci a integraci kognitivního, emočního a sociálního zpracování a její dysfunkce se podílí na řadě psychiatrických a neurologických poruch.

Paměť a logické procesy

Jakmile si mozek „ohmatá“ chybějící část obrázku, vyvolá jej z paměti a porovná s dostupnými možnostmi. V této fázi hraje prim hipokampus a spánková kůra, které se podílejí na vytváření a obnovování paměti.

Po identifikaci dílku a „zburcování“ paměti musíme rozpoznat, která možnost pasuje do skládačky. Nyní potřebujeme zrakovou a spánkovou kůru, abychom rozpoznali shody a rozdílnosti. Poslední a nejdůležitější část práce odvede prefrontální kůra. Zde probíhají logické procesy. Na jejím výkonu a rychlosti je závislé úspěšné řešení celého rébusu.

CHCETE-LI JEŠTĚ ZAMĚSTNAT LOGICKÉ MYŠLENÍ MŮŽETE ZKUSIT ÚKOL Z FIALOVÝMI KOSTKAMI, TEN JE ZALOŽEN NA PODOBNÉM PRINCIPU, ALE JE O NĚCO NÁROČNĚJŠÍ. NAJDETE HO ZDE

Správné řešení pirátského úkolu je číslo 2.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -