Sobota, 20 dubna, 2024

IQ výzva pro rychlé: Najdi dvě stejná okna. Máš 20 vteřin. Málokdo to dokáže!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný kvíz střední obtížnosti. Na obrázku vidíte hrad s různými druhy oken. Vaším úkolem je najít dvě stejná. Nic těžkého na tom není, ale jde ale o čas. Máte 20 vteřin, což je poměrně krátká doba. Pokud to zvládnete, můžete si gratulovat. Jste rychlí a bystří. Většina lidí to v takto krátkém čase nedá!

- Reklama -

Pokud to nestihnete, nic si z toho nedělejte a dopřejte si více času. Jde přeci jen o hru a hlavním cílem je se pobavit. Správné řešení najdete na konci článku.

Co všechno se děje v mozku, když řešíte takto zdánlivě jednoduchý kvíz?

Procesy v mozku jsou fascinující. Většinou si vůbec neuvědomujeme, jaké úsilí musí naše mysl vykonat, a co všechno v mozku „vzburcuje“, abychom se dobrali správného řešení.

V první řadě se aktivuje zrakový systém, konkrétně primární zraková kůra a transformuje vizuální informace do neuronálních signálů. Tato kůra se nachází v zadní části mozku, v oblasti nazývané okcipitální lalok. Poté dochází k interpretaci těchto signálů v asociativních oblastech mozku. Ty se zabývají rozpoznáváním vzorů a tvarů, v našem případě tvarů oken.

Následně vstupuje do hry parietální lalok, oblasti zodpovědné za zpracování prostorových a vizuálních informací. Tato část mozku pomáhá s orientací v prostoru a umožňuje nám porovnat jednotlivá okna na obrázku.

Prefrontální kortex, část důležitá při rozhodování a plánování, hraje klíčovou roli, když vybíráte správné řešení. Jsou tato dvě okna právě to, co hledám? Tato část mozku také řídí naši schopnost zaměřit se na úkol a ignorovat rušivé elementy.

Lidé, kteří bývají dobří při řešení těchto úloh, mají dobře vyvinuté vizuální a prostorové schopnosti. Mohou se živit například jako umělci, architekti, pracovat v oblasti matematiky a fyziky, kde se často operuje s abstraktními a prostorovými koncepty. Také lidé s vysokou schopností koncentrace a rychlým rozhodovacím procesem mají při těchto úlohách výhodu.

Na závěr je důležité zdůraznit, že i když se jedná o zábavnou hru, tato aktivita může podpořit kognitivní funkce a rozvoj mozku. Tréninkem podobných úkolů posilujeme pozornost, vizuální percepci a rozhodovací schopnosti. Pravidelné řešení intelektuálních úkolů funguje jako prevence přirozeného stárnutí mozku ve vyšším věku a také snižuje riziko Alzheimerovy choroby či jiných mentálních degenerativních onemocnění.

JESTLI SE CHCETE ROVNOU VRHNOUT NA DALŠÍ KVÍZ, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S TŘOJROZMĚRNÝMI ROVNICEMI. TEN UŽ TAK SNADNÝ, NENÍ, ALE VĚŘÍME, ŽE I S NÍM SI ZDÁRNĚ PORADÍTE.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -