Sobota, 25 května, 2024

IQ test pro bystré a chytré: Najdeš správný kousek sýra? Do 20 vteřin to dá jen génius!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný kvíz stření náročnosti. Nenechte se zmást dětskou grafikou, i leckterý dospělý bude mít problém zadání vyřešit v limitu.

- Reklama -

Na obrázku vidíte čtyři myšky. Každá drží v ruce kousek sýra. Pouze jeden ale správně zapadne do koláče. Jak rychle ho najdete?

Tento úkol je pro váš mozek obtížnější, než by se na první pohled zdálo. K tomu, abyste správný dílek dokázali zařadit do celku, musí vaše mysl provést mnoho složitých operací.

Co se děje v mozku, když luštíte úlohu s myškami?

Nejprve naše oči zachycují vizuální informace. Při pohledu na obrázek světlo proniká do oka a mění se na elektrické signály, které jsou následně zpracovány v mozku. Primární zraková kůra v týlní části mozku je zodpovědná za analýzu vizuálních vzorů, rozpoznávání tvarů a barev, a také za vnímání hloubky a pohybu.

Poté, co zpracujeme vizuální informace, začne mozek pátrat po správném kousku sýra. Jedná se především o procesy související s pozorností, pamětí a rozhodováním. Odehrávají se v různých oblastech mozku, jako jsou prefrontální kůra, hipokampus a bazální ganglia.

Prefrontální kůra v čelní části mozku nám umožňuje soustředit se na úkol a udržet naši pozornost. Současně nám pomáhá s rozhodováním a plánováním, jakým způsobem budeme úkol řešit. Hipokampus v mediálním temporálním laloku hraje klíčovou roli v procesech paměti a učení. Když hledáme správný kousek sýra, mozek využívá informace uložené v naší paměti a vyhodnocuje, jestli podobný úkol řešil už někdy před tím, aby z něj mohl čerpat zkušenosti.

Bazální ganglia, skupina buněk hluboko uvnitř mozku, jsou zodpovědná za koordinaci motorických a kognitivních funkcí. Tato oblast také hraje roli v procesu odměny, když konečně správný kousek sýra najdeme.

Parietální kůra se podílí na zpracování prostorových informací a integraci různých smyslových vjemů. To nám pomáhá lépe porozumět prostoru a poloze jednotlivých kousků sýra vůči koláči.

Celkově lze říci, že úspěšné vyřešení tohoto úkolu závisí na spolupráci různých oblastí našeho mozku, které se podílejí na zpracování vizuálních informací, pozornosti, paměti, rozhodování a motorických funkcí. Ačkoliv se může zdát, že jde o jednoduchý úkol, v praxi vyžaduje provést mnoho složitých operací, které náš mozek dokáže zvládnout pouze díky své neuvěřitelné schopnosti koordinace a adaptace.

Podařilo se vám úkol splnit v limitu? Můžete si gratulovat. Pro ověření správné řešení je myška číslo 3.

POKUD CHCETE MOZEK PROCVIČIT DALŠÍM ZÁBAVNÝM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TOTO BLUDIŠTĚ, KDE JDE TAKÉ PŘEDEVŠÍM O RYCHLOST.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -