Neděle, 6 října, 2024

Rychlý IQ test pro chytré hlavy: Najdi do 20 vteřin dvě stejné lišky! Tohle dá jen borec!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný test, který prověří vaši logiku, postřeh a rychlost myšlení. Nenechte se zmýlit dětskou grafikou, protože úkol je poměrně obtížný a i mnohý dospělý s ním bude mít co dělat.

- Reklama -

Na obrázku vidíte 14 roztomilých lištiček. Dvě jsou stejné. Vaším úkolem je do dvaceti vetřin odhalit, které to jsou. Pokud se vám to povede, jste mimořádně rychlí a schopní. Pokud ne, nezoufejte, a klidně si dopřejte na úkol více času. Jedná se pouze o hru a nejdůležitější je, abyste se pobavili. Správné řešení najdete na konci článku.

Tento kvíz je sice zábavnou hrou, ale ve také poměrně náročným testem pro váš mozek. Představuje skvělé cvičení pro vaši pozornost, prostorovou představivost, pracovní paměť a rozhodovací schopnosti. Při hledání dvou roztomilých lišek, vaše mozkové procesy pracují na plné obrátky a musí vyvinout obrovskou součinnost. Mozkové pochody se odehrávají tak rychle, že si jejich složitost a dokonalost stěží dokážeme uvědomit.

Celý proces začíná u smyslů – konkrétně zraku. Když se díváme na obrázek, světlo se odráží do očí, dostává se do sítnice, kde se skládá barevný obraz předlohy. Světelné signály se transformují na nervové impulzy a ty se prostřednictvím optického nervu přenášejí do mozku. Informace pak putují do zadní části mozku, do oblasti zvané primární vizuální kortex v okcipitálním laloku.

Zde teprve začíná opravdu fascinující proces. Vizuální informace se rozdělují na několik různých prvků, jako je barva, tvar a vzájemná poloha objektů, v našem případě lištiček. Tyto informace se pak odesílají do různých částí šedé kůry kvůli dalšímu zpracování. Informace o barvě a tvaru cestují do jedné oblasti, zatímco informace o prostorovém uspořádání do jiné.

Poté se tyto oddělené informace znovu spojí v tzv. asociativní oblasti. Proces se nazývá „binding“ a umožňuje nám vnímat svět jako koherentní celky, nikoli jako nesouvislé soubory barev, tvarů a poloh.

Když se snažíme nalézt dvě identické kostky, musíme také využít nástroj známý jako pracovní paměť. Tento speciální typ paměti nám umožňuje uchovávat a manipulovat s informacemi po velmi krátkou dobu. Jakmile se zaměříme na lišku, musíme si její obraz uchovat v pracovní paměti po dobu, než se podíváme na další lišku. Tuto klíčovou funkci zajišťuje především prefrontální kortex, který se nachází v přední části mozku.

Když konečně najdeme dvě lišky, o nichž si myslíme, že jsou identické, musíme se rozhodnout, jestli tomu tak skutečně je, nebo není. Rozhodovací fáze vyžaduje aktivaci dalších oblastí mozku – prefrontálního kortexu a struktur zvaných bazální ganglie.

Pokud jste schopni splnit úkol v časovém limitu, je to jasný důkaz, že vaše mozkové funkce jsou v optimálním stavu a váš mozek pracuje nadprůměrně. Vaše výkonnost během tohoto kvízu je tedy skvělým ukazatelem mentálního zdraví, schopností a výkonu. Takže i přesto, že to může vypadat jako jednoduchá zábava, tato hra skutečně testuje a trénuje řadu klíčových kognitivních funkcí.

Poradili jste si? Stihli jste kvíz vyřešit v limitu? Pro kontrolu správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

JESLTI SE CHCETE VÁŠ MOZEK ZAMĚSTNAT DALŠÍM KVÍZEM, DOPORUČUJEME TENTO: PODAŘÍ SE VÁM DO DVACETI VTEŘIN NAJÍT SPRÁVNÝ POHLED SHORA NA BAREVNÉ DEŠTNÍKY?

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Kdo byl legendární Robin Hood? Skutečně existoval hrdina, který bohatým bral a chudým dával, nebo bylo všechno úplně jinak…

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Chcete luxusní auto zdarma? Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...
- Reklama -