Pondělí, 22 července, 2024

IQ test pro bystré hlavy: Najdeš správnou dlaždici za 20 vteřin. Málokdo to dá!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás kvíz, při kterém budete potřebovat logiku, prostorové vnímání a rychlost. Dvacet vteřin je hraniční čas, za který se dá úkol vyřešit. Pokud se vám to povede, jste skvělí a můžete si gratulovat. Pokud ne, nezoufejte, vždyť se jedná pouze o hru. Správné řešení najdete na konci článku.

- Reklama -

Na obrázku vidíte ornament poskládaný z dlaždiček. Vaším úkolem je najít mezi třiceti dvěma možnostmi tu dlaždičku, která z mozaiky vypadla. Úkol je o to složitější, že obrazec není pravidelný, a vy budete muset nejprve vydedukovat, jak chybějící část vypadá.

Při řešení této zábavné úlohy se mozku se odehrává série fascinujících a komplexních procesů. Nejprve naše oči zaznamenají obrázek a přenesou jej do vizuálního kortexu v zadní části mozku. Zde se zpracovává vizuální informace. Obraz je dále rozposlán do různých částí mozku, které se věnují rozpoznávání vzorců, prostorové orientaci a logickému uvažování. Základ „práce“ odvede přední čelní lalok, konkrétně oblast tzv. prefrontálního kortexu.

Tato část mozku hraje klíčovou roli při řešení problémů a plánování. Vyhodnotí informace a začne plánovat strategii pro řešení problému.

Když se snažíme vyřešit hádanku, jiné části mozku pracují na tom, abychom si udrželi úkol v paměti a soustředili se na něj. Dorsolaterální prefrontální kortex, součást čelního laloku, udržuje informace v naší pracovní paměti a reguluje pozornost. Potlačuje rušivé vlivy, které by odváděly pozornost jinam.

Důležitou roli hraje hipokampus, struktura hluboko uvnitř mozku, zodpovědná za ukládání a vybavování informací z dlouhodobé paměti. Když se pokoušíme najít chybějící dlaždici, vytáhne hipokampus informace z naší minulosti. Pokud jsme se někdy už setkali s podobným typem hádanky nebo pokud máme zkušenosti s podobnými vzory a tvary, vybavíme si je a najdeme souvislosti.

Pokud se nám podaří najít správnou dlaždici, náš mozek reaguje uvolněním neurotransmiterů, jako je dopamin. Pocítíme štěstí a máme dobrý pocit, že jsme úkol zdárně vyřešili.

Rychlost, se kterou jsme schopni úkol vyřešit, ovlivňuje tzv. neuroplasticita, zahrnující tvorbu nových neuronových spojení a posílení stávajících spojení v mozku, což nám pomáhá se učit a adaptovat se na nové výzvy.

Podařilo se vám úkol vyřešit? Pokud jste tápali, správná kachlička je tato:

Foto: Depositphotos.com

JESTLI SE CHCETE VRHNOUT NA DALŠÍ ÚKOL, DOPOURUČUJEME TYTO MATEMATICKÉ ROVNICE SESTAVENÉ Z RUN. JSOU SICE TROCHU TĚŽŠÍ NEŽ HLEDÁNÍ DLAŽDIC, ALE URČITĚ SE S ŘEŠENÍM DOBŘE POPERETE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -