Pondělí, 15 dubna, 2024

IQ test pro bystré hlavy: Najdeš správnou dlaždici za 20 vteřin. Málokdo to dá!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás kvíz, při kterém budete potřebovat logiku, prostorové vnímání a rychlost. Dvacet vteřin je hraniční čas, za který se dá úkol vyřešit. Pokud se vám to povede, jste skvělí a můžete si gratulovat. Pokud ne, nezoufejte, vždyť se jedná pouze o hru. Správné řešení najdete na konci článku.

- Reklama -

Na obrázku vidíte ornament poskládaný z dlaždiček. Vaším úkolem je najít mezi třiceti dvěma možnostmi tu dlaždičku, která z mozaiky vypadla. Úkol je o to složitější, že obrazec není pravidelný, a vy budete muset nejprve vydedukovat, jak chybějící část vypadá.

Při řešení této zábavné úlohy se mozku se odehrává série fascinujících a komplexních procesů. Nejprve naše oči zaznamenají obrázek a přenesou jej do vizuálního kortexu v zadní části mozku. Zde se zpracovává vizuální informace. Obraz je dále rozposlán do různých částí mozku, které se věnují rozpoznávání vzorců, prostorové orientaci a logickému uvažování. Základ „práce“ odvede přední čelní lalok, konkrétně oblast tzv. prefrontálního kortexu.

Tato část mozku hraje klíčovou roli při řešení problémů a plánování. Vyhodnotí informace a začne plánovat strategii pro řešení problému.

Když se snažíme vyřešit hádanku, jiné části mozku pracují na tom, abychom si udrželi úkol v paměti a soustředili se na něj. Dorsolaterální prefrontální kortex, součást čelního laloku, udržuje informace v naší pracovní paměti a reguluje pozornost. Potlačuje rušivé vlivy, které by odváděly pozornost jinam.

Důležitou roli hraje hipokampus, struktura hluboko uvnitř mozku, zodpovědná za ukládání a vybavování informací z dlouhodobé paměti. Když se pokoušíme najít chybějící dlaždici, vytáhne hipokampus informace z naší minulosti. Pokud jsme se někdy už setkali s podobným typem hádanky nebo pokud máme zkušenosti s podobnými vzory a tvary, vybavíme si je a najdeme souvislosti.

Pokud se nám podaří najít správnou dlaždici, náš mozek reaguje uvolněním neurotransmiterů, jako je dopamin. Pocítíme štěstí a máme dobrý pocit, že jsme úkol zdárně vyřešili.

Rychlost, se kterou jsme schopni úkol vyřešit, ovlivňuje tzv. neuroplasticita, zahrnující tvorbu nových neuronových spojení a posílení stávajících spojení v mozku, což nám pomáhá se učit a adaptovat se na nové výzvy.

Podařilo se vám úkol vyřešit? Pokud jste tápali, správná kachlička je tato:

Foto: Depositphotos.com

JESTLI SE CHCETE VRHNOUT NA DALŠÍ ÚKOL, DOPOURUČUJEME TYTO MATEMATICKÉ ROVNICE SESTAVENÉ Z RUN. JSOU SICE TROCHU TĚŽŠÍ NEŽ HLEDÁNÍ DLAŽDIC, ALE URČITĚ SE S ŘEŠENÍM DOBŘE POPERETE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -