Úterý, 23 července, 2024

Logická IQ hra pro nejchytřejší: Do minuty rovnice vyřeší jen génius!

Mohlo by vás zajímat

Tentokrát jsme pro vás připravili kvíz nejvyšší obtížnosti. Na obrázku vidíte pět rovnic seskládaných ze čtyř symbolů. Každý ze symbolů skrývá jedno celé kladné číslo. Vaším úkolem je za symboly dosadit konkrétní číselné hodnoty.

- Reklama -

V kvízu použijete všechny základní matematické operace: sčítání, odčítání, násobení, dělení. Jen pro připomenutí pro ty, co už jsou dlouho ze školy: u třetí rovnice je nutné nejdříve provést součet v závorce a následně pak dělit. Ještě jedna nápověda pro všechny: Žádné z hledaných čísel nepřesahuje hodnotu 10.

Pokud se vám podaří úlohu vyřešit do minuty, můžete se považovat za mimořádně inteligentního a matematicky nadaného. Drtivá většina lidí to nezvládne.

Co je matematická inteligence?

Zjednodušeně řečeno: Jedná se o schopnost abstraktně uvažovat, porozumět matematickým konceptům a efektivně pracovat s čísly.

V mozku jsou logické procesy lokalizovány v několika oblastech. Klíčový je prefrontální kortex v přední části mozku. Tato oblast je zodpovědná za řízení pozornosti, plánování, rozhodování a kognitivní kontrolu. Prefrontální kortex se aktivuje, aby koordinoval a integroval informace z různých částí mozku.

Další důležitou oblastí je parietální kortex. Nachází se v horní části mozku a spravuje specializované funkce, jako je prostorové vnímání a matematické výpočty. Parietální kortex je klíčovým hráčem při řešení matematických problémů, protože umožňuje vytvořit mentální reprezentace čísel a symbolů. Hippocampus je důležitý pro paměť a při ukládání informací. Matematika vyžaduje schopnost udržet si v paměti různé faktů a pravidla.

V průběhu historie existovala řada geniálních matematiků, například Albert Einstein, Carl Friedrich Gauss nebo John Nash. Většina lidí se ale nachází v rozmezí průměrné inteligence, což znamená, že jsou schopni řešit základní matematické problémy a porozumět jednoduchým logickým konceptům.

S dostatečným tréninkem a vzděláním se však může matematická inteligence zlepšit. Je důležité si uvědomit, že logická inteligence se může lišit od celkového IQ a že existují lidé s vysokým IQ, kteří nejsou matematicky nadaní, a naopak lidé s nižším IQ, kteří jsou matematicky velmi zruční.

Standardizované testy jsou jedním z nejčastějších způsobů měření matematické inteligence. Skládají se z řady úloh a prověřují schopnost řešit matematické problémy různé obtížnosti. Mezi nejznámější testy patří Wechslerovy testy – používají se pro celkové hodnocení intelektuálních schopností, a Ravenovy progresivní matice, které testují abstraktní myšlení a logické deduktivní schopnosti.

Tak co? Poradili jste si s těmito pekelnými rovnicemi. Pokud ne, nezoufejte. Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

Můžete si projít úlohu ještě jednou. Teď už vám bude vše jasnější.

POKUD CHCETE POTRÁPIT VAŠE MOZKOVÉ ZÁVITY JEŠTĚ JEDNOU, ZKUSTE DALŠÍ OBRÁZKOVOU ROVNICI. TATO JE O NĚCO JEDNODUŠŠÍ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -