Sobota, 20 dubna, 2024

Logická IQ výzva pro nejchytřejší: Sesadíš dohromady správné dílky do minuty?

Mohlo by vás zajímat

Máme pro vás zapeklitý úkol, který bude vyžadovat nejen velkou míru logického uvažování a prostorové orientace ale i odolnosti vůči časovému stresu.

- Reklama -

Na obrázku vidíte šest neúplných kostek a šest dílků, které pasují do prázdných míst. Vaším úkolem je spárovat kostky se správnými dílky tak, aby do sebe bezchybně zapadly. Máte na to pouhou minutu.

Jestli se vám úkol povede vyřešit v takto limitním termínu, jste skvělí a můžete si gratulovat. Jestli ne, měli byste na sobě začít pracovat. I rychlost myšlení a práce pod stresem se dá velmi dobře a efektivně trénovat.

Řešení hlavolamů je psychicky náročná činnost, která stimuluje kognitivní procesy a podporuje kreativitu. Pokud jsou úkoly navíc časově omezené ještě se zátěž mozku zvyšuje.

Jaké kroky musí vaše mysl provést, abyste se dobrali řešení?

První krok při řešení našeho hlavolamu je vizuální vnímání a rozpoznání tvarů. Primární zraková kůra (V1) v týlním laloku zpracovává základní zrakové informace, zatímco ventrální a dorzální zrakový proud tyto informace dále analyzují – objekt identifikují a začlení do 3D prostoru.

Pozornost a pracovní paměť

Když zkoumáme dílky a kostky, musí se naše mysl selektivně věnovat detailům a uchovávat informace v tzv. pracovní paměti. Prefrontální kůra hraje v této fázi nejdůležitější roli. Pracovní paměť nám také umožňuje manipulovat s objekty porovnávat je v mysli.

Rozpoznávání vzorů a mentální rotace

Nejprve musíme identifikovat oba druhy objektů. Potom určujeme správnou orientaci dílů. K tomu, abychom mohli dílky „spasovat“ dohromady, je musíme otočit. V úlohách mentální rotace a prostorové manipulace hraje klíčovou roli temenní kůra mozková, zejména intraparietální sulcus. Dorsolaterální prefrontální kůra (DLPFC.) nám umožňuje vybrat vhodné dílky a přiřadit je správně k sobě.

Jak funguje na náš mozek pod časovým stresem?

Máme-li splnit úkol v časovém limitu, začnou se uvolňovat stresové hormony – kortizol a adrenalin. Stres má na náš nervový systém dvojí účinek. Na jedné straně zvyšuje pozornost a soustředění, takže úkol vyřešíme rychleji, na druhé straně může zhoršovat pracovní paměť a rozhodování, což může vést ke zbytečnám chybám.

Jak se poprat se časovým stresem a proč je pro nás užitečný?

Trénování intelektuálního výkonu pod časovým tlakem nám pomáhá v běžném životě mnohem lépe zvládat stresové situace. Zlepšuje naši schopnot přepínat mezi různými úkoly, strategiemi a dalšími mentálními procesy. Stáváme se odolnějšími vůči běžným zátěžovým situacím, které nám přináší každodenní život.

Řešení hlavolamů v časové tísni posiluje výkonné funkce, jako je rozhodování, plánování a paměť. Když je mozek opakovaně vystavován cvičným a neškodným stresovým situacím, vyvíjí si odolnost a dlouhodobě reaguje mnohem rychleji a efektivněji. Zvládneme-li dobře úkol tlakem, pěstujeme se sebedůvěru a máme ze sebe pak mnohem lepší pocit i v běžném životě.

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

DALŠÍM ÚKOLEM VHODNÝM PRO TRÉNING MENTÁLNÍCH FUNKCÍ POD STRESEM JE NAPŘ. TOTO HLEDÁNÍ ROZDÍLŮ MEZI DVĚMA OBRÁZKY. MŮŽETE SE DO NĚJ SMĚLE PUSTIT.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -