Pondělí, 15 dubna, 2024

Logický IQ test: Najdi do minuty dvě stejné sady kostek! Tohle je vážně těžké, zvládnou jen nejlepší!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás tentokrát vážně zapeklitý úkol. Na první pohled vypadá jako dětská hra, ale když se do něj pustíte, zjistíte, že vůbec není. Lépe si s rébusem poradí lidé s dobře vyvinutým prostorovým a abstraktním uvažováním, kvalitní pracovní (krátkodobou) pamětí a logikou. Ti, kteří těmito předpoklady příliš nevládnou nebo u nich převažují jiné složky inteligence, by mohli mít s řešením problémy. Kdyby se vám nepovedlo úlohu zvládnout nebo byste tápali příliš dlouho, podívejte se na konec článku, kde najdete správný výsledek.

- Reklama -

Zadání je jednoduché. Na obrázku vidíte osm sad kostiček. Dvě z toho jsou stejné. Vaším úkolem je přijít na to, které to jsou. Pozor! Nehledáte stejné obrázky, jak jste možná zvyklý z podobných typů kvízů. Dle viditelných symbolů na stranách kostek nejdříve musíte domyslet, jak vypadají zbývající strany a následně vybrat správné možnosti.

Pro váš mozek je to velmi náročný úkol a bude muset provést řadu komplexních operací. Každá část mozku má svou specifickou funkci a při řešení této úlohy se spojí, aby pracovaly harmonicky.

Prvním krokem je dekódování vizuální informace. Když se podíváte na obrázek, světlo, které přichází do vašich očí, se převádí na elektrochemické signály. Ty se posílají do zadní části vašeho mozku, do oblasti zvané primární vizuální kortex. Zde dochází k prvotnímu zpracování informací a interpretaci toho, co vidíte. Primární vizuální kortex rozeznává barvy, tvary a pohyby a tvoří z nich smysluplný celek.

Po dekódování vizuální informace přichází na řadu vaše pracovní paměť. Sídlí v oblasti zvané prefrontální kortex v přední části mozku. Funguje jako dočasná skladovací jednotka, kde se udržují informace potřebné pro vyřešení úkolu. Jakmile jste se doberete výsledku, informace mizí a do dlouhodobé paměti se přenáší pouze postup, nikoli dílčí procesy.

Zároveň s pracovní pamětí se sepne vaše logické a abstraktní myšlení. Tato činnost se také odehrává v prefrontálním kortexu.

Časový tlak, pod kterým pracujete, zvyšuje úroveň stresu. To aktivuje váš limbický systém, konkrétně amygdalu, zodpovědnou za zpracování emocí, a hipokampus, zapojený do procesu paměti. Amygdala reguluje emoce spojené se strachem a stresem. Může tedy zintenzívnit vaši reakci na časový tlak a stres spojený s touto úlohou.

Tlak času může zvýšit úroveň vašeho soustředění a výkonnosti. Může fungovat jako motivátor, který zvyšuje vaši schopnost soustředění. Na druhou stranu, pokud se stres stane příliš intenzivním, může to vést k chybám. Mohlo by dojít k přílišnému zrychlen myšlení nebo k přehnanému zaměření na určité detaily na úkor komplexního pohledu.

Celkově je tato úloha skvělým tréninkem pro váš mozek. Zapojení různých částí mozku a jejich vzájemná spolupráce při řešení úlohy pod časovým tlakem posiluje vaše kognitivní schopnosti a zlepšuje vaši výkonnost nejen při luštění kvízu, ale sekundárně i v běžném životě při řešení čehokoliv. Také se učíme, jak lépe zvládat stres.

Správné řešení:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE ZAMĚSTNAT MOZEK DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S DOPLŇOVÁNÍM SYMBOLŮ. JEDNÁ SE TAKÉ O KOSTKY, ALE RÉBUS JE ZALOŽENÝ NA TROCHU JINÉM PRINCIPU. NAJEDETE HO ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -