Tentokrát jsme pro vás připravili zdánlivě jednoduchý úkol. Hospodyňka chce přišít knoflíky a potřebuje najít tři stejné. Pomůžete jí?
Zdá se vám zadání snadné? Možná by bylo. Problém je v tom, že nevíte, o který knoflík se jedná. Termín máte šibeniční: půl minuty je málo! Pokud se vám povede tři stejné knoflíky najít, můžete být pyšní na svůj fantastický postřeh a skvělou prostorovou a vizuální orientaci inteligenci. 99% lidí se v množství drobných objektů tak rychle zorientovat nedokáže. Pokud úkol splníte do minuty, stále nemusíte mít obavy o své mentální zdraví. Vše je v pořádku. Gratulujeme!
Co potřebujete, abyste předměty našli?
Pro nalezení tří shodných předmětů musíte použít především vizuální, prostorovou a logickou inteligenci. Vizuální inteligencí detekujete vzory a detaily na obrázku, prostorová inteligence porovnává různé části obrázku řeší podobnosti, a naopak rozdílnosti mezi objekty. Tzv. logickou inteligenci potřebujete, abyste vyhodnotili vztahy mezi prvky.
Celkově lze říci, že pro řešení zdánlivě takto jednoduché úlohy budete muset použít kombinaci mnoha různých typů mentálních funkcí a koordinovat je. Pro mozek je to tedy docela „záhul“. Tím lépe, pusťte se do toho!
Jaké existují další typy inteligence?
Krom již zmíněné vizuální a prostorové a logické inteligence, existuje ještě řada dalších typů, základní jsou tyto:
- Lingvistická inteligence – schopnost porozumět slovům, jejich významu a použití jazyka jako nástroje pro komunikaci.
- Hudební inteligence – schopnost vnímat a produkovat hudbu, rozpoznávat melodie, harmonie a rytmus a rozumět teorii hudby.
- Existenciální inteligence – schopnost reflektovat na otázky smyslu a existence, zaměřit se na hlubší význam a cíle života.
- Intrapersonální inteligence – schopnost vnímat vlastní emoce, motivace a cíle a rozumět jim.
- Prirodovědná inteligence – schopnost rozumět přírodním jevům a fyzikálním zákonům a rozpoznat vzorce v přírodních procesech.
- Technologická inteligence – schopnost porozumět a pracovat s technologiemi a získat dovednosti pro práci s počítači a elektronickými zařízeními.
Typy inteligence jsou u každého člověka různě vyvinuté a vzájemně se ovlivňují. Jejich zvyšování pomáhá v každodenním životě v jakékoli běžné situaci. Řešení hádanek a rébusů je jedním z nejlepších způsobů, jak mozek trénovat, a to v jakémkoli věku.
POKUD JEŠTĚ CHCETE POTRÁPITM MOZEK ZÁBAVNÝM ZPŮSOBEM, VYZKOUŠEJTE KVÍZ S BAREVNÝM SUDOKU ZDE.
Správné řešení najdete zde: