Pondělí, 22 července, 2024

IQ test pro rychlé a bystré: Najdi 12 rozdílů. Do minuty to dá jen machr!

Mohlo by vás zajímat

Tentokrát jsme pro vás připravili klasické hledání rozdílů. Princip je všeobecně známý. Před sebou vidíte na první pohled dva stejné obrázky. Na pohled druhý se ale liší ve dvanácti detailech. Vaším úkolem je najít všechny do minuty. Termín je to šibeniční, máte minutu. Dvanáct rozdílů není málo. Některé jsou poschovávané skutečně rafinovaně.

- Reklama -

Co se děje v mozku během luštění kvízu?

Prvním krokem je vnímání obrazu. Jakmile se na obrázky podíváme, světlo pronikne do našich očí a stimuluje fotoreceptory na sítnici. Fotoreceptory přeměňují světelné signály na elektrické impulsy, které posílá do mozku optický nerv.

Pak se proces přesouvá dále. První zastávkou je primární zraková kůra v zadní části mozku. Ta zpracovává elektrické signály a dává jim smysl. Mozek rozezná tvar, barvu a strukturu obrazu.

Teď už víme, co na obrázcích vidíme, ale stále ještě musíme splnit hlavní úkol – najít rozdíly. Tady přichází na řadu frontální kůra, která nám umožní soustředit se na úkol a koordinovat naše myšlenky. Frontální kůra spolupracuje s parietální kůrou, která zpracovává prostorové informace a umožňuje nám porovnat dva obrázky na základě jejich geometrických charakteristik.

V této fázi se dostáváme ke klíčové funkci: paměti. Porovnávané obrázky je nutné udržet v mysli. Hippokampus, zodpovědný za ukládání krátkodobých vzpomínek, se právě teď zapojuje do procesu a vytváří paralelně mentální mapu obou obrázků.

V okamžiku, kdy najdeme rozdíl, se do procesu zapojuje limbická soustava, konkrétně amygdala, zodpovědná za emoce. Uvolní se dopamin, který nám dává pocit radosti a je jakousi odměnou za splnění úkolu.

Podařilo se vám rozdíly najít? Pro ověření zde najdete správné řešení.

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE PROCVIČIT MOZEK DALŠÍM KVÍZEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S HLEDNÁNÍM POLÍ V MEDOVÉ PLÁSTVI.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -