Čtvrtek, 13 června, 2024

Logický IQ test pro bystré hlavy: Najdi správnou kostku. Máš na to 20 vteřin!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás kvíz, který prověří především vaše logické uvažování a prostorové a orientační schopnosti. Na obrázku vidíte rozloženou kostku a vaším úkolem je najít 3D model, který šabloně odpovídá. Řešení existuje pouze jediné a na jeho nálezní máte 20 vteřin.

- Reklama -

Úkol bude vyhovovat především lidem s dobrou prostorovou orientací. Váš mozek musí dvojrozměrnou šablonu převést do trojrozměrné podoby, což je poměrně náročný mentální úkon, při kterém je potřeba zapojit a synchronizovat řadu mozkových center a funkcí.

Při řešení úkolu dochází k několika mentálním operacím. Prvním krokem je vizualizace kostky ve vaší mysli. To zahrnuje proces zrakového vnímání a tvorbu mentálního obrazu kostky. Poté musíte provést mentální rotaci, což je proces, při kterém otáčíte model kostky ve vaší mysli tak, abyste ho dostali do stejné orientace jako na šabloně.

Během mentální rotace se aktivují různé oblasti mozku. Jednou z nich je vizuální kůra zodpovědná za zpracování vizuálních informací. Další důležitou oblastí je parietaální kůra. Ta se podílí na prostorovém vnímání a manipulaci s objekty ve třírozměrném prostoru. Umožňuje vám představit si, jak kostka vypadá z různých úhlů a jak se bude měnit její orientace při rotaci.

Také je zapotřebí aktivovat funkce spojené se vzpomínáním a uchováváním informací v krátkodobé paměti. To vám umožňuje sledovat a porovnávat různé detaily kostky a šablony, abyste mohli najít správnou shodu.

Lidé s dobrým prostorovým uvažováním mají lépe vyvinuté prostorové kognitivní schopnosti. Tyto schopnosti mohou být důsledkem jak genetických faktorů, tak i prostředí, ve kterém jedinec vyrůstal. Lidé, kteří mají zájem o matematiku, geometrii, umění, architekturu nebo inženýrství, často vykazují silné prostorové myšlení. Důležitý je také trénink a praxe, která může prostorové uvažování zlepšit.

Při řešení úkolu se aktivují také další oblasti mozku, jako je temporální a frontální lalok, které mají na starosti plánování, rozhodování a kontrolu pozornosti. Tyto oblasti spolupracují a komunikují mezi sebou prostřednictvím neuronálních sítí.

Poradili jste si s úkolem? Pokud ne, správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE VÁŠ MOZEK POCVIČIT DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA KVÍZ SE ZÁPALKAMI. JE POSTAVENÝ NA TROCHU JINÉM PRINCIPU A OPĚT PROVĚŘÍ PŘEDEVŠÍM VAŠI PROSTOROVOU ORIENTACI.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -