Úterý, 23 července, 2024

Logická IQ výzva pro nejchytřejší: Sesadíš dohromady správné dílky do minuty?

Mohlo by vás zajímat

Máme pro vás zapeklitý úkol, který bude vyžadovat nejen velkou míru logického uvažování a prostorové orientace ale i odolnosti vůči časovému stresu.

- Reklama -

Na obrázku vidíte šest neúplných kostek a šest dílků, které pasují do prázdných míst. Vaším úkolem je spárovat kostky se správnými dílky tak, aby do sebe bezchybně zapadly. Máte na to pouhou minutu.

Jestli se vám úkol povede vyřešit v takto limitním termínu, jste skvělí a můžete si gratulovat. Jestli ne, měli byste na sobě začít pracovat. I rychlost myšlení a práce pod stresem se dá velmi dobře a efektivně trénovat.

Řešení hlavolamů je psychicky náročná činnost, která stimuluje kognitivní procesy a podporuje kreativitu. Pokud jsou úkoly navíc časově omezené ještě se zátěž mozku zvyšuje.

Jaké kroky musí vaše mysl provést, abyste se dobrali řešení?

První krok při řešení našeho hlavolamu je vizuální vnímání a rozpoznání tvarů. Primární zraková kůra (V1) v týlním laloku zpracovává základní zrakové informace, zatímco ventrální a dorzální zrakový proud tyto informace dále analyzují – objekt identifikují a začlení do 3D prostoru.

Pozornost a pracovní paměť

Když zkoumáme dílky a kostky, musí se naše mysl selektivně věnovat detailům a uchovávat informace v tzv. pracovní paměti. Prefrontální kůra hraje v této fázi nejdůležitější roli. Pracovní paměť nám také umožňuje manipulovat s objekty porovnávat je v mysli.

Rozpoznávání vzorů a mentální rotace

Nejprve musíme identifikovat oba druhy objektů. Potom určujeme správnou orientaci dílů. K tomu, abychom mohli dílky „spasovat“ dohromady, je musíme otočit. V úlohách mentální rotace a prostorové manipulace hraje klíčovou roli temenní kůra mozková, zejména intraparietální sulcus. Dorsolaterální prefrontální kůra (DLPFC.) nám umožňuje vybrat vhodné dílky a přiřadit je správně k sobě.

Jak funguje na náš mozek pod časovým stresem?

Máme-li splnit úkol v časovém limitu, začnou se uvolňovat stresové hormony – kortizol a adrenalin. Stres má na náš nervový systém dvojí účinek. Na jedné straně zvyšuje pozornost a soustředění, takže úkol vyřešíme rychleji, na druhé straně může zhoršovat pracovní paměť a rozhodování, což může vést ke zbytečnám chybám.

Jak se poprat se časovým stresem a proč je pro nás užitečný?

Trénování intelektuálního výkonu pod časovým tlakem nám pomáhá v běžném životě mnohem lépe zvládat stresové situace. Zlepšuje naši schopnot přepínat mezi různými úkoly, strategiemi a dalšími mentálními procesy. Stáváme se odolnějšími vůči běžným zátěžovým situacím, které nám přináší každodenní život.

Řešení hlavolamů v časové tísni posiluje výkonné funkce, jako je rozhodování, plánování a paměť. Když je mozek opakovaně vystavován cvičným a neškodným stresovým situacím, vyvíjí si odolnost a dlouhodobě reaguje mnohem rychleji a efektivněji. Zvládneme-li dobře úkol tlakem, pěstujeme se sebedůvěru a máme ze sebe pak mnohem lepší pocit i v běžném životě.

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

DALŠÍM ÚKOLEM VHODNÝM PRO TRÉNING MENTÁLNÍCH FUNKCÍ POD STRESEM JE NAPŘ. TOTO HLEDÁNÍ ROZDÍLŮ MEZI DVĚMA OBRÁZKY. MŮŽETE SE DO NĚJ SMĚLE PUSTIT.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -