Sobota, 25 května, 2024

IQ test pro nejchytřejší: Poskládáš správné kostky do minuty? Jestli ano, jsi génius!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás hlavolam, ke kterému budete potřebovat především logickou inteligenci, dobrou prostorovou orientaci a krátkodobou, tzv. pracovní, paměť. Kdo těmito složkami inteligence nevyniká, bude mít při řešení pravděpodobně problém.

- Reklama -

Kvíz funguje na principu staré a všem dobře známé hry Domino. Rozdíl je v tom, že pole s puntíky jsou nahrazeny barvami, a kameny nejsou rozděleny do dvou částí, ale do tří. O to je zadání obtížnější. Vaším úkolem je doplnit do prázdných polí devět kamenů, tak, aby obrazec dával smysl. Řešení existuje pouze jediné a pokud byste si s rébusem neporadili, najdete ho na konci článku.

Pokud chcete úkol vyřešit, je nutné, abyste zapojili mnoho částí mozku a donutili jej kooperovat na mnoha úrovních.

Vyřešení našeho kvízu vyžaduje aktivaci mnoha mozkových center. Zcela zásadní je prefrontální kortex, klíčová oblast pro výkonné funkce. Jedná se o procesy, které umožňují cílené a organizované jednání. Toto centrum se zapíná při plánování, rozhodování a problémovém řešení, což jsou všechny klíčové schopnosti potřebné k vyřešení nejen tohoto hlavolamu.

Dále je tu parietální lobe, který se podílí na zpracování prostorových informací. Pomáhá pochopit, jak kostky zapadají do celkového obrazce. Zajišťuje, abychom se mohli orientovat v prostoru a dokázali předvídat, jak se budou jednotlivé kameny hodit k vytvoření celého obrazce.

Hippokampus, část limbického systému, je centrem pracovní paměťi. Pracovní, nebo také krátkodobá paměť, funguje jen velmi omezenou dobu, ale nezmohli bychom bez ní vůbec nic. Umožňuje nám udržet si informace po dobu řešení problému. Musíme vědět, které kameny a kam jsme již umístili a které ještě na umístění čekají. Do tzv. dlouhodobé paměti si pak přesuneme informaci, že jsme úkol vyřešili a jaký mechanismus jsme použili. Konkrétní mezikroky velmi rychle zapomeneme.

Lidé, kteří se jeví jako schopnější a pohotovější než ostatní při řešení komplikovaných problémů, mají často vysokou úroveň tzv. fluidní inteligence, tj. schopnosti řešit nové a neznámé situace rovnou, aniž by se spoléhali na předchozí zkušenosti. Často vynikají v logickém uvažování a mají dobrou prostorovou orientaci.

Správné řešení:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE POCVIČIT MOZEK DALŠÍM LOGICKÝM HLAVOLAMEM, ZKLUSTE TŘEBA TYTO „PERNÍČKOVÉ ROVNICE“. TY UŽ TAK JEDNODUCHÉ NEJSOU. HODNĚ ŠTĚSTÍ A JASNOU MYSL PŘI LUŠTĚNÍ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -