Pondělí, 15 dubna, 2024

Rychlý IQ test pro chytré hlavy: Najdi do 20 vteřin dvě stejné lišky! Tohle dá jen borec!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný test, který prověří vaši logiku, postřeh a rychlost myšlení. Nenechte se zmýlit dětskou grafikou, protože úkol je poměrně obtížný a i mnohý dospělý s ním bude mít co dělat.

- Reklama -

Na obrázku vidíte 14 roztomilých lištiček. Dvě jsou stejné. Vaším úkolem je do dvaceti vetřin odhalit, které to jsou. Pokud se vám to povede, jste mimořádně rychlí a schopní. Pokud ne, nezoufejte, a klidně si dopřejte na úkol více času. Jedná se pouze o hru a nejdůležitější je, abyste se pobavili. Správné řešení najdete na konci článku.

Tento kvíz je sice zábavnou hrou, ale ve také poměrně náročným testem pro váš mozek. Představuje skvělé cvičení pro vaši pozornost, prostorovou představivost, pracovní paměť a rozhodovací schopnosti. Při hledání dvou roztomilých lišek, vaše mozkové procesy pracují na plné obrátky a musí vyvinout obrovskou součinnost. Mozkové pochody se odehrávají tak rychle, že si jejich složitost a dokonalost stěží dokážeme uvědomit.

Celý proces začíná u smyslů – konkrétně zraku. Když se díváme na obrázek, světlo se odráží do očí, dostává se do sítnice, kde se skládá barevný obraz předlohy. Světelné signály se transformují na nervové impulzy a ty se prostřednictvím optického nervu přenášejí do mozku. Informace pak putují do zadní části mozku, do oblasti zvané primární vizuální kortex v okcipitálním laloku.

Zde teprve začíná opravdu fascinující proces. Vizuální informace se rozdělují na několik různých prvků, jako je barva, tvar a vzájemná poloha objektů, v našem případě lištiček. Tyto informace se pak odesílají do různých částí šedé kůry kvůli dalšímu zpracování. Informace o barvě a tvaru cestují do jedné oblasti, zatímco informace o prostorovém uspořádání do jiné.

Poté se tyto oddělené informace znovu spojí v tzv. asociativní oblasti. Proces se nazývá „binding“ a umožňuje nám vnímat svět jako koherentní celky, nikoli jako nesouvislé soubory barev, tvarů a poloh.

Když se snažíme nalézt dvě identické kostky, musíme také využít nástroj známý jako pracovní paměť. Tento speciální typ paměti nám umožňuje uchovávat a manipulovat s informacemi po velmi krátkou dobu. Jakmile se zaměříme na lišku, musíme si její obraz uchovat v pracovní paměti po dobu, než se podíváme na další lišku. Tuto klíčovou funkci zajišťuje především prefrontální kortex, který se nachází v přední části mozku.

Když konečně najdeme dvě lišky, o nichž si myslíme, že jsou identické, musíme se rozhodnout, jestli tomu tak skutečně je, nebo není. Rozhodovací fáze vyžaduje aktivaci dalších oblastí mozku – prefrontálního kortexu a struktur zvaných bazální ganglie.

Pokud jste schopni splnit úkol v časovém limitu, je to jasný důkaz, že vaše mozkové funkce jsou v optimálním stavu a váš mozek pracuje nadprůměrně. Vaše výkonnost během tohoto kvízu je tedy skvělým ukazatelem mentálního zdraví, schopností a výkonu. Takže i přesto, že to může vypadat jako jednoduchá zábava, tato hra skutečně testuje a trénuje řadu klíčových kognitivních funkcí.

Poradili jste si? Stihli jste kvíz vyřešit v limitu? Pro kontrolu správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

JESLTI SE CHCETE VÁŠ MOZEK ZAMĚSTNAT DALŠÍM KVÍZEM, DOPORUČUJEME TENTO: PODAŘÍ SE VÁM DO DVACETI VTEŘIN NAJÍT SPRÁVNÝ POHLED SHORA NA BAREVNÉ DEŠTNÍKY?

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -