Pondělí, 15 dubna, 2024

Rychlý IQ test logiky a prostorové orientace: Poskládáš kameny do 30 vteřin? Jestli ano, jsi machr!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás kvíz, který prověří vaši prostorovou orientaci, schopnost manipulovat předměty pouze v mysli a v neposlední řadě logické myšlení. Princip je všeobecně známý. Populární hru domino jsme v dětství hráli všichni. Vaším úkolem je poskládat kameny tak, aby se kruh uzavřel. Použít musíte všech 14 kamenů, jinak vám kvíz nevyjde správně. Řešení existuje pouze jediné a pro kontrolu jej najdete na konci článku.

- Reklama -

Rozdíl mezi klasickým „manuálním“ skládáním domina a naším úkolem je v tom, že kameny nemáte fyzicky v ruce. Veškerá manipulace se musí odehrát pouze ve vaší mysli. Jedná se o velice náročný proces, ke kterému potřebujete nejen skvělou prostorovou orientaci, ale výbornou tzv. pracovní paměť.

Co je a k čemu slouží pracovní paměť?

Pracovní paměť je kognitivní funkce mozku, která slouží k manipulaci s informacemi v krátkodobém časovém rozmezí. Skládá se ze tří hlavních složek: vizuální paměti, prostorové paměti a fonologické smyčky. Umožňuje uchovávat vizuální podněty, jako jsou obrazy, tvary nebo barvy. Prostorová paměť je schopnost manipulovat s 3D informacemi, jako jsou polohy objektů nebo jejich vzájemné vztahy. Fonologická smyčka slouží ke zpracování a uchování zvukových informací, například slov nebo čísel.

Při aktivaci pracovní paměti se spouští pozornost, vnímání, vyhledávání a manipulace s informacemi. Osoba s dobrou pracovní pamětí má lepší schopnost koncentrace, rychlého rozhodování a řešení úkolů.

Rozdíl mezi pracovní a dlouhodobou pamětí spočívá v délce uchovávání informací. Pracovní paměť uchovává a operuje s fakty v krátkodobém časovém horizontu, obvykle po dobu několika sekund až minut. Naopak dlouhodobá paměť slouží k uchování informací po delší dobu, od několika minut až po celý život.

Tak co? Povedlo se vám úkol splnit do půl minuty? Pokud ne, nezoufejte, klidně si čas protáhněte. Vždyť jde přeci jen o hru!

POKUD CHCETE POCVIČIT MOZEK A VRHNOUT SE NA DALŠÍ ÚKOL, KTERÝ PROVĚŘÍ VAŠI LOGIKU A PRACOVNÍ PAMĚŤ, ZKLUSTE TŘEBA TYTO „PERNÍČKOVÉ ROVNICE“. JSOU TROCHU SLOŽITĚJŠÍ NEŽ ÚKOL S DOMINEM, ALE JISTĚ HRAVĚ ZVLÁDNETE JI JE. HODNĚ ŠTĚSTÍ A JASNOU MYSL PŘI LUŠTĚNÍ 🙂

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -