Sobota, 20 dubna, 2024

IQ test pro chytré hlavy: Najdeš do půl minuty správný pohled na kostku?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás IQ test střední obtížnosti. Na obrázku vidíte kostku s vyříznutou částí. Vaším úkolem je najít na ni správný pohled shora. Úkol při troše trpělivosti vyřešíte, váš problém je ale čas. Máte na to třicet vteřin.

- Reklama -

Záleží na tom, jaké jsou vaše reakce pod časovým stresem. Někomu stres reakce zrychluje a reaguje pružněji a efektivněji, někomu naopak časový pres reakce zpomalí.

Pokud úkol do půl minuty nevyřešíte, neznamená, že jste hloupí. Rychlost reakce je dána nejen vaším aktuálním psychickým nastavením, ale také dalšími faktory, jako je například genetika nebo věk.

Pokud překročíte časový limit, nezoufejte, dejte si na úkol více času, pamatujte, že jde o hru, která má nejen procvičit mozek, ale především pobavit.

V časovém stresu dochází v mozku k řadě zajímavých a komplexních procesů, které ovlivňují rychlost reakcí a celkovou výkonnost jedince.

Aktivace stresové odezvy: Stresová odezva se spouští v hypothalamu v centrální části mozku. Hypotalamus produkuje kortikotropin uvolňující hormon (CRH), který stimuluje hypofýzu. Ta poté uvolňuje adrenokortikotropní hormon (ACTH), který cestuje kůrou nadledvin a způsobuje uvolňování kortizolu, hlavního stresového hormonu. Kortizol působí na celé tělo a připravuje ho na stresovou situaci.

Zvýšená aktivita sympatického nervového systému: Stresová situace zvyšuje aktivitu sympatického nervového systému, což vede ke nadměrnému uvolňování adrenalinu a noradrenalinu. Tyto hormony zvyšují tepovou frekvenci, krevní tlak a zlepšují průtok krve do svalů a mozku, což aktivuje bdělost a zrychluje reakční čas.

Ovlivnění prefrontálního kortexu: Časový stres má také vliv na prefrontální kortex. Ten zodpovídá za vyšší kognitivní funkce, jako je rozhodování, plánování, řešení problémů a pozornost. V některých případech může stres zlepšit výkon prefrontálního kortexu, v jiných může příliš mnoho stresu způsobit, že prefrontální kortex je přetížený a zpomalí se reakční čas a zhorší rozhodování.

Amygdala a strach: Amygdala je centrum emocí. V časovém stresu se amygdala aktivuje a zvyšuje úzkost a nejistotu. To může vést k tomu, že jedinec se cítí ohrožen a méně schopen soustředit se na úkoly začne dělat chyby a zpomalí se jeho rekce.

Hippokampus a paměť: Hippokampus hraje klíčovou roli v procesech učení a paměti. V časovém stresu dochází k potlačení jeho funkce, což může mít za následek obtíže s přístupem k informacím uloženým v paměti. Ztěžuje se tak přístup k dříve naučeným informacím a znalostem.

Přizpůsobení mozku na stres: Pokud je jedinec vystaven opakovanému časovému stresu, může si mozek postupně vyvinout adaptivní mechanismy, které pomáhají zvládat stresové situace. Tyto mechanismy mohou zahrnovat zlepšení v kognitivních schopnostech, jako je rychlejší rozhodování, lepší řešení problémů a zvýšená odolnost vůči úzkosti.

Správné řešení najedete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE PROCVIČIT NEJEN RYCHLOST MYŠLENÍ, ALE PŘEDEVŠÍM LOGIKU, MŮŽETE SE PUSTIT DO DALŠÍHO KVÍZU. TYHLE OBRÁZKOVÉ ROVNICE JSOU VÁŽNĚ TĚŽKÉ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -