Čtvrtek, 13 června, 2024

IQ test pro bystré hlavy: Najdeš správnou dlaždici za 20 vteřin. Málokdo to dá!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás kvíz, při kterém budete potřebovat logiku, prostorové vnímání a rychlost. Dvacet vteřin je hraniční čas, za který se dá úkol vyřešit. Pokud se vám to povede, jste skvělí a můžete si gratulovat. Pokud ne, nezoufejte, vždyť se jedná pouze o hru. Správné řešení najdete na konci článku.

- Reklama -

Na obrázku vidíte ornament poskládaný z dlaždiček. Vaším úkolem je najít mezi třiceti dvěma možnostmi tu dlaždičku, která z mozaiky vypadla. Úkol je o to složitější, že obrazec není pravidelný, a vy budete muset nejprve vydedukovat, jak chybějící část vypadá.

Při řešení této zábavné úlohy se mozku se odehrává série fascinujících a komplexních procesů. Nejprve naše oči zaznamenají obrázek a přenesou jej do vizuálního kortexu v zadní části mozku. Zde se zpracovává vizuální informace. Obraz je dále rozposlán do různých částí mozku, které se věnují rozpoznávání vzorců, prostorové orientaci a logickému uvažování. Základ „práce“ odvede přední čelní lalok, konkrétně oblast tzv. prefrontálního kortexu.

Tato část mozku hraje klíčovou roli při řešení problémů a plánování. Vyhodnotí informace a začne plánovat strategii pro řešení problému.

Když se snažíme vyřešit hádanku, jiné části mozku pracují na tom, abychom si udrželi úkol v paměti a soustředili se na něj. Dorsolaterální prefrontální kortex, součást čelního laloku, udržuje informace v naší pracovní paměti a reguluje pozornost. Potlačuje rušivé vlivy, které by odváděly pozornost jinam.

Důležitou roli hraje hipokampus, struktura hluboko uvnitř mozku, zodpovědná za ukládání a vybavování informací z dlouhodobé paměti. Když se pokoušíme najít chybějící dlaždici, vytáhne hipokampus informace z naší minulosti. Pokud jsme se někdy už setkali s podobným typem hádanky nebo pokud máme zkušenosti s podobnými vzory a tvary, vybavíme si je a najdeme souvislosti.

Pokud se nám podaří najít správnou dlaždici, náš mozek reaguje uvolněním neurotransmiterů, jako je dopamin. Pocítíme štěstí a máme dobrý pocit, že jsme úkol zdárně vyřešili.

Rychlost, se kterou jsme schopni úkol vyřešit, ovlivňuje tzv. neuroplasticita, zahrnující tvorbu nových neuronových spojení a posílení stávajících spojení v mozku, což nám pomáhá se učit a adaptovat se na nové výzvy.

Podařilo se vám úkol vyřešit? Pokud jste tápali, správná kachlička je tato:

Foto: Depositphotos.com

JESTLI SE CHCETE VRHNOUT NA DALŠÍ ÚKOL, DOPOURUČUJEME TYTO MATEMATICKÉ ROVNICE SESTAVENÉ Z RUN. JSOU SICE TROCHU TĚŽŠÍ NEŽ HLEDÁNÍ DLAŽDIC, ALE URČITĚ SE S ŘEŠENÍM DOBŘE POPERETE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -