Pondělí, 15 dubna, 2024

IQ hra pro bystré a rychlé: Prtovedeš kočku 3D labyrintem? Do minuty to dá málokdo!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro poměrně těžký kvíz, který prověří především vaši prostorovou orientaci, rychlost a krátkodobou (pracovní) paměť. Nenechte se zmýlit dětským dětskou grafikou a obrázkem kočky. Vyřešit úkol do minuty bude mít problém i leckterý dospělý chytrý člověk!

- Reklama -

Na obrázku vidíte trojrozměrný labyrint. V jednom rohu se schovala myška. Vaším úkolem je provést kočku co nejrychleji křivolakými cestičkami, aby mohla myš chytit. Pouze jedno řešení je správné. Pokud si nebudete jistí, najdete ho na konci článku.

Najdete-li cestu do minuty, jste skvělí a můžete si gratulovat. Pokud ne, nevadí. Klidně si dopřejte více času. Jde přeci jen o hru a vaším cílem je, abyste se především pobavili.Co se děje v naší mysli během řešení tohoto kvízu?

Nejprve bludiště navnímáme zrakem. Mozek následně informace zpracovává a identifikuje prvky v bludišti. Tento proces se odehrává v oblasti mozku nazývané vizuální kůra.

Další úrovní je vnímání prostoru a vytváření mentální mapy. V této fázi se zapojuje hipokampus nacházející se v přední části spánkového laloku. Hipokampus je zodpovědný za paměťové procesy a pro tvorbu mentálních map. Vytvořením mentální mapy si uchováváme informace o prvcích a vztazích v bludišti. Bez mentální mapy bychom se nebyli schopni orientovat v jakémkoli prostoru. Lidé s oslabeným prostorovým vnímáním mají v běžném životě často problémy s řízením, navigací a hledáním cest v jakémkoli prostředí.

Poslední, ale neméně důležitou úrovní, je práce s emocemi. Když řešíme úkol pod časovým tlakem, vylučujeme adrenalin. Hormon, který přináší pocit vzrušení a pomáhá zvýšit pozornost. Na druhou stranu může také způsobovat stres a napětí. V této fázi se zapojují čelní laloky zodpovědné za kontrolu emocí. Umožňují nám pracovat s emocemi a udržet se v klidu, abychom dokázali úkol úspěšně vyřešit.

Celkově je řešení tohoto zdánlivě jednoduchého úkolu velmi složitý mentální proces, který vyžaduje koordinaci a spolupráci různých oblastí mozku. Proces zapíná vizuální a prostorové vnímání, kognitivní funkce a emoční regulaci.

Pravidelným tréningem mozku, například řešením podobných kvízů, postupně zlepšujete své mentální schopnosti. Mozek se přizpůsobuje v průběhu života aktivitám, ke kterým ho nutíte. Pravidelný trénink mozku může vést k vylepšení jeho funkce a zlepšení kognitivních schopností. Není pravda, že i IQ je geneticky daná záležitost a nedá se s ním nic dělat.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE POTRÁPIT VAŠE MOZKOVÉ BUŇKY DALŠÍM ÚKOLEM A ZNOVU POTRÁPIT A POTRÉNOVAT VAŠE KOGNITIVNÍ FUNKCE, DOPORUČUJEME TENTO KVÍZ S KOSTKAMI DOMINA. JE PODOBNĚ SLOŽITÝ, JEN ZALOŽENÝ NA JINÉM PRINCIPU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -