Sobota, 25 května, 2024

IQ test jen pro chytré: Najdi, která šablona odpovídá krabičce. Máš na to 30 vteřin!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás úkol, který prověří vaše prostorové uvažování a logiku. Na obrázku vidíte krabičku a šest šablon. Vaším úkolem je vybrat, ze které šablony je krabička složená. Možnost je pouze jediná a správné řešení najdete na konci článku.

- Reklama -

Úkol je náročný především na vaše prostorové vnímání. Lépe si s ním poradí lidé, kteří i v běžném životě mají dobré orientační smysly. Ve vašem mozku se při řešení odehrají velmi složité procesy. Budete pracovat s 2D a 3D vizualizací.

Vyřešení úlohy zatěžuje především oblasti mozku, které se podílejí na prostorové orientaci a vizualizaci. Významnou roli zde hrají pravá parietální kůra a hipokampus. Pravá parietální kůra je klíčová pro vnímání a manipulaci s objekty v prostoru, zatímco hipokampus je důležitý pro uchovávání a vybavování prostorových vzpomínek a map.

Na začátku procesu vaše oči zachytí obraz šablon a krabičky, který je poté transformován na elektrochemický signál a odeslán do mozku. Tzv. primární vizuální kortex zpracovává tyto informace a rozpoznává základní charakteristiky, jako jsou tvary a barvy. Informace jsou poté odeslány do asociativních vizuálních oblastí, které se podílejí na rozpoznávání komplexnějších vlastností a objektů.

Následně se zapojí pravá parietální kůra, která pomáhá přeměnit 2D obraz šablony na 3D model krabičky. To zahrnuje porozumění, jak by se různé části šablony skládaly dohromady a jak by to ovlivnilo její tvar a orientaci v prostoru.

Současně hipokampus porovnává tento 3D model s jeho vlastními prostorovými mapami a vzpomínkami. Pokud se model krabičky shoduje s jednou z těchto map, úloha je považována za vyřešenou.

Dobrou prostorovou orientaci potřebují např. architekti a stavební inženýři, když převádějí 2D plány na 3D modely budov. Řidiči musí navigovat v trojrozměrném prostoru. Chirurgové musí mít představu o uspořádání orgánů a tkání v lidském těle, geologové a geodeti pracují s mapami a stále musí převádět objekty mezi dvojrozměrným a trojrozměrným prostorem.

Dobrá prostorová orientace se hodí úplně každému, nejen lidem, kteří na nich mají postavenou svou profesi. Tento a podobné rébusy jsou skvělou příležitostí, jak procvičit a vylepšit oblasti mozku, které jsou pro práci s prostorem a vytváření mentálních 3D map klíčové. Pokud je budete řešit pravidelně, uvidíte, že zaznamenáte pokroky a výsledky se pozitivně promítnou do mnoha běžných životních situací.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD JEŠTŠ NEMÁTE DOST A CHCETE SE VRHNOUT NA DALŠÍ RÉBUS, DOPORUČUJEME NAPŘÍKLAD TYTO ROVNICE. JSOU O NĚCO SLOŽITĚJŠÍ A PROVĚŘÍ PŘEDEVŠÍM VAŠE LOGICKÉ MYŠLENÍ. POKUD JSTE MATEMATICKY NADANÍ, NEMĚLI BYSTE MÍT S ŘEŠENÍM PROBLÉM.

NAJDETE JI ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -