Pondělí, 22 července, 2024

IQ test pro chytré hlavy: Najdeš do půl minuty správný pohled na kostku?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás IQ test střední obtížnosti. Na obrázku vidíte kostku s vyříznutou částí. Vaším úkolem je najít na ni správný pohled shora. Úkol při troše trpělivosti vyřešíte, váš problém je ale čas. Máte na to třicet vteřin.

- Reklama -

Záleží na tom, jaké jsou vaše reakce pod časovým stresem. Někomu stres reakce zrychluje a reaguje pružněji a efektivněji, někomu naopak časový pres reakce zpomalí.

Pokud úkol do půl minuty nevyřešíte, neznamená, že jste hloupí. Rychlost reakce je dána nejen vaším aktuálním psychickým nastavením, ale také dalšími faktory, jako je například genetika nebo věk.

Pokud překročíte časový limit, nezoufejte, dejte si na úkol více času, pamatujte, že jde o hru, která má nejen procvičit mozek, ale především pobavit.

V časovém stresu dochází v mozku k řadě zajímavých a komplexních procesů, které ovlivňují rychlost reakcí a celkovou výkonnost jedince.

Aktivace stresové odezvy: Stresová odezva se spouští v hypothalamu v centrální části mozku. Hypotalamus produkuje kortikotropin uvolňující hormon (CRH), který stimuluje hypofýzu. Ta poté uvolňuje adrenokortikotropní hormon (ACTH), který cestuje kůrou nadledvin a způsobuje uvolňování kortizolu, hlavního stresového hormonu. Kortizol působí na celé tělo a připravuje ho na stresovou situaci.

Zvýšená aktivita sympatického nervového systému: Stresová situace zvyšuje aktivitu sympatického nervového systému, což vede ke nadměrnému uvolňování adrenalinu a noradrenalinu. Tyto hormony zvyšují tepovou frekvenci, krevní tlak a zlepšují průtok krve do svalů a mozku, což aktivuje bdělost a zrychluje reakční čas.

Ovlivnění prefrontálního kortexu: Časový stres má také vliv na prefrontální kortex. Ten zodpovídá za vyšší kognitivní funkce, jako je rozhodování, plánování, řešení problémů a pozornost. V některých případech může stres zlepšit výkon prefrontálního kortexu, v jiných může příliš mnoho stresu způsobit, že prefrontální kortex je přetížený a zpomalí se reakční čas a zhorší rozhodování.

Amygdala a strach: Amygdala je centrum emocí. V časovém stresu se amygdala aktivuje a zvyšuje úzkost a nejistotu. To může vést k tomu, že jedinec se cítí ohrožen a méně schopen soustředit se na úkoly začne dělat chyby a zpomalí se jeho rekce.

Hippokampus a paměť: Hippokampus hraje klíčovou roli v procesech učení a paměti. V časovém stresu dochází k potlačení jeho funkce, což může mít za následek obtíže s přístupem k informacím uloženým v paměti. Ztěžuje se tak přístup k dříve naučeným informacím a znalostem.

Přizpůsobení mozku na stres: Pokud je jedinec vystaven opakovanému časovému stresu, může si mozek postupně vyvinout adaptivní mechanismy, které pomáhají zvládat stresové situace. Tyto mechanismy mohou zahrnovat zlepšení v kognitivních schopnostech, jako je rychlejší rozhodování, lepší řešení problémů a zvýšená odolnost vůči úzkosti.

Správné řešení najedete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE PROCVIČIT NEJEN RYCHLOST MYŠLENÍ, ALE PŘEDEVŠÍM LOGIKU, MŮŽETE SE PUSTIT DO DALŠÍHO KVÍZU. TYHLE OBRÁZKOVÉ ROVNICE JSOU VÁŽNĚ TĚŽKÉ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -