Pondělí, 15 dubna, 2024

Bleskový IQ test pro bystré mozky: Najdi do 20 sekund stejnou kostku. Tohle dají jen nejlepší!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás rychlou výzvu, která prověří vaši pohotovost rychlost mozkových reakcí. Pokud úkol vyřešíte do dvaceti vteřin, jste skvělí. Vaše mentální funkce pracují na plný výkon a můžete si gratulovat. Pokud byste přeci jen tápali, dopřejte si více času. Správné řešení najdete na konci článku.

- Reklama -

Lidský mozek je neuvěřitelně složitý a fascinující orgán. K tomu, abyste vyřešili zdánlivě banální úlohu, musíte zapnout mnoho složitých funkcí a zkoordinovat řadu procesů. Co všechno se odehraje ve vaší hlavě, abyste dokázali najít dvě identické kostky za pouhých dvacet vteřin?

Začněme předním čelním lalokem, konkrétně oblastí nazývanou dorsolaterální prefrontální kortex, klíčovou pro tzv. pracovní paměť a kontrolu pozornosti. Tyto dvě funkce jsou pro vyřešení naší úlohy zcela nezbytné. Pracovní paměť nám umožňuje držet informace v mysli a manipulovat s nimi, zatímco kontrola pozornosti zajišťuje koncentraci na relevantní fakta a eliminuje nedůležité a rušivé prvky.

Parietální lalok zpracovává informace o prostoru a číslech, což je klíčové pro řešení mnoha logických úloh. Hraje zásadní roli v procesu rozhodování – to nám umožní výběr správného řešení.

A konečně, mozek využívá oblasti spojené s emocemi a odměnou, jako je amygdala a ventromediální prefrontální kortex. Když úkol zdárně zvládneme, amygdala začne produkovat tzv. hormony štěstí. Ty nám přinesou pocit zadostiučinění a radosti.

Kdo má předpoklady vyřešit úkol rychle?

Rychlost myšlení ovlivňuje několik faktorů: genetika, vzdělání, zkušenosti s řešením podobných typů úloh. Nejmocnější z těchto faktorů jsou samozřejmě vaše genetické předpoklady. Fungování mozku jste zdědili po předcích. Genetické faktory ovlivňují schopnost pracovat s informacemi, paměť, rychlost zpracování vjemů nebo schopnost koncentrace.

Vzdělání a zkušenosti jsou také velmi důležité. Lidé, kteří mají „cvičený mozek“, řeší úlohy rychleji. Mají více znalostí, jsou zvyklí uvažovat abstraktně a k intelektuálním výzvám se staví s větší sebejistotou.

Rychlost a výkonnost mozku ovlivňuje v neposlední řadě i aktuální stav vašeho organismu – úroveň stresu, únava nebo zdravotní problémy mohou ovlivnit myšlení zásadním způsobem. Stres a únava snižují naši schopnost soustředit se a zpracovávat informace, zatímco zdravotní problémy, jako jsou neurologické poruchy nebo poruchy spánku, mohou také negativně ovlivnit funkci mozku.

Tak co? Jak rychle jste si s úkolem poradili? Pro kontrolu správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

JESLTI SE CHCETE POVBAVIT PŘI ŘEŠENÍ DALŠÍHO ÚKOLU, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO. PODAŘÍ SE VÁM DO DVACETI VTEŘIN NAJÍT SPRÁVNÝ POHLED SHORA NA BAREVNÉ DEŠTNÍKY?

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -