Pondělí, 22 července, 2024

IQ výzva pro rychlé: Najdi dvě stejná okna. Máš 20 vteřin. Málokdo to dokáže!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný kvíz střední obtížnosti. Na obrázku vidíte hrad s různými druhy oken. Vaším úkolem je najít dvě stejná. Nic těžkého na tom není, ale jde ale o čas. Máte 20 vteřin, což je poměrně krátká doba. Pokud to zvládnete, můžete si gratulovat. Jste rychlí a bystří. Většina lidí to v takto krátkém čase nedá!

- Reklama -

Pokud to nestihnete, nic si z toho nedělejte a dopřejte si více času. Jde přeci jen o hru a hlavním cílem je se pobavit. Správné řešení najdete na konci článku.

Co všechno se děje v mozku, když řešíte takto zdánlivě jednoduchý kvíz?

Procesy v mozku jsou fascinující. Většinou si vůbec neuvědomujeme, jaké úsilí musí naše mysl vykonat, a co všechno v mozku „vzburcuje“, abychom se dobrali správného řešení.

V první řadě se aktivuje zrakový systém, konkrétně primární zraková kůra a transformuje vizuální informace do neuronálních signálů. Tato kůra se nachází v zadní části mozku, v oblasti nazývané okcipitální lalok. Poté dochází k interpretaci těchto signálů v asociativních oblastech mozku. Ty se zabývají rozpoznáváním vzorů a tvarů, v našem případě tvarů oken.

Následně vstupuje do hry parietální lalok, oblasti zodpovědné za zpracování prostorových a vizuálních informací. Tato část mozku pomáhá s orientací v prostoru a umožňuje nám porovnat jednotlivá okna na obrázku.

Prefrontální kortex, část důležitá při rozhodování a plánování, hraje klíčovou roli, když vybíráte správné řešení. Jsou tato dvě okna právě to, co hledám? Tato část mozku také řídí naši schopnost zaměřit se na úkol a ignorovat rušivé elementy.

Lidé, kteří bývají dobří při řešení těchto úloh, mají dobře vyvinuté vizuální a prostorové schopnosti. Mohou se živit například jako umělci, architekti, pracovat v oblasti matematiky a fyziky, kde se často operuje s abstraktními a prostorovými koncepty. Také lidé s vysokou schopností koncentrace a rychlým rozhodovacím procesem mají při těchto úlohách výhodu.

Na závěr je důležité zdůraznit, že i když se jedná o zábavnou hru, tato aktivita může podpořit kognitivní funkce a rozvoj mozku. Tréninkem podobných úkolů posilujeme pozornost, vizuální percepci a rozhodovací schopnosti. Pravidelné řešení intelektuálních úkolů funguje jako prevence přirozeného stárnutí mozku ve vyšším věku a také snižuje riziko Alzheimerovy choroby či jiných mentálních degenerativních onemocnění.

JESTLI SE CHCETE ROVNOU VRHNOUT NA DALŠÍ KVÍZ, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S TŘOJROZMĚRNÝMI ROVNICEMI. TEN UŽ TAK SNADNÝ, NENÍ, ALE VĚŘÍME, ŽE I S NÍM SI ZDÁRNĚ PORADÍTE.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -